Dwór Kotowa Wola, zwany "Resztówką", odradza się jak mityczny Feniks z popiołów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podczas spotkania można było zwiedzać obiekt, porozmawiać z wykonawcami, oraz zobaczyć fotografie pokazujące postęp prac
Podczas spotkania można było zwiedzać obiekt, porozmawiać z wykonawcami, oraz zobaczyć fotografie pokazujące postęp prac Sebastian Nabrzeski
Udostępnij:
23 stycznia odbyło się spotkanie darczyńców i budowniczych - firm pracujących przy odbudowie Dworu Kotowa Wola – „Resztówka”. Należał niegdyś do rodziny Horodyńskich.

Spotkanie było dedykowane tym wszystkim, którzy przyczyniają się do odbudowy Resztówki, która niebawem stanie się Ośrodkiem Dziedzictwa Lokalnego, a w którym Fundacja Fundusz Lokalny SMK planuje sporą ilość działań na rzecz, nie tylko mieszkańców Kotowej Woli, czy gminy Zaleszany, ale także na rzecz regionu wideł Wisły i Sanu.

Każdy z zaproszonych gości, w okresie ostatnich dwóch lat (odkąd Fundacja stała się właścicielem Resztówki) dołożył do tego obiektu swoją cegiełkę. Dziś Dwór odradza się, jak Feniks z popiołów. W grudniu 2019 roku obiekt wraz z przyległym terenem został nieodpłatnie przekazany przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Wolan” na rzecz Fundacji Fundusz Lokalny SMK, która podjęła się dzieła przywrócenia obiektu do pełnienia funkcji społecznej. Założono wówczas, że w przeciągu czterech lat Resztówka znów otworzy pomieszczenia dla społeczności lokalnej, co związane jest z planowanym na rok 2024 świętowaniem 250-lecia powstania tego obiektu.

Stan techniczny budynku, zewnętrznie odbudowany przez poprzedniego właściciela, wymaga niemałych nakładów pracy i finansów. Mając jednak znakomitych ambasadorów Dworu oraz mnóstwo życzliwych osób wokół, Fundacja realizuje skutecznie plan odbudowy.

W roku 2020 Fundacja otrzymała dotację od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu w kwocie 30 tys. zł, dotację od Gminy Zaleszany w kwocie 26.072,50 zł, pomoc od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w kwocie 7 tys. zł, 1% w kwocie 7.920,60 zł.

Kiedy już udowodniono, że przekazane środki są skutecznie inwestowane w Resztówkę, rok 2021 przyniósł znacznie większe kwoty. W minionym roku Fundacja otrzymała: dotację z Narodowego Instytutu wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w kwocie 450 tys. zł, dotację z Funduszu Patriotycznego w kwocie 450 tys. zł, dotację od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu w kwocie 25 tys. zł, dotację od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w kwocie 10 tys. zł, 1% w kwocie 5.738,00

Ogłoszona w 2020 r. akcja „Podaj cegłę” przerosła oczekiwania, a w jej efekcie wiele ciekawych i potrzebnych elementów składających się na postępujące prace trafiło nieodpłatnie do Fundacji. Największe z nich to: Powiat Stalowowolski przekazał w ubiegłym roku ponad 1200 m2 kostki brukowej, która zostanie wykorzystana do budowy parkingu, Beton-Bud w Gorzycach - pond 30 kubików betonu wraz z pracą pompy o wartości około 10 tys. zł.

Przez minione dwa lata Fundacja SMK, oszczędnie gospodarując wydatkami w innych działaniach wsparła inwestycję kwotą własną w wysokości ponad 50 tys. zł. Wkład rzeczowy i pracy Darczyńców oraz wolontariuszy szacuje się na minimum 100 tys. zł.
Wiele osób nieodpłatnie świadczyło pomoc przy poszczególnych pracach. Czasem to była okazjonalna pomoc, niekiedy wielogodzinna, a każdy wysiłek składa się na wspaniały budynek i miejsce, w którym tworzy się nowa jego historia.

Istotną pomoc i wsparcie od samego początku realizacji tego przedsięwzięcia zaoferował Poseł na Sejm RP Rafał Weber, który niestrudzenie zabiega w wielu instytucjach udzielających wsparcia, o pomoc na rzecz odbudowy. Również wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy podejmuje skuteczne działania w zakresie pozyskiwania wsparcia w działaniach Fundacji, co stanowi nieocenioną pomoc. Darczyńcy otrzymali z rąk Prezesa Fundacji oraz Dyrektora Biura Fundacji, Elwiry Karbarz okolicznościowe podziękowania, a sylwestrowe spotkanie dopełniły rozmowy o przyszłości obiektu i planach na kolejny rok. - Przypominając o oczekiwanym wsparciu, w tym możliwości odliczenia 1% podatku przy rozliczeniu rocznym (KRS: 0000402564), dziękujemy za każdą pomoc w odbudowie Resztówki – powiedział sekretarz gminy Sebastian Nabrzeski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie