Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatu niżańskiego z konkursami i występami

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Starosta niżański Robert Bednarz prezentuje dożynkowy chleb, jaki otrzymał od starostów  Lucyny Żuraw i Stanisława Oleksaka
Starosta niżański Robert Bednarz prezentuje dożynkowy chleb, jaki otrzymał od starostów Lucyny Żuraw i Stanisława Oleksaka Starostwo Powiatowe
Na Obiekcie Rekreacyjno-Sportowym „Błękitny San” – Stadion Retman w Ulanowie, odbyły się w niedzielę 19 sierpnia XX już Dożynki Powiatu Niżańskiego. W ramach dożynek powiatowych odbyły się również Dożynki Diecezjalne połączone z obchodami 200-lecia Diecezji Sandomierskiej.

Podczas święta plonów, licznie zgromadzeni mieszkańcy Ulanowa i całego powiatu niżańskiego, oraz przybyli goście, mogli podziwiać aż 48 pięknych wieńców dożynkowych wyplecionych przez koła i stowarzyszenia, nie tylko z powiatu niżańskiego, ale także z całej Diecezji Sandomierskiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą polową, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli. Ogłoszono wyniki Diecezjalnego Konkursu Wieńca Dożynkowego, do którego zgłoszono 48 wieńców.

Po części diecezjalnej rozpoczęły się Dożynki Powiatowe. Starosta niżański Robert Bednarz podkreślił, jak ważna, odpowiedzialna i ciężka jest praca rolników. Dziękował również za całoroczny trud ich pracy na roli.

Po przemówieniach gospodarzy, na scenie pojawili się starostowie dożynek Lucyna Żuraw i Stanisław Oleksak przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzom święta staroście Robertowi Bednarzowi i burmistrzowi Gminy i Miasta Ulanów Stanisławowi Garbaczowi. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem. Ważnym punktem programu Dożynek było wyróżnienie najlepszych rolników z gmin powiatu niżańskiego oraz wręczanie dyplomów i nagród najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu. Wręczono również odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Były konkursy, takie jak: II Powiatowy Konkurs na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego, Diecezjalny Konkurs Wieńca Dożynkowego i Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego.

Ogłoszono również wyniki organizowanego po raz drugi, plebiscytu na Sołtysa Roku Powiatu Niżańskiego, w którym wybrany został sołtys Wólki Tanewskiej Bogusław Tofilski.

Nagrodzono także zwycięzców konkursu na najładniejszą i najbardziej zgodną z oryginałem tratwę flisacką, zwycięzców III Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej, a także wyróżniającego się lekkoatletę z powiatu.

Pomimo lejącego się z nieba żaru, cały czas, delegacje z wszystkich gmin (stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i grupy nieformalne), oferowały w namiotach wystawienniczych degustacje produktów regionalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko, na którym rozmieszczone były materiały promujące Województwo Podkarpackie. Miłośnicy rowerów chętnie sięgali nie tylko po Paszporty Green Velo, ale także po mapki wyznaczające trasy rowerowe i broszury promujące trasy rowerowe.

Na dożynkach nie zabrakło także bogatej części artystycznej w czasie, której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu.Przed publicznością, jako pierwszy, wystąpił zespół „Ansambl” reprezentujący Gminę Harasiuki. Następnie na scenie pojawił się zespół „Jargocianie”, który prezentował Gminę Jarocin. Później publiczność wysłuchała Kapeli Ludowej „Jeżowianie”, która na scenie muzycznej jest nieprzerwanie od 1988 roku, a jej utwory są prezentowane w Radiu Rzeszów. W dalszej kolejności na scenie wystąpił Chór „Wiklina” z Rudnickiego Klubu Seniora, który reprezentował Gminę i Miasto Rudnik nad Sanem.

Część artystyczną uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, reprezentujący Gminę i Miasto Nisko, kultywujący polskie tańce regionalne i narodowe. Następnie swoje umiejętności muzyczne zaprezentowała „Kapela Flisacka” z Gminy Ulanów, która przygotowała utwory wokalno – instrumentalne o tematyce flisackiej. Gminę Krzeszów reprezentowała grupa wokalna „Nobis” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie. Wykonała muzykę rozrywkową, łączącą pokolenia.

Gwiazdą tegorocznych Dożynek był zespół Golec uOrkiestra, który dał wspaniały koncert, po którym członkowie zespołu rozdawali autografy oraz robili zdjęcia z fanami.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie