Dobry czas na inwestycje w turystykę. Bieszczady i Mazury biją rekordy w wyszukiwaniach Google

Materiał informacyjny BGK
Czas pandemii sprawił, że Polacy przedkładają lokalność nad egzotykę. Planujemy wyjazdy urlopowe w kraju, blisko natury, daleko od zgiełku miasta. Dlatego chętnie korzystamy z ofert wyjazdowych w pięciu województwach Polski Wschodniej, w których nie brakuje atrakcji turystycznych i okazji do kontaktu z przyrodą. W tych regionach tkwi ogromny potencjał, który warto wykorzystać właśnie teraz. Inwestycje mogą być łatwiejsze z pożyczką z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

BGK

Prognozy dla branży turystycznej na 2021 rok są optymistyczne. Mimo trudnego czasu pandemii, aż 75 proc. Polaków planuje w tym roku wakacyjny wyjazd - to największy odsetek wśród krajów Unii Europejskiej, jak wynika z najnowszego badania Europejskiej Komisji Podróży. Z kolei według szacunków CBOS, co najmniej dwudniowy wyjazd urlopowy planuje aż 84 proc. rodaków. W obecnych okolicznościach obawiamy się jednak międzynarodowych podróży, obostrzeń i lotów. Te czynniki powodują, że w miejsce egzotycznych wojaży zaczynamy doceniać to, co mamy na wyciągnięcie ręki – według wspomnianego badania CBOS, wypoczynek wyłącznie na terenie kraju wybierze w tym roku 55 proc. urlopowiczów.

Bieszczady, Mazury i Podlasie biją rekordy w Google

Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące turystyki, przedstawione przez Google. To właśnie z pomocą wyszukiwarki internetowej zaczynamy szukać urlopów i je planować. W ostatnim roku, wśród najczęściej wyszukiwanych haseł, znalazły się: domki na Mazurach, Puszcza Białowieska, Poleski Park Narodowy czy Bieszczadzki Park Narodowy. To jasno pokazuje, że szukamy kontaktu z naturą, szczególnie w rodzimych regionach. Odkrywamy spokojne, ciche miejsca, jak parki narodowe czy mniej zatłoczone górskie szlaki i małe plaże nad jeziorami. To daje szansę niewielkim miastom i urokliwym wsiom, leżącym w pięciu województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Atrakcje wschodniej Polski. Co warto zobaczyć?

 • Województwo podlaskie
  Jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych jest Puszcza Białowieska, która otacza gości zielenią i jest idealną rozrywką dla osób lubiących wędrówki i wycieczki rowerowe. Popularnością cieszą się także jeziora Suwalszczyzny (są równie piękne co mazurskie) oraz urokliwe małe miasteczka, takie jak Supraśl, Tykocin czy Drohiczyn. Wielokulturowe Podlasie potrafi również zaskoczyć bogatą historią i różnorodnością. Od drewnianej architektury, przez cerkwie, po tatarski szlak z meczetem. Warto zauważyć, że jest to wyjątkowo „smaczny” region, słynący z oryginalnej kuchni opartej m. in. na ziemniakach, rybach i dziczyźnie. Kto nigdy nie jadł tradycyjnej podlaskiej babki lub kiszki ziemniaczanej, powinien jak najszybciej nadrobić te braki – z pewnością nie będzie zawiedziony.
 • Województwo lubelskie
  Jest bardzo różnorodne pod względem oferty turystycznej. Z jednej strony to piękne miasta obfitujące w zabytki z bogatą historią, jak Lublin, Zamość czy Nałęczów. Na wspomnienie zasługuje również perła polskiego renesansu, czyli Kazimierz Dolny, z urokliwym starym miastem i unikatowymi wąwozami lessowymi. Z drugiej strony piękno natury, dwa parki narodowe. Poleski obejmuje jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny. Roztoczański zaś skrywa w sobie wiele atrakcji, takich jak: rezerwat przyrody „Bukowa Góra”, hodowla koników polskich czy też unikatowa w skali kraju kaplica na wodzie w Krasnobrodzie.
 • Województwo podkarpackie
  To kraina bogata zarówno w walory przyrodnicze jak i krajoznawcze. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie: dziką przyrodę, lasy, średniowieczne budowle, miejsca historyczne. To również przepiękne pasma Beskidów, gdzie na szlakach wciąż możemy czuć się swobodnie. Nie można również zapomnieć o największej atrakcji tego regionu, jaką jest Bieszczadzki Park Narodowy z cudownymi połoninami. Do dyspozycji turystów są liczne szlaki piesze, rowerowe, a nawet trasy konne (jedyne takie w parku górskim w Polsce). Turyści lubią również odwiedzać małą miejscowość Solina, w pobliżu której leży urokliwe Jezioro Solińskie.
 • Województwo warmińsko-mazurskie
  Swoją przygodę z Mazurami możemy zacząć w zachwycającym Olsztynie, by później uciec w krainę lasów, jezior i rzek. To również region mocno naznaczony przez dzieje. Nie tylko na pasjonatach historii wrażenie mogą zrobić np. pole bitwy pod Grunwaldem, pokrzyżackie warownie z zamkiem w Malborku na czele, liczne skanseny, betonowe bunkry z czasów II wojny światowej, znajdujące się w kompleksie Wilczego Szańca koło Kętrzyna czy leżąca w granicach Giżycka Twierdza Boyen. Warmia i Mazury to również zagłębie pysznych ryb i małych rodzinnych restauracji, znajdujących się w pobliżu jezior. Jest to miejsce idealne dla pasjonatów sportów wodnych, którzy wolny czas lubią spędzać na spływach kajakowych czy żaglówkach.
 • Województwo świętokrzyskie
  W tym regionie doskonale poczują się osoby lubiące aktywne spędzanie czasu. Turyści odwiedzą tutaj królewskie miasto Sandomierz z podziemną trasą turystyczną, Opatów z leżącą na szlaku zabytków romańskich kolegiatą z XII wieku czy Pacanów (mieści się tam Centrum Bajki im. Koziołka Matołka). Popularnością cieszą się Góry Świętokrzyskie, owiane tajemnicą, pełne opowieści i legend. Można tam przejść trasą pielgrzymów do relikwii Drzewa Krzyża Świętego w słynnym opactwie Benedyktynów lub wejść do Jaskini Raj (jest dostępna dla turystów w wybranych godzinach). W Kielcach, stolicy regionu, nie brakuje ciekawych zabytków, jak Bazylika Katedralna, jak i nowoczesnych atrakcji: Muzeum Zabawy i Zabawek, Geopark z Centrum Geoedukacji lub Centrum Dizajnu z wieloma pracowniami i galeriami.

Atrakcyjne pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

Te i wiele innych atrakcji przyciąga turystów do wschodnich województw. Warto wykorzystać rosnące zainteresowanie tymi regionami i zdecydować się na inwestycje, np. poszerzenie oferty i dopasowanie jej do potrzeb gości. Można również postawić na działania zmierzające do przedłużenia sezonu turystycznego. Jeśli odpowiednio zadbamy o urozmaicenie czasu turystom, przyciągniemy ich o każdej porze roku.

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to w obecnym rozdaniu 60 milionów złotych ze środków krajowych, z których mogą skorzystać właściciele mikro, małych i średnich firm z branży turystycznej i okołoturystycznej, którzy chcą rozwijać swój biznes. Środki pochodzą od Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z takiego wsparcia, mogą udać się do instytucji finansującej w regionie, która współpracuje z BGK i wnioskować o finansowanie.

BGK

Po więcej szczegółów zajrzyj tutaj: bgk.pl/turystyka

Korzystne warunki:
Dzięki pożyczce na rozwój biznesu turystycznego m.in.:

 • zbudujesz lub rozbudujesz obiekt noclegowy lub gastronomiczny,
 • stworzysz lub rozwiniesz infrastrukturę rekreacyjno-sportową,
 • rozpoczniesz lub rozwiniesz produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych,
 • podniesiesz jakość świadczonych usług.

Najwyższa kwota finansowania, jaką możesz uzyskać, to 500 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat. Co ważne, oprocentowanie pożyczki jest stałe i zdecydowanie korzystniejsze niż w kredytach rynkowych.

 • oprocentowanie to obecnie 0,0375 proc. lub 0,075 proc.
 • nie ma opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki
 • możliwość karencji spłat lub wakacji kredytowych
 • wkład własny od 0 zł

To idealne rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie turystycznym, ale też dla osób, które chcą rozwijać to, co już stworzyły. Z pożyczek skorzystało ponad 650 właścicieli firm. Pieniądze pomogły rozwinąć im skrzydła. A dzięki nowym inwestycjom, branża turystyczna może odrabiać straty po trudnym roku z pandemią

BGK

Projekt finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

Wideo

Materiał oryginalny: Dobry czas na inwestycje w turystykę. Bieszczady i Mazury biją rekordy w wyszukiwaniach Google - Kurier Lubelski