Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe miliony dla szkolnictwa zawodowego

KaT
O możliwościach projektu szczególnie dla uczniów podczas piątkowej konferencji mówił Anna Kowalska, wicemarszałek Podkarpacia.
O możliwościach projektu szczególnie dla uczniów podczas piątkowej konferencji mówił Anna Kowalska, wicemarszałek Podkarpacia. archiwum
Ponad 75 milionów złotych przeznaczy Wojewódzki Urząd Pracy na realizację projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców". Do podkarpackich samorządów, także w naszym regionie trafi od miliona do 10 milionów złotych.

Do programu przystąpiło 30 powiatów. Większość pieniędzy na realizację pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, natomiast 15 procent sumy to dotacja z budżetu państwa i organów prowadzących szkoły objęte wsparciem. Uroczyste podpisanie umów z samorządami odbyło się w piątek, w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. W trakcie konferencji przedstawiciele samorządów, szkół zawodowych i instytucji rynku pracy dyskutowali o sytuacji szkolnictwa zawodowego w regionie.

NOWOCZESNOŚĆ

Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na materiały dydaktyczne, kursy oraz tworzenie nowych pracowni.

- W ramach projektu szkoły będą modyfikować kierunki nauczania lub uruchamiać nowe, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy, a także wprowadzać skuteczniejsze niż dotychczas sposoby zarządzania i oceniania - mówi Monika Zając z Zespołu ds. Promocji i Komunikacji Społecznej Podkarpackiego WUP.

- Część pieniędzy, około 17 milionów złotych zostanie przeznaczona na doposażenie placówek w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów i podnoszące ich kompetencje kluczowe i zawodowe, a zwłaszcza kursy specjalistyczne, to niektóre elementy wdrażanych programów rozwojowych szkół zawodowych, z których skorzysta około 14 tys. uczniów.

W projekcie szczególny nacisk położono na naukę zawodu w praktyce. Szkoły i placówki oświatowe uczestniczące w projekcie zobligowane są do nawiązania współpracy z przedsiębiorcami i tym samym organizację staży i dodatkowych praktyk zawodowych dla 12,5 tysiąca uczniów w całym województwie.

PRACOWNIA I STAŻE

Do projektu przystąpił także tarnobrzeski samorząd, który otrzymał ponad dwa i pół miliona złotych dofinansowania. Do projektu zgłoszone zostały Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, nr 2 i nr 3 oraz Zespół Szkół im. ks. St. Staszica. W ramach projektu w każdej szkole zostanie stworzona pracownia doradztwa edukacyjno-zawodowego. Zostaną przeprowadzone szkolenia z zakresu doradztwa zawodowego. Każda szkoła biorąca udział w projekcie zobowiązana będzie do realizacji zadań z zakresu praktycznej nauki zawodu we współpracy z zakładami pracy. Uczniowie będą brać udział w stażach i praktykach. Dzięki nawiązanej współpracy z przedsiębiorcami, po zakończeniu projektu mogą się oni stać potencjalnymi pracodawcami dla młodych ludzi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie