Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień pamięci o ofiarach holocaustu, o rozwadowskich Żydach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podczas spotkania z okazji Dnia Holocaustu wyświetlony został film dokumentalny „Słów Tory już nie usłyszysz”
Podczas spotkania z okazji Dnia Holocaustu wyświetlony został film dokumentalny „Słów Tory już nie usłyszysz” Zdzisław Surowaniec
Spotkanie w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, pod patronatem marszałka Władysława Ortyla zorganizowane zostało w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli w środę, 31 stycznia.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz przewodniczący rady Miejskiej Stanisław Sobieraj zaprosili na obchody mieszkańców, uczniów i nauczycieli, instytucje i organizacje zajmujące się popularyzowaniem historii, a także dziedzictwa kulturowego regionu. Jak argumentuje, potrzebna jest wiedza, aby poznać bogatą historię i kulturę żydowskich mieszkańców historycznej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa oraz problematykę Holokaustu.

Wojna przyniosła rozwadowskim Żydom tragiczny los. Większość z nich nie doczekała końca okupacji. Rozproszeni po obozach, stali się ofiarami niemieckiej idei eksterminacji. Tym, którzy przeżyli nie udało się na stałe powrócić do powojennego Rozwadowa.

- Niech pamięć o dawnych mieszkańcach Rozwadowa, którzy przez kilka stuleci tworzyli wielokulturową symbolikę Rozwadowa, zostanie odkryta na nowo. Poznajmy nieistniejący już świat małego przedwojennego miasteczka, gdzie ludność polska i żydowska żyła w sąsiedztwie, świat, który w brutalny sposób zniszczył wybuch II wojny światowej i okrucieństwo, jakie niósł ze sobą niemiecki nazizm - powiedział prezydent.

Zgromadzeni w czwartek w sali konferencyjnej widzowie mogli obejrzeć dwa filmy „Słów Tory już nie usłyszysz” przygotowany przez uczniów Złotej Kościuszkowskiej oraz „Zarażeni życiem” przygotowany przez młodzież z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida. Odbyło się także spotkanie z osobami ocalonymi z Holokaustu i ich rodzinami: Ellen Mayer - Kalter i Leo Mayer z Holandii oraz Bhumi Dalia z USA z Komisji Fulbrighta.

Roman Niwierski, prowadzący spotkanie wygłosił prelekcję „Życie religijne, kultura i tradycje społeczności żydowskiej przed zagładą”, Aneta Garanty (Muzeum Regionalne), omówiła pomoc dla społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie