Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś ogólnoświatowa akcja: Zgaś światło dla Ziemi

Wioletta Wojtkowiak
sxc.hu
W sobotę jest okazja, by zamanifestować swoją troskę o środowisko. Ta akcja nie wymaga wielkich wyrzeczeń.

Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi

To akcja o zasięgu globalnym. Rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach. W międzyczasie inicjatywa urosła do rangi największej prośrodowiskowej akcji w dziejach świata. W 2011 roku światła zgasiły setki milionów ludzi w ponad 5 200 miast, w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach, Pałac Kultury i Nauki i Zamek Królewski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie oraz wiele innych.

O godzinie 20.30 ulice pogrążą się w ciemnościach, zgasną światła w mieszkaniach, firmach na całym świecie. I nie będzie to żadna awaria, ale wielka akcja łącząca ludzi z całego świata zaangażowanych w działania proekologiczne.

Godzina dla Ziemi to największa, globalna inicjatywa społeczna zainspirowana przez organizację ekologiczną WWF. Osoby prywatne, firmy, rządy oraz organizacje na całym świecie zapraszane są do zgaszenia światła na 60 minut. Celem nie jest oszczędność energii w ciągu godziny, ale zamanifestowanie troski o środowisko.

- W czasie Godziny dla Ziemi WWF nie mierzymy oszczędności energii tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków - mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska.

Domagajmy się zdecydowanych działań

Akcja ma oczywiście charakter symboliczny. Przez godzinę w roku nie zaoszczędzimy tyle energii, żeby w wystarczający sposób wpłynąć na zmniejszenie zmian klimatu. Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez tę godzinę przypominamy jednak o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

Akcja ma pokazać politykom, że ludzie z całego świata domagają się zdecydowanych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu. - Mamy tylko 5 lat, żeby radykalnie przekształcić gospodarkę i wprowadzić ją na zieloną ścieżkę rozwoju. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli zmierzyć się z katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia. Jeśli nam się uda - długoterminowe korzyści będą ogromne. Zegar tyka, a czas, który pozostał, upłynie równie szybko jak nasza Godzina dla Ziemi - mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu "Klimat i energia" w WWF.

Gdzie będzie ciemno na Podkarpaciu

Udział w akcji zadeklarowało 16 miast wojewódzkich. Z podkarpackich miast do akcji przyłączył się Rzeszów. O 20.30 w ciemności pogrążą się m.in.: rzeszowski Rynek, Plac Cichociemnych, Asseco Poland SA, Nestle Polska SA, ICN Polfa Rzeszów SA., hipermarkety i szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie