MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzierżawca czy właściciel pola - kto powinien brać dopłaty bezpośrednie?

Agata Wodzień-Nowak
W przypadku, gdy wydzierżawione grunty podlegają zobowiązaniom wieloletnim, np. z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych lub ekologicznych, zalecany jest kontakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W przypadku, gdy wydzierżawione grunty podlegają zobowiązaniom wieloletnim, np. z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych lub ekologicznych, zalecany jest kontakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. pixabay.com/JonPauling
Dzierżawa pola budzi wątpliwości rolników w kontekście dopłat. Podstawowe pytanie brzmi, czy to dzierżawca, czy właściciel składa wniosek o dopłaty? Zastanowienie przychodzi, gdy rolnik decyduje się na przykład po żniwach wydzierżawić swoją ziemię. Czy w kolejnym naborze to osoba, która wydzierżawia grunty i faktycznie z nich korzysta, wnioskuje o dopłaty? Właściciel gruntów nie może tego zrobić czy to kwestia umowy między nimi?

Spis treści

Z pytaniem o to, co z dopłatami do gruntów, jeśli wydzierżawiamy komuś pole, zwrócił się do nas rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego. Dzierżawca powinien dokonać zgłoszenia do ARiMR przed rozpoczęciem naboru? Co ze zobowiązaniami wynikającymi z płatności, o które wiosną wnioskował właściciel pola?

Kto bierze dopłaty bezpośrednie? Dzierżawa czy właściciel?

Na pytanie rolnika odpowiedział wiosną 2023 roku Jarosław Ciemniewski, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR:

– Warunkiem przyznania płatności jest posiadanie deklarowanego do płatności gruntu na dzień 31 maja roku złożenia wniosku na podstawie tytułu prawnego. Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna.

Przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia dalej, że płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa.

– Mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie, np. w zakresie określenia doboru roślin, czynności agrotechnicznych oraz dokonania zbioru plonu. Do płatności nie jest uprawniony właściciel gruntu, który nie prowadzi na nim działalności rolniczej.

Przeczytaj też: Zaraz po żniwach 2024 oddam grunty rolne w dzierżawę. Cena za hektar

Zobowiązania płatności RSK i ekoschematy a dzierżawa gruntów

Jarosław Ciemniewski przypomina, że w przypadku płatności bezpośrednich nie są podejmowane żadne zobowiązania. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy producent rolny zdecyduje się na ekoschemat.

– Jeżeli rolnik zadeklarował jednak realizację ekoschematu na jesieni danego roku i nie będzie w stanie go zrealizować, z uwagi na wydzierżawienie gruntów, powinien złożyć zmianę do wniosku i poinformować o tym fakcie ARiMR.

Co z innymi płatnościami? – Jeżeli wydzierżawione grunty podlegają zobowiązaniom wieloletnim, np. z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych lub ekologicznych, zalecany jest kontakt z ARiMR, celem weryfikacji, kiedy kończy się okres zobowiązania. Być może dzierżawca wyrazi chęć przejęcia takich zobowiązań, jeżeli jeszcze się nie zakończyły.

Czy dzierżawę trzeba zgłaszać ARiMR przed naborem?

– Składając wniosek w kolejnym roku, osoba dzierżawiąca i użytkująca grunty nie musi informować ARiMR o tym, że jest nowym użytkownikiem/posiadaczem działek. Trzeba się jednak liczyć z tym, że Agencja może zwrócić się z prośbą o przedstawienie tytułu prawnego do działki – zaznacza zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie