Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieła słynnego malarza Francesco Albaniego w Zamku w Dzikowie

Klaudia Tajs
Prace Francesco Albaniego zostaną wystawione szerszej publice za miesiąc.
Prace Francesco Albaniego zostaną wystawione szerszej publice za miesiąc. Klaudia Tajs
Ekspozycja muzealna Zamku w Dzikowie wzbogaciła się o dzieła słynnego malarza barokowego.

Do Zamku Tarnowskich w Dzikowie powróciły dzieła znakomitego malarza barokowego Francesco Albaniego.

Wróciły do siebie

Nowe obrazy pokazał doktor Tadeusz Zych.
Nowe obrazy pokazał doktor Tadeusz Zych. Klaudia Tajs

Cztery obrazy zostały po raz pierwszy zaprezentowane w poniedziałkowe popołudnie w_Zamku Dzikowskim. - Wróciły do Dzikowa, z miejsca z którego wyszły w 1939 roku i szczęśliwie przetrwały w Muzeum Narodowym w Krakowie - przypomniał dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - To co dzisiaj będziemy oglądać, co ciekawe i niesamowicie ważne, jest to, że po raz pierwszy mamy cykl obrazów jednego malarza. Ten cykl nosi nazwę „Igraszki na drzewie” i jest to przykład znakomitego malarstwa barokowego, gdzie mistrzostwo pędzla jest widoczne na dwóch planach. Z jednej strony na pierwszym planie, na każdym z obrazów mamy bawiące się dzieci i motyw drzewa. Dwa co było dla baroku niesamowicie typowe i ważne, to znakomicie namalowane tło, które sprawia, że w gruncie rzeczy z jednej strony patrzymy na dzieci i one przyciągają naszą uwagę, ale gdzieś wzrok nieustająco idzie na drugi plan, na tło.

W jednolitych oprawach

Cztrey obrazy muszą zostać jeszcze oprawione w jednolite ramy. Jest jeszcze piąte dzieło, ale obecnie przechodzi renowację. Dyrekcja muzeum szuka dla nich miejsca, w którym będą eksponowane. - Jest to cykl, nie chcemy ich dzielić, dlatego prawdopodobnie będzie to któraś z sal na parterze - dodał dyrektor Zych.
Obrazy zostaną wystawione szerszej publice za miesiąc.

Kolejna część kolekcji

Autor Francesco Albanii, znany jest jako twórca dzieł o tematyce religijnej. Posiadaczami jego dzieł są największe muzea w Europie. Zostały kupione w 1803 roku przez Jana Feliksa Tarnowskiego i Walerię ze Stroynowskich, w trakcie ich podróży po Włoszech. Stworzyli oni podwaliny kolekcji, którą powiększały kolejne pokolenia, doprowadzając do powstania jednego z najważniejszego na ziemiach polskich zbioru zawierającego dzieła sztuki, bezcenną bibliotekę z licznymi rękopisami, w tym „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, inkunabułami, starodrukami oraz archiwum.Obrazy Francesco Albaniego to kolejna część dzieł sztuki składających się na słynną Kolekcję Dzikowską, która powraca do Dzikowa.

W 2015 roku po ponad 70 latach do Dzikowa wróciło kilkadziesiąt dzieł malarstwa polskiego i europejskiego. Obrazy do Dzikowa wróciły dzięki decyzji Jana Tarnowskiego, reprezentującego spadkobierców ostatnich właścicieli.

Wróciło także ponad 80 cennych miniatur portretów osób z rodziny Tarnowskich i wybitnych postaci z historii Polski. Większość to dzieła słynnego XIX wiecznego miniaturzysty Wincenta Lesseura. Wiele z nich powstało w Dzikowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie