Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do kukurydzy w 2024 r. - rusza krótki nabór wniosków! Sprawdź stawki do hektara dla każdego z województw

OPRAC.: Redakcja Strefa Agro
Dopłata do hektara kukurydzy w wysokości maksymalnie 1 tys. zł była jedną z propozycji Anny Gembickiej, która rolę ministra rolnictwa pełniła przez 2 tygodnie. Pomysł udzielenia wsparcia został utrzymany, 19 stycznia komisarz Janusz Wojciechowski poinformował, że jest zgoda KE na wypłatę pomocy dla rolników.
Dopłata do hektara kukurydzy w wysokości maksymalnie 1 tys. zł była jedną z propozycji Anny Gembickiej, która rolę ministra rolnictwa pełniła przez 2 tygodnie. Pomysł udzielenia wsparcia został utrzymany, 19 stycznia komisarz Janusz Wojciechowski poinformował, że jest zgoda KE na wypłatę pomocy dla rolników. pixabay.com/moniquayle
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin krótkiego naboru wniosków o dopłaty do kukurydzy. Poznaj stawki dla każdego województwa - zgodnie z zapowiedzią są zróżnicowane. Najwyższe wsparcie otrzymają producenci rolni z Lubelskiego i Podkarpackiego. Czy do wniosku trzeba dołączyć faktury potwierdzające sprzedaż?

Spis treści

Kiedy dopłaty do kukurydzy w 2024 roku? Termin naboru

ARiMR zaczyna przyjmować wnioski o dopłaty do kukurydzy. Nabór potrwa tylko kilka dni, od 22 do 29 lutego 2024 r. Pomoc będzie udzielana producentom kukurydzy poszkodowanym w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Aby ułatwić rolnikom składanie wniosków w krótkim naborze, ARiMR wydłuża godziny pracy biur powiatowych:

  • w dni robocze od 22 do 28 lutego 2024 r., biura będą otwarte dla rolników w godzinach 07:00-18:00;
  • w ostatnim dniu naboru, czy czwartek 29 lutego 2024 r. od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;
  • ponadto biura będą czynne również w sobotę w 24 lutego 2024 r. w godzinach 08:00-16:00.

Wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii BP, listownie za pośrednictwem operatora (np. Poczta Polska) lub za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Do wniosku nie trzeba dołączać faktur sprzedaży kukurydzy.

Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty do kukurydzy. O decyzji piszemy tu: Miliard złotych na pomoc dla rolników.

Kto może wnioskować o pomoc do kukurydzy? Resort rolnictwa wyjaśnia, że warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstw i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy z wyłączeniem upraw kukurydzy na kiszonkę.

Stawki dopłat do kukurydzy dla województw

ARiMR wyjaśnia, że wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwach innych niż wymienione w pkt 1 i 2.

Pula pieniędzy przeznaczona na ten cel wynosi 1 mld zł. Agencja zaznacza, że jeżeli łączna kwota, o którą będą wnioskować rolnicy, przekroczy budżet programu, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Nowe dopłaty do kukurydzy obiecane protestującym rolnikom

Przypomnijmy, że 28 listopada Anna Gembicka spotkała się z protestującymi rolnikami i transportowcami na granicy w Medyce. 29 listopada w Sejmie minister rolnictwa zapowiedziała nieco bardziej szczegółowo, jak ma wyglądać pomoc obiecana rolnikom podczas wizyty w Medyce.

Padła tam zapowiedź dopłat do kukurydzy. Z informacji zamieszczonej na stronie ministerstwa wynika, że uruchomione zostaną dopłat do kukurydzy w wysokości 1000 zł do hektara, jeżeli chodzi o województwo podkarpackie i województwo lubelskie. Dla pozostałych województw mają to być odpowiednio mniejsze stawki.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała do ministerstwa rolnictwa o wprowadzanie jednolitej stawki dopłat dla producentów kukurydzy w całej Polsce. Jednak resort odpowiedział, że stawki muszą być zróżnicowane ze względu na różne koszty związane ze zbytem ziarna.

Przyczynę udzielenia wsparcia opisano w projekcie, wskazując, że 2023 rok był kolejnym bardzo trudnym dla polskich producentów kukurydzy.

Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników, podchodzą do transakcji bardzo ostrożnie, mając na uwadze wysokie koszty suszenia i jednoczesny brak perspektyw na wzrost cen kukurydzy suchej.
Opisana sytuacja to wciąż skutek nadmiernego przywozu zbóż z Ukrainy do Polski. Zalanie rynku polskiego zbożami, głównie kukurydzą z Ukrainy, doprowadziło do problemów zarówno producentów rolnych jak i podmiotów skupowych i wciąż ma odbicie w sytuacji, jaka panuje na rynku.

Zapowiadano, że zanim pomoc popłynie do rolników, konieczna będzie notyfikacja do Komisji Europejskiej. Takiej udzielono.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do kukurydzy w 2024 r. - rusza krótki nabór wniosków! Sprawdź stawki do hektara dla każdego z województw - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie