Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Tarnobrzegu. Zostań dawcą, uratuj komuś życie!

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Doktor Marek Dudziński (pierwszy z lewej), lekarz hematolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie opowiadał studentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu o chorobach krwi.
Doktor Marek Dudziński (pierwszy z lewej), lekarz hematolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie opowiadał studentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu o chorobach krwi. Grzegorz Lipiec
Zbliża się finał akcji "Młodzież Tarnobrzega Ratuje Życie Chorym na Białaczkę".

W najbliższy wtorek, 23 października, w tarnobrzeskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, Dzień Dawcy Szpiku. Wcześniej studentom o chorobach krwi i ich leczeniu opowiadał dr Marek Dudziński, hematolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie.

- Spotkanie z hematologiem z Rzeszowa to przedostatni etap naszej wspólnej akcji, zachęcającej do zostania dawcą szpiku kostnego - mówi Patrycja Głowacka, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, pomysłodawczyni akcji "Młodzież Tarnobrzega Ratuje Życie Chorym na Białaczkę".

OD STRONY MEDYCZNEJ

Marek Dudziński, lekarz hematolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie przybliżył w minioną środę zebranym w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu problematykę chorób krwi.

- W ciągu roku na ostrą białaczkę zapada od 20 do 30 mieszkańców Podkarpacia. Białaczka to szerokie pojęcie, jest wiele jej rodzajów, ale może na nią zachorować każdy. Leczenie jest długofalowe i składa się z kilku etapów - wyjaśniał Marek Dudziński. - Na początku pacjent jest poddawany chemioterapii, która ma ograniczyć liczbę komórek nowotworowych. Dopiero ostatnim etapem jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy o odpowiednim kodzie biologicznym. Przeszczepiony nowy układ immunologiczny niszczy "złe komórki", robiąc to, czego nie potrafił uczynić wcześniejszy układ. Dodam, że na Podkarpaciu są dwa ośrodki zajmujące się leczeniem chorych na białaczkę. Mam tutaj na myśli Rzeszów i Brzozów.

URATUJ KOMUŚ ŻYCIE

Patrycja Głowacka, studentka, pomysłodawczyni akcji, do której aktywnie włączyło się Stowarzyszenie Sympatyków Piłki Nożnej "Złota Siarka", zaprasza wszystkich ochotników na rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

- We wtorek, od godziny 11 do 17 w budynku PWSZ przy ulicy Wyszyńskiego od chętnych pobierane będą próbki krwi, które potem trafią na specjalistyczne badania. Tym samym znajdziemy się w rejestrze dawców szpiku kostnego i być może uratujemy komuś życie - mówi studentka. - Cieszę się, że akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem.

"Echo Dnia" sprawuje patronat medialny nad całym przedsięwzięciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie