Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w "skarbówce"

Klaudia TAJS, [email protected]
Dzień otwarty w urzędach skarbowych ma rozładować kolejki, jakie powoli zaczynają ustawiać się przy okienkach.
Dzień otwarty w urzędach skarbowych ma rozładować kolejki, jakie powoli zaczynają ustawiać się przy okienkach.
- Od tego roku obowiązują tylko dwa progi podatkowe 18 i 32 procent, dlatego wypełniając roczne zeznanie podatkowe pamiętajmy o tym - mówi Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu. Na dzień otwarty zapraszają w sobotę naczelnicy "skarbówek" w naszym regionie. Urzędnicy czekają na pytania od godziny 9 do 13.

Do 30 kwietnia

Do 30 kwietnia

Zeznania podatkowe należy składać do 30 kwietnia. Za każdy dzień zwłoki, podatnik zapłaci karę grzywny. Jej wysokość waha się od 131,70 groszy do 2 tysięcy 634 złotych.

Otwarta sobota w urzędach skarbowych organizowana jest z myślą o podatnikach, którzy w tygodniu nie mają czasu na złożenie zeznania, jak również tych, którzy nie radzą sobie z samodzielnym wypełnieniem dokumentu. Przychodząc do urzędu będzie można pobrać formularze podatkowe, złożyć zeznanie oraz uzyskać informacje na temat sposobu wypełniania dokumentów. Urzędnicy przypomną także o tytułach uprawniających do dokonania odliczeń oraz dokumentów uprawniających do dokonania odliczeń od dochodu i podatku. Będzie można także zapoznać się ze sposobem przesyłania "e-deklaracji".

UWAŻAJMY NA….

Mówiąc o najczęstszych błędach popełnianych podczas wypełniania formularzy rocznych zeznań podatkowych, Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu kładzie nacisk na brak podpisów. - To zmora, która nęka podatników - mówi. - Osoby skupiają się na poprawnym wypełnieniu rubryk i zapominają o tym, że trzeba się pod zeznaniem podpisać.

Kolejnym błędem, który najczęściej pojawia się w formularzu, to mylnie wpisany numer identyfikacji podatkowej. - Mylimy NIP pracodawcy ze swoim - dodaje naczelnik. - Dlatego należy dokładnie przeczytać czyj NIP należy wpisać.

Tegoroczną nowością w zeznaniach są tylko dwa progi dochodowe. To 18 i 32 procent. Muszą o tym pamiętać, szczególnie ci podatnicy, którzy dotychczas kwalifikowali się do trzeciego, najwyższego progu.
I jeszcze jedna istotna uwaga, o której mówi Marek Skocki. - Od ubiegłego roku, można składać zeznania drogą elektroniczną, bez obowiązku posiadania elektronicznego podpisu - mówi naczelnik Skocki. - Małżeństwa, które dotychczas razem rozliczały się na papierowym formularzu podatkowym, wypełniały deklarację zgodności. Jeśli dziś wyślą zeznanie drogą elektroniczną, to muszą donieść do urzędu formularz UPL-1. Jest on upoważnieniem do złożenia zeznania przez jednego z małżonków w imieniu obojga. Od złożenia upoważnienia nie pobieramy opłaty.

ODLICZAMY OD PODATKU I DOCHODU

Grażyna Pelewicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, gdzie dziś podatnicy będą częstowani krówkami - skarbówkami, przypomina, że obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych wprowadzono w 1992 roku. - I mimo zmian w katalogu odliczeń, podatnicy nadal chętnie korzystają z przysługujących im ulg - zapewnia. - Co prawda z roku na rok, ten katalog zmienia się, to dzięki broszurom i dobrej akcji informacyjnej w mediach, podatnicy orientują się i wiedzą z tytułu czego mogą dokonać odliczeń.

Tu podatnikowi poradzą

Tu podatnikowi poradzą

Adresy urzędów skarbowych w naszym regionie:
Tarnobrzeg: ul. Wyspiańskiego 12, tel. 15-822-26-97
Stalowa Wola: ul. Metalowców 6, tel. 15-877-71-00
Nisko: ul. 3 Maja 23, tel. 15-877-70-00
Mielec: ul. Żeromskiego 13, tel. 17-780-00-00
Kolbuszowa: ul. Kościuszki 20, tel. 17-227-13-68

Pierwsza grupa odliczeń, z jakiej możemy skorzystać to odliczenia od dochodu. Do tej grupy zakwalifikowano wydatki na sieć internetową, ale tylko taką, która jest używana w miejscu zamieszkania. Kwota odpisu nie może przekroczyć 760 złotych. To także wydatki na cele rehabilitacyjne oraz darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego i krwiodawstwa. Darowizna nie może przekroczyć sześciu procent naszego dochodu.

W drugiej kategorii odliczeń, którą odpisujemy od podatku jest ulga na dzieci. - Podatnicy korzystający z tej ulgi, muszą pamiętać, że w tym roku obowiązują nowe zasady - ostrzega naczelnik Pelewicz. - Ulgę rozpisujemy na każdy miesiąc. W skali roku jest to kwota 1 tysiąc 112 złotych i 4 grosze. Rodzice, których pociecha przyszła na świat w marcu ubiegłego roku, nie mogą rozpisać ulgi na 12 miesięcy. Naliczają ją dopiero od marca, a styczeń i luty omijają.

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe pamiętajmy także o przekazaniu jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie