Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień gumy do żucia. Paweł Baranowicz, lekarz stomatolog o... jej zdrowotnej roli (WIDEO)

Mateusz Dudek
Doktor Paweł Baranowicz, lekarz stomatolog
Doktor Paweł Baranowicz, lekarz stomatolog Krzysztof Krogulec
1 lutego na całym świecie obchodzony jest ... dzień gumy do żucia. O tym, jakie żucie gumy ma wady i zalety porozmawialiśmy z doktorem Pawłem Baranowiczem, chirurgiem stomatologiem z Kielc.

Panie doktorze gumy do żucia są bardzo popularne. Jak na żucie gum zapatrują się lekarze stomatolodzy?

My jako lekarze generalnie jesteśmy za korzystaniem z gum do żucia. Dają one świeży oddech, działają przeciwpróchniczo i prze-ciwbakteryjnie. Przyśpieszają też wydzielanie śliny co zmienia zapach w naszej jamie ustnej. Należy jednak korzystać z nich z umiarem i nienadużywać ich.

A czy żucie gumy może też mieć negatywne skutki dla zdrowia naszej jamy ustnej, zębów?

Jest kilka aspektów, które mogą negatywnie oddziaływać. Pierwszym jest czas. Należy unikać nadmiernego żucia gum. W ciągu dnia powinniśmy maksymalnie żuć gumy od 10 do 20 minut. Dłuższe żucie może spowodować zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym co może przełożyć się na dolegliwości w postaci bólu głowy czy zawrotów głowy. Drugim aspektem są przeciążenia zgryzowe. Niezwykle istotny jest także skład chemiczny.

Jakie więc gumy do żucia powinniśmy wybierać aby jak najmocniej ograniczyć ich szkodliwość dla naszego zdrowia.

Powinniśmy kupować gumy do żucia renomowanych marek. Najlepiej byłoby też by te wybierane przez nas nie zawierały cukrów prostych tylko słodziki. Gumy do żucia zawierają bowiem liczne substancje chemiczne konserwujące, w tym między innymi dwutlenek tytanu. Środki te mogą niestety powodować później zaburzenia flory jelitowej czy ogólne osłabienie organizmu. Ponadto nadmierne wydzielanie śliny może powodować łaknienie, które szybko chcemy zaspokoić, co z kolei może prowadzić do otyłości. Należy więc zwracać uwagę na to jakiej marki gumy kupujemy.

Który moment w ciągu dnia jest najlepszy na żucie gumy?

Najlepszy moment to okres około 20 minut po posiłku. Wówczas powinniśmy tą gumę żuć przez kilka minut. Przyśpieszy ona wydzielanie śliny co wpłynie na trawienie i odświeży oddech. Oczywiście guma nie zastąpi nam nici dentystycznej czy szczoteczki i pasty ale pomaga w sytuacjach gdy jesteśmy w pracy czy w innym miejscu i potrzebujemy wyczyścić powierzchnie międzyzębowe.

Jak z kolei wygląda sytuacja jeśli chodzi o żucie gum przez dzieci?

Stomatolodzy nie widzą w tej kwestii przeciwwskazań jednak należy zachować umiar. Dzieci powinny żuć tylko gumy specjalnie dla nich przeznaczone i również renomowanych marek ponieważ te powinny zawierać najmniej szkodliwych dla dzieci substancji. Rodzice powinni też pilnować aby dzieci nie uzależniały się od gum. Najlepiej gdyby dziecko żuło gumę tylko po posiłku i przez krótki czas. Wtedy ich działanie będzie dla nich korzystne.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzień gumy do żucia. Paweł Baranowicz, lekarz stomatolog o... jej zdrowotnej roli (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie