Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 19 lutego trwa rejestracja do Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zajęcia chemiczne dla dzieci w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli cieszyły się dużą popularnoscią i... radością
Zajęcia chemiczne dla dzieci w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli cieszyły się dużą popularnoscią i... radością Miejski Dom Kultury
Do 19 lutego potrwa rejestracja na nowy semestr zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli. Od 2009 roku w Rzeszowie, a w kolejnych latach także w Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych oraz Stalowej Woli organizowane były zajęcia Politechniki Dziecięcej.

W związku z poszerzeniem zakresu działań Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz podpisaniem umowy współpracy pomiędzy Fundacją i Uniwersytetem Rzeszowskim, dotyczącej prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci z wykorzystaniem infrastruktury Uniwersytetu Rzeszowskiego, od marca 2018 roku ruszą zajęcia pod nazwą „Dziecięcy Uniwersytet Techniczny”.

Zakres merytoryczny zajęć „Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego” będzie tożsamy z podobnymi zajęciami uniwersytetów dziecięcych prowadzonymi na całym świecie, za czym idzie także z prowadzonym do 2018 roku przez Fundację, zajęciami w ramach projektu „Politechniki Dziecięcej”. Sposób rejestracji i organizacja zajęć także nie zostają zmienione.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie powiatu stalowowolskiego. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, zawsze w sobotę. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Ponownie projekt finansuje Gmina Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski, w tym gminy: Zaleszany, Zaklików, Bojanów, Pysznica i Radomyśl nad Sanem. Realizację projektu wspiera Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli oraz Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Rejestracji można dokonać online przez konto na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut/ w dniach od 12 lutego od godziny 10 do 19 lutego do godziny 23.59.59. Każdorazowo rejestrację należy potwierdzić poprzez linka wysłanego automatycznie na skrzynkę mailową. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady, pokazy z interesującymi eksperymentami inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

Jak co semestr, organizatorzy zadbali o nowe interesujące tematy. Studenci Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego zostaną tak zwanymi mythbustersami, czyli pogromcami mitów, a zmierzą się ze „złotym mitem”. Podczas zajęć będą odkrywać świat widziany w podczerwieni i ultrafiolecie, dowiedzą się ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego, poznają Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem, zapatrzą się w kosmiczny Zbiór Julii. Wspólnie z prowadzącymi odpowiedzą na pytanie czy da się wydrukować człowieka, jak zrobić swój kalkulator i czy antygrawitacja istnieje. Więcej informacji dotyczących rejestracji oraz zajęć DUT znajduje się na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut

VI semestr Filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli trwać będzie od marca do czerwca. Miejsce zajęć - Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, ulica Kwiatkowskiego 4

Pierwsze zajęcia odbędą się 3 marca „Złoty mit do kolekcji Mythbusterów” doktora Tadeusza Ratusińskiego. Na zajęciach mali studenci wcielą się w pogromców mitów (Mythbustersów), sprawdzą prawdziwość jednej z opowieści związanej ze złotem, balansując pomiędzy fizyką a matematyką sprawdzą hipotezę dotyczącą sztabki tego szlachetnego kruszcu, zobaczą też jak może w tym pomóc kalkulator graficzny.

Drugie zajęcia 7 kwietnia „Po sąsiedzku z tęczą, czyli o podczerwieni i ultrafiolecie” opowie Bogdan Janus. Na zajęciach studenci dowiedzą się, że światło to nie tylko to co widzimy, jakie niezwykłe właściwości ma światło ultrafioletowe i podczerwone, do czego je stosujemy, jakie niesie ze sobą zagrożenia, jak wygląda świat w ultrafiolecie i podczerwieni.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Wykłady odbywają się także w Rzeszowie oraz pozostałych trzech Filiach: Mielcu, Dębicy i Ustrzykach Dolnych. W Rzeszowie na zajęcia mogą zapisywać się dzieci z całego województwa, w Ustrzykach Dolnych dzieci z uczęszczających do szkół podstawowych w gminie, w Mielcu dla mieszkających w powiecie mieleckim, a w Dębicy zamieszkałych w powiecie dębickim.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU- o frilanserach - perspektywy w zatrudnieniu

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie