Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwaj trzynastoletni wandale zniszczyli dziesięć rowerów miejskich

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Miejski rower zatopiony w fontannie przy Miejskim Domu Kultury, gdzie obok jest popularna stacja rowerów
Miejski rower zatopiony w fontannie przy Miejskim Domu Kultury, gdzie obok jest popularna stacja rowerów Facebook
Pod koniec kwietnia kliku sprawców zniszczyło rowery miejskie w Stalowej Woli. Dzięki współpracy Centrum Monitoringu Miejskiego w Stalowej Woli i policji już 2 maja udało się ich zatrzymać i przesłuchać. Nastolatkowie, którzy wyrządzili szkodę, poniosą odpowiedzialność sądową, a ich rodzice - finansową.

Tuż po zdarzeniu, oburzony prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny komentował na gorąco: - Może jednak w naszym mieście faktycznie nie warto nic robić? W przeciągu pierwszego tygodnia system roweru miejskiego był tak dewastowany, jak w żadnej innej lokalizacji w Polsce. Wstyd! Proszę, reagujcie jak widzicie taki debilizm na mieście.

Po wykryciu sprawców powiedział: – Myślę, że ta sprawa obudziła mocno świadomość i naszą odpowiedzialność za wspólny majątek, za wspólny projekt budowania miasta ciekawego, pięknego i nowoczesnego. Ten problem spowodował również olbrzymie zaangażowanie Policji i naszego Centrum Monitoringu Miejskiego tak, aby jak najszybciej wskazać osoby, które dokonały dewastacji, by nikt nie czuł się bezkarny.

Sprawcy wyrwali z jednośladów GPS-y oraz wrzucili rowery do fontanny przy Miejskim Domu Kultury. – Okazało się, że to grupa nastolatków w bezmyślny sposób dokonywała tych aktów dewastacji. Z jednym z tych chłopaków, trzynastolatkiem, uczniem siódmej klasy podstawówki odbyłem rozmowę z inicjatywy jego mamy. Na moje ręce złożył przeprosiny i prosił, żeby przekazać swoje wyrazy ubolewania z racji tego, co się stało – mówił prezydent Nadbereżny.

Dewastacji dopuściło się dwóch nastolatków, przy wsparciu kilku innych osób. Trzynastolatkowie usłyszeli już zarzuty. Wyrazili skruchę oraz chęć podjęcia prac społecznych, by naprawić w ten sposób swoje błędy. Sprawcy za swoje czyny poniosą odpowiedzialność sądową, a ich rodzice również finansową. Wartość jednego roweru wynosi około 4 tysięcy złotych. W sumie zostało zniszczonych 10 rowerów.

– Gorący apel do wszystkich, którzy widzą takie sytuacje na mieście, aby niezwłocznie nam je zgłaszać. Centrum Monitoringu przy współpracy z Policją dzisiaj pokazuje swoją skuteczność. Nie będziemy obojętni wobec wszelkich aktów wandalizmu, nie będzie takiej sytuacji, że ktoś będzie niszczyć mienie miasta i pozostanie bezkarny – mówił Lucjusz Nadbereżny. Prezydent podziękował także osobom, które nie patrzyły bezczynnie na akt dewastacji i zgłosiły tę sprawę odpowiednim służbom.

– Najgorsze co moglibyśmy zrobić, to poddać się tym, którzy chcą psuć i niszczyć. Trzeba doceniać tych, którzy korzystają z rowerów. Na chwilę obecną odnotowaliśmy 2,5 tys. wypożyczeń rowerów miejskich. To pokazuje, że ten projekt ma sens w Stalowej Woli – mówi prezydent miasta.

Rowery miejskie na ulice Stalowej Woli powróciły 24 kwietnia. System wypożyczania i zarządzania rowerami czwartej generacji zbudowało konsorcjum Orange Polska i Roovee, które zarządzać będzie programem Stalowa Wola Miasto Rowerów (SWMR) pod patronatem Miejskiego Zakładu Komunalnego przez kolejne 3 lata. Jak wyjaśniał prezydent obecny system jest bardziej przyjazny dla użytkownika, atrakcyjniejszy cenowo i łatwiejszy w obsłudze. To co odróżnia go od poprzedniego to całodobowy monitoring GPS oraz możliwość zaparkowania jednośladu w strefie objętym systemem roweru miejskiego SWMR-ROOVEE PARK.

Zgodnie z nowym cennikiem za tzw. opłatę inicjalną do wykorzystania na przejazdy z możliwością zwrotu zapłacimy 10 złotych. Czas darmowy do wykorzystania wyłącznie w strefie wynosi 30 minut. Opłata za 1 minutę jazdy po 30 minutach - 5 groszy. Opłata za 1 minutę postoju/pauzy - 5 groszy. Opłata dodatkowa za pozostawienie roweru poza strefą - 5 złotych. Bonus za odstawienie roweru pozostawionego poza strefą - 4 złote. Zwrot roweru poza obszar funkcjonowania strefy - 100 złotych. Minimalny stan środków na koncie pozwalający na uruchomienie przejazdu - 3 złote. Abonament miesięczny (90 minut), 5 groszy za minutę po przekroczeniu 90 minut dziennie - 10 złotych.

Sebastian Grabowski, Dyrektor Centrum Badawczo Rozwojowego Orange Polska powiedział, że oferowany system roweru miejskiego można podsumować trzema słowami: zróżnicowany, nieskomplikowany, otwarty. Wprowadza on Stalową Wolę do grona miast inteligentnych, w których wykorzystuje się niezawodność sieci telefonii komórkowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Hulajdusza na e-hulajnodze

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie