Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dołącz do „Kultury w kwarantannie”. Projekt podkarpackich stowarzyszeń dofinansowało Narodowe Centrum Kultury

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W czasie pandemii koronawirusa artyści stawiają na internetową publiczność. Kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych - koncertów, spotkań literackich, warsztatów i rozmów - planują zrealizować organizacje pozarządowe z Podkarpacia w ramach grupy na Facebooku “Kultura w Kwarantannie”. Możesz dołączyć do niej w każdej chwili!

Fundacja Q, Stowarzyszenie Folkowisko i Inicjatywa LWL rozszerzyły swoją działalność w facebookowej społeczności stworzonej w pierwszych dniach izolacji społecznej. Kultura w kwarantannie przyciągnęła już ponad 66 tysięcy członków i stała się jedną z największych grup kulturalnych w polskim segmencie Facebooka.

- Lato zawsze było czasem kultury. Festiwale, imprezy plenerowe, duże wydarzenia. W tym roku skala tych działań będzie ograniczona, więc postanowiliśmy wzmocnić nasze wysiłki na rzecz rozwoju “Kultury w Kwarantannie” i zaplanowaliśmy serię wydarzeń w naszej grupie - mówi jeden z liderów projektu Marcin Kurnik, prezes Fundacji Q, prowadzącej w Rozalinie koło Nowej Dęby coraz bardziej znane wśród twórców Muzeum Opowieści.

Zaprosił do współpracy inne stowarzyszenia. Pomysł zyskał uznanie i dofinansowanie. Na jego realizację Narodowe Centrum Kultury przyznało 89 tysięcy złotych w ramach programu “Kultura w sieci”. „Kultura w kwarantannie” obejmuje 55 wydarzeń artystycznych transmitowanych także w sieci: 10 koncertów, 20 spotkań literackich, 15 warsztatów i wypraw z pogranicza przyrody i kultury.

- Wśród nich będą wycieczki on-line, warsztaty hand-made, spotkania o fotografii, wydarzenia literackiej grupy Rozstaje.art i Fundacji Q, a także Festiwale Wędrowiec, Cieszanów Rock Festiwal, Festiwal Opowieści, a w najbliższym czasie również niemalże całość Festiwalu Folkowisko. Ten ostatni odbędzie się również na żywo dla ograniczonego grona 149 osób.

- Na Folkowisku próbujemy nowych metod relacji z publicznością: jednocześnie działając na miejscu z publicznością, jak i animując kontakt z widzami w internecie. To spore wyzwanie, ale przetestowanie takiej formy festiwalu odkryje przed nami i całą branżą nowe możliwości - mówi Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko. Organizatorzy planują współpracę z licznymi inicjatywami i transmisję różnych letnich wydarzeń.

- Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie stypendystów i organizacje dotowane w ramach programu “Kultura w Sieci”. Wiemy, że one poszukują kanałów do prezentacji swoich działań, a nasza grupa może być dobrą przestrzenią do zebrania ich wszystkich - dodaje Marcin Kurnik.

Wreszcie - liderzy projektu będą chcieli dzielić się wiedzą w ramach spotkań o dostępności kultury. Podczas nich działacze kulturalni realizujący swoje działania online będą opowiadać o dobrych praktykach, doświadczeniach i możliwościach technologicznych dla prezentowania kultury online.

- Mamy nadzieję, że umożliwi to innym organizacjom zdobycie podobnej elastyczności w działaniu i przerwy w fizycznym działaniu instytucji, których spodziewamy się ponownie jesienią, nie będą takie straszne - dodaje Marcin Kurnik.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z grupą zapraszamy do kontaktu pod mailem: [email protected], profilem "Kultura w Kwarantannie", oraz telefonem 530 282 061.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie