Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Stalowej Woli przyjechała pierwsza dostawa "samorządowego węgla". Ma kosztować niewiele. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Porcjowanie węgla ekogroszku do worków na terenie Elektrowni Stalowa Wola
Porcjowanie węgla ekogroszku do worków na terenie Elektrowni Stalowa Wola Zdzisław Surowaniec
Do Stalowej Woli przyjechała pierwsza dostawa "samorządowego węgla", który od 2 listopada ma być dystrybuowany ze specjalnie uruchomionego punktu na terenie oddziału Elektrowni Stalowa Wola. Jego sprzedaż będzie prowadzona od strony ulicy Spacerowej, a cena za tonę po odliczeniu dodatku węglowego ma wynosić 850 złotych brutto.

Do Stalowej Woli przyjechała pierwsza dostawa "samorządowego węgla"

Przed dwoma laty wygaszone zostały w elektrowni bloki produkujące prąd i ciepło ze spalania węgla. Instalacja do przyjmowania węgla i magazynowania nie została rozebrana, dzięki czemu teraz możliwe było przyjmowanie węgla.

Przyjmowanie i pakowanie węglowego ekogroszku do worków podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zaprezentował prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Mówił, że mimo trudnych okoliczności, mając na myśli wojnę na Ukrainie, rosyjski szantaż energetyczny, polski rząd dzięki współpracy z samorządem działa, i jak stwierdził niegdyś prezydent Polski, świętej pamięci Lech Kaczyński "chcieć, to znaczy móc".

- I my tutaj w Stalowej Woli, wspólnie z rządem PiS, zaangażowanymi spółkami skarbu państwa, spółką samorządową, pokazujemy, że tę zasadę, gdy się tylko chce, można wprowadzić, aby rozwiązywać problemy na te trudne czasy. To naszym obowiązkiem jest, zapewnić mieszkańcom dostęp do energii, zadbać o ich bezpieczeństwo, ich komfort życia, a nie stać z założonymi rękami - mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Akcja węglowa

Stwierdził również, że ważne jest, aby infrastruktura strategiczna dla państwa, była w jego posiadaniu, aby była jego własnością, czego dowodzi "akcja węglowa". Przy wykorzystaniu infrastruktury kolejowej, należącej do Tauron Wytwarzanie, do Stalowej Woli mógł przybyć transport 40 wagonów certyfikowanego opału: 12 wagonów ekogroszku i 28 wagonów węgla typu "orzech". Łącznie 2200 ton surowca energetycznego.

Ustalono także cenę niższą niż ta, która została zapisana w ustawie węglowej i która czeka na podpis prezydenta Polski. - Zamiast maksymalnie 2000 złotych brutto, mieszkańcy w Stalowej Woli zapłacą 1850 złotych brutto, gdzie następnie po odliczeniu dodatku węglowego, który już jest wypłacany do tony węgla w kwocie 1000 złotych, końcowa cena za jaką mieszkańcy będą mogli nabyć tonę węgla to 850 złotych brutto. W tamtym sezonie grzewczym, średnia cena wynosiła za tonę 1300-1400 złotych - przypomniał prezydent Stalowej Woli.

Dostęp do węgla i pelletu

Poseł, wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że mimo trudnego, wojennego czasu, rząd PiS i parlamentarna większość, podejmują szereg działań aby zapewnić mieszkańcom dostęp do węgla, pelletu i innych źródeł ciepła. Na przykładzie Stalowej Woli widać, że jest to możliwe.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki zachęcała innych samorządowców, aby tak jak w Stalowej Woli, podchodzić do wyzwań, do kryzysów solidarnie. Poinformowała także, że Stalowa Wola jest pierwszym miastem, gdzie proces sprzedaży węgla przez samorząd jest realizowany.

Węgiel - jak dodał Radosław Sagatowski, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli - będzie w najbliższych dniach dystrybuowany i sprzedawany mieszkańcom gminy. Ekogorszek ma być pakowany i dostępny w workach, z kolei "orzech" dowożony do mieszkańców indywidualnie.

Wysoka i certyfikowana jakość węgla

Mirosław Piłat, wiceprezes PGE Paliwa jako importer węgla, poręczył za jego wysoką i certyfikowaną jakość. Gwarancją są nie tylko dokumenty, ale i przede wszystkim długoletnie doświadczenie i sprowadzenie tylko w tym roku dziesiątek tysięcy ton węgla do prywatnych kontrahentów. - Gdyby plotki o złej jakości się potwierdzały, to bylibyśmy zasypywani reklamacjami i pozwami. Nasi klienci chcą dalej kupować u nas węgiel, nie mając do niego żadnych zastrzeżeń - stwierdził Piłat.

Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu poinformował, że niebawem na stronie www.cieplo.gov.pl pojawi się zakładka, za pośrednictwem której samorządy z Polski będą mogły składać zamówienia.

Po tym jak pierwsze potrzeby stalowowolskich mieszkańców zostaną zaspokojone, porozumienia o sprzedaż będą mogły zawierać gminy z powiatów: stalowowolskiego i niżańskiego. Dla nich również cena ma być atrakcyjna, a koszty związane z transportem na podstawie odrębnych wyliczeń, będą uzgadniane indywidualnie.

Jak zakupić opał

Na stronie internetowej www.stalowawola.pl ma się pojawić informacja z dokumentami, jakie mieszkańcy Stalowej Woli będą do Urzędu Miasta mogli złożyć, osobiście lub elektronicznie, aby opał zakupić. Będzie też funkcjonować specjalna skrzynka z adresem e-mail: [email protected].

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto