Ekologiczna edukacja w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu

  Ekologiczna edukacja w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu

  Klaudia TAJS

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii.

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii. ©Klaudia Tajs

  W Zamku Dzikowskim prezentowane są siedliska przyrodnicze oraz rośliny i zwierzęta Tarnobrzeskiej Doliny Wisły.
  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii.

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii. ©Klaudia Tajs

  Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, które wczoraj uroczyście otwarto w Zamku Dzikowskim, to najnowsza forma ekologicznej edukacji dla młodych mieszkańców Tarnobrzega i regionu. Centrum działa we wschodnim skrzydle zamku i jest uzupełnieniem historycznych ekspozycji.

  Tworząc centrum władze Tarnobrzega zdobyły pieniądze na zagospodarowanie zamkowych pomieszczeń, których nie można było wyremontować z wykorzystaniem innego źródła dofinansowania. Na utworzenie centrum miasto przeznaczyło milion złotych, z czego 85 procent to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

  - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, aby wypromować rośliny, zwierzęta z Tarnobrzeskiej Doliny Wisły - wyjaśniła Joanna Kobuz, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Tarnobrzega.

  - Wykorzystaliśmy przestrzeń we wschodnim skrzydle w Zamku Dzikowskim. W ramach tego programu powstało Centrum Obszaru Natura 2000 oraz punkt widokowy na skarpie wiślanej, gdzie zamontowano także ekologiczne tablice. Jest tam lornetka i można podziwiać panoramę Wisły. Ponadto wzdłuż Wisły stanęły tablice informacyjne opisujące rośliny i żyjące tam zwierzęta.

  BOGATE SIEDLISKO PRZYRODY

  Tarnobrzeska Dolina Wisły to międzywale Wisły od ujścia Wisłoki z okolicy Połańca, aż po Sandomierz. To powierzchnia zajmująca cztery tysiące hektarów. Konrad Niedźwiedź, kierownik placówki zapewnił, że centrum będzie zajmowało się promocją obszaru Natura 2000. - To konferencje, sympozja i wystawy o tematyce przyrodniczej - mówił Konrad Niedźwiedź. - Naszą ofertę kierujemy do najmłodszych, ale i starszych mieszkańców naszego regionu. W przyszłości zamierzamy stworzyć bibliotekę.

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii. W drugiej sali można obejrzeć przyrodnicze ciekawostki, kolekcje przekroju drzew i wiele eksponatów związanych z korytarzem ekologicznym biegnącym przez Tarnobrzeską Dolinę Wisły. W planach są dwie ekspozycje poświęcone gatunkom zwierząt objętych ochroną. - Będziemy dysponowali także modelami tych gatunków. Będą to preparowane zwierzęta, które pozyskamy w legalny sposób. Na przykład będą to ofiary wypadków drogowych.

  KOLEJNA ATRAKCJA

  Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega otwierając centrum przypomniał, że jego lokalizacja, w jednym z zamkowych skrzydeł będzie nawiązywała do zwyczajów hrabiego Tarnowskiego, który myśliwskie trofea eksponował w zamkowych pomieszczeniach. Z kolei tarnobrzeski starosta Krzysztof Pitra, zauważył, że centrum będzie kolejnym atutem dla miasta, które wzbogaci swoją turystyczną ofertę.

  Otwarcie centrum połączono z podsumowaniem i wręczenie nagród w konkursie plastycznym o tematyce przyrodniczej. Spotkanie umilił występ dzieci z Przedszkola numer 4 w Tarnobrzegu, które zaprezentowały ekologiczny repertuar.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!