Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka od najmłodszych lat?

red.
Dlaczego warto rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka od najmłodszych lat?
Dlaczego warto rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka od najmłodszych lat? unsplash/ Dragos Gontariu
Na rozwój dziecka bardzo duży wpływ ma rozbudzenie u niego kreatywności. Jest to cecha niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach. Warto jednak wiedzieć, że bogata wyobraźnia nie pojawia się z dnia na dzień. Kreatywność u dzieci rozwija się latami m.in. przez wprowadzanie ciekawych zabaw edukacyjnych. Dlaczego warto rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka już od pierwszych lat życia? Powodów jest naprawdę wiele.

Kreatywność u dzieci. Dlaczego rozwój tej cechy jest tak ważny?

Obecnie coraz częściej mówi się o kompetencjach przyszłości, które nazywane są 4K – od pierwszych liter konkretnych cech. Są to: krytyczne myślenie, komunikacja, kooperacja i właśnie kreatywność. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna nie tylko wśród nastolatków czy młodych dorosłych, ale także wśród najmłodszych dzieci.

Kreatywność dziecka można zauważyć już w pierwszych latach życia, kiedy w niebanalny sposób podchodzi ono do zabaw i zadaje ciekawe pytania. Jest to jednak cecha nabyta, a nie wrodzona, dlatego warto ją pielęgnować u dziecka. Czemu jest to aż tak ważne? Kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów z różnych dziedzin. Dzieci posiadające tę cechę są w stanie myśleć w sposób nieszablonowy i oryginalny.

Lalki dla dzieci w różnym wieku

Materiały promocyjne partnera

Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez wykształcanie w nim kreatywności często kojarzy nam się głównie z wykonywaniem prac plastycznych. Jednak bogata wyobraźnia to coś znacznie więcej. Kreatywność to cecha, która przydaje się w bardzo różnych okolicznościach życia, np. przy rozwiązywani zagadek logicznych czy pisaniu opowiadania. Umiejętność nieszablonowego myślenia i bogata wyobraźnia mogą przydać się nie tylko przyszłym artystom, ale także lekarzom, informatykom czy dziennikarzom.

Kreatywność u najmłodszy dzieci. Czy warto ją rozwijać?

Mogłoby się wydawać, że kreatywność to cecha, którą powinno wykształcać się dopiero w wieku szkolnym. Nie jest to jednak prawdą. Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez edukacyjne zabawy, ale także prozaiczne czynności wykonywane w niecodzienny sposób powinno odbywać się już od najmłodszych lat. Każdy z nas rodzi się z ciekawością świata, szkoda by było nie wykorzystać potencjału, który nosi w sobie dziecko.

Rozbudź kreatywność swojego dziecka!

Materiały promocyjne partnera

Kreatywność u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, może doprowadzić do wspomagania rozwoju także w innych aspektach. Maluch, podejmujący w zabawie odważne, niebanalne działania, ma szansę wyrosnąć na dorosłego, który nie boi się wyzwań. Przy okazji rozwijane są także inne kompetencje dziecka: aktywność fizyczna, umiejętności plastyczne, rozwój motoryki małej i dużej, a także empatia i inteligencja. Powodów, by rozwijać kreatywność u dzieci, jest więc całkiem sporo.

Korzyści z rozwijania kreatywności u dzieci

Rozwijanie kreatywności prowadzi do tego, że dzieci stają się bardziej otwarte na świat, pewne siebie, łatwiej nawiązują relacje, nie mają trudności z komunikacją i potrafią współpracować w grupie. Poza tym rozwija się w nich także inteligencja emocjonalna. Kreatywne dzieci to te, które samodzielnie poszukują odpowiedzi na zadane pytania, a przede wszystkim niebojące się stawiać tych pytań.

Zabawki edukacyjne dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

Dzieci z rozwiniętą wyobraźnią lepiej radzą sobie z własnymi emocjami i rozumieją otaczającą ich rzeczywistość. Kreatywność u dzieci to także otwartość na podejmowanie wyzwań czy ponoszenie porażek. Cecha ta jest więc niezwykle pożądana we współczesnym świecie.

Kreatywność u dzieci. W jaki sposób ją rozwijać?

Kreatywność u dzieci można rozwijać na różne sposoby. Wspomaganie rozwoju w tym zakresie może odbywać się na przykład poprzez wprowadzanie różnego rodzaju zabaw edukacyjnych, które będą pobudzać wyobraźnię. Z młodszymi dziećmi można zagrać w skojarzenia. Dobrym pomysłem na rozwijanie kreatywności może być także zabawa „Co by było, gdyby…”. Z kolei wśród nieco starszych dzieci można zagrać w zabawę, która polega na opowiadaniu historii i przerwaniu jej w najbardziej niespodziewanym momencie, dalej opowiada kolejna osoba.

Kreatywność u dzieci ma szansę się rozwinąć dzięki wykonywaniu rozmaitych prac plastycznych. Swobodne zabawy modeliną, plasteliną, malowanie farbami czy wyklejanie kolaży nie tylko wspomagają rozwój wyobraźni u najmłodszych, ale także ćwiczą motorykę małą. Ciekawą propozycją mogą okazać się również zabawy muzyczne, np. granie na własnoręcznie wykonanych bębenkach. Takie połączenie rozrywki i nauki również może pozytywnie wpłynąć na rozwój kreatywności u dziecka.

Innym ciekawym pomysłem na rozwój kreatywności u dziecigry planszowe. W kontekście pobudzania wyobraźni odpowiednią propozycją może okazać się popularna gra „Dixit”, ale także „5 sekund” czy „Cortex”. Dobrym pomysłem będzie także wymyślenie i stworzenie własnej gry planszowej. To dopiero jest doskonały trening kreatywności!

Tak naprawdę dzieci wykazują się zazwyczaj dużo większą kreatywnością, niż dorośli. Warto więc podążać za tym, co najmłodsi mają nam do pokazania. Nie nalegajmy, by nasza pociecha zawsze układała klocki zgodnie z instrukcją, dajmy jej wyjść poza schematy, a szybko zauważymy, że kreatywność dziecka jest niezwykłą cechą, którą wciąż warto rozwijać i pielęgnować.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego warto rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka od najmłodszych lat? - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie