MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2024. Kampania trwa. W tym roku znów z płatnością dla małych gospodarstw! Oto stawka

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Płatność dla małych gospodarstw pojawiła się w 2023 roku, resort potwierdził, że także w tym naborze będzie można o nią wnioskować.
Płatność dla małych gospodarstw pojawiła się w 2023 roku, resort potwierdził, że także w tym naborze będzie można o nią wnioskować. pixabay.com/AnnaER
Od 15 marca 2024 r. rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Wypłatami standardowo zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy przewidziano zmiany w płatnościach? Owszem, jedną z nich, mimo wcześniejszych komunikatów o braku, jest przywrócenie płatności dla małych gospodarstw.

Spis treści

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 rolnicy po raz kolejny mogą starać się o płatności bezpośrednie i obszarowe.

Płatność dla małych gospodarstw w tym roku jednak się pojawi

W 2023 roku nowością było nie tylko wprowadzenie wsparcia w postaci schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, ale także zastąpienie płatności bezpośrednich płatnością dla małych gospodarstw. Beneficjenci, na podstawie wniosku, mogli więc wybrać jedną formę dopłaty, rezygnując z płatności redystrybucyjnej, podstawowego wsparcia dochodów, płatności dla młodych rolników, płatności produkcyjnych oraz ekoschematów.

Jeśli rolnik, który stara się o płatność dla małych gospodarstw, we wniosku za bieżący rok ubiegał się też o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, wtedy poza wsparciem na powierzchnię gospodarstwa, otrzyma też pieniądze z pozostałych płatności, pisaliśmy rok temu na strefaagro.pl.

Początkowo, ARiMR zapowiadała, że płatność dla małych gospodarstw nie pojawi się na liście. Tu jednak nastąpi zmiana, płatność ryczałtowa do hektara powróci.

Uchwała Komitetu nr 66 wprowadza płatności dla małych gospodarstw. Płatność zostanie wdrożona na lata 2024-2027. Warunki przyznania płatności będą zbliżone do obowiązujących w odniesieniu do kampanii 2023 r. (dla gospodarstw do 5 ha UR, stawka 225 EUR/ha), czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki temu wsparciu rolnicy z niewielkimi areałami będą mogli uzyskać dopłatę uproszczoną, bez wymogów dla innych płatności.

Ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że możliwość zastosowania płatności dla małych gospodarstw wymaga jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej.

Dopłaty bezpośrednie 2024. Oto lista

W 2024, według harmonogramu, w ramach płatności bezpośrednich obowiązują:

  • płatność redystrybucyjna,
  • płatność dla młodych rolników,
  • podstawowe wsparcie dochodów,
  • wsparcie dochodów (produkcja zwierząt),
  • wsparcie dochodów (produkcja roślin),
  • ekoschematy.

W ramach przejściowego wsparcia krajowego przewidziano uzupełniającą płatność podstawową oraz płatność niezwiązaną do tytoniu.

Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca 2024 r., potrwa do 15 maja 2024 r. Od kilku lat można je składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy muszą pamiętać, że kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

Źródło: MRiRW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie