Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre naczynia na przetwory

Sylwia BENTKOWSKA [email protected]
Podpowiadamy ile kosztują i jak ułatwiają pracę najpopularniejsze naczynia do robienia przetworów.

Ważna pasteryzacja

Ważna pasteryzacja

Aby przetwory dobrze przechowywały się, należy wyłożyć je do umytych i suchych słoików, a następnie spasteryzować. Wypełnione przetworami i szczelnie zakręcone słoiki wykładamy do dużego garnka, na spodzie którego rozłożona jest szmatka - ta chroni nasze przetwory przed przegrzaniem, a słoiki przed pękaniem. Ważne jest także aby słoiki nie stykały się ze sobą.
Następnie garnek ze słoikami napełniamy wodą, mniej więcej do trzech czwartych wysokości słoików. Jeżeli przetwory w słoikach są zimne, wtedy do garnka wlewamy zimną wodę, a jeżeli przetwory są ciepłe, to garnek ze słoikami zapełniamy ciepłą wodą.
Tak przygotowany garnek podgrzewamy. Gdy woda między słoikami zacznie się gotować należy zmniejszyć ogień, przykryć garnek pokrywką i mierzyć czas pasteryzacji - zwykle wystarcza 20 do 30 minut. Po pasteryzacji słoiki należny trzymać w garnku aż ostygną. Ewentualnie można wyciągać letnie słoiki. Wyciąganie gorących słoików tuż po pasteryzacji jest ryzykowne, bo słoiki mogą pękać.

Garnek automatyczny, słoiki "twisty" czy sokownik. Istnieje wiele urządzeń i naczyń, które w dużym stopniu pomogą nam przygotować i przechować przetwory. Dzięki nim, nasza praca minie szybko, a efekty będziemy wyjadać całą zimę.

Każdy, kto chodź raz przygotowywał domowe wyroby wie, że to pochłania dużo czasu i energii. W pełni sezonu na przetwory, w naszej kuchni nie może więc zabraknąć rożnej wielkości słoików oraz specjalistycznych garnków. Aby nasza praca nie poszła na marne, zawczasu zwróćmy także uwagę na kilka istotnych szczegółów.

SŁOIK NA POCZĄTEK
Najwygodniejsze i bardzo funkcjonalne są słoiki typu "twist", czyli po prostu zakręcane. Tradycyjne weki, czyli zamykane na gumkę i sprężynkę, są droższe i mniej praktyczne, a poza tym już trudno je dostać. Występują raczej jako ozdobne słoje do kiszenia ogórków czy przechowywania produktów.

Przygotowując słoiki pamiętajmy, aby je dokładnie wyczyścić, a potem wyparzyć lub wyprażyć w piekarniku. Dla lepszego efektu można je przesmarować w środku watą zwilżoną spirytusem - tak zawsze zabezpieczały konfitury nasze babki. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby słoiki nie były przypadkiem wyszczerbione przy gwincie wieczka - do przetworów dostanie się powietrze i zepsują się.

Nie mniej ważne są też zakrętki. Powinny być one czyste, nie pokryte rdzą, ani nie odbarwione, bo wtedy mogą trzymać "stary zapach". Pamiętajmy także o tym, aby nie używać ich więcej niż 4 razy, ponieważ przy kolejnej pasteryzacji nie spełnią już dobrze swojej roli.

CIEKAWE OZDOBY
Przyrządzając przetwory możemy zaopatrzyć się także w specjalne naklejki na słoiki, na których będziemy mogli opisać zawartość twista oraz datę przyrządzania przetworu. Możemy także spróbować samodzielnie ozdobić nasz słoik na przykład przy pomocy farb do malowania na szkle.

Dodatkowo, jeżeli zależy nam na większym efekcie wizualnym, zamiast tradycyjnych słoików możemy kupić te o bardziej oryginalnych kształtach na przykład … w postaci misia czy baryłki. Takie przetwory są świetnym prezentem dla bliskich.

DOBRY GARNEK
Przy samym przygotowaniu dżemu czy konfitur ważny jest garnek. Oprócz tradycyjnych stalowych, których trzeba pilnować, dużym zainteresowaniem cieszą się także nowoczesne automatyczne modele - nastawiamy wybraną temperaturę, potem czas i możemy wyjść z kuchni. Wystarczy tylko dostęp do prądu.
Natomiast jeżeli zależy nam na szybkim przygotowaniu konfitur, możemy zakupić do tego celu między innymi automat do … pieczenia chleba. Wiele takich urządzeń, oprócz podstawowych funkcji posiada bowiem także opcje do wyrabiania dżemu. Wystarczy więc wybrać odpowiedni program i … czekać na pyszną konfiturę.

Ostatnia rada. Pamiętajmy, aby unikać przygotowania przetworów w naczyniach aluminiowych, ponieważ w trakcie gotowania mogą emitować one toksyczne związki wprost do naszych potraw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dobre naczynia na przetwory - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie