Ekologiczna edukacja w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu

  Ekologiczna edukacja w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu

  Klaudia TAJS

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii.

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii. ©Klaudia Tajs

  W Zamku Dzikowskim prezentowane są siedliska przyrodnicze oraz rośliny i zwierzęta Tarnobrzeskiej Doliny Wisły.
  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii.

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii. ©Klaudia Tajs

  Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, które wczoraj uroczyście otwarto w Zamku Dzikowskim, to najnowsza forma ekologicznej edukacji dla młodych mieszkańców Tarnobrzega i regionu. Centrum działa we wschodnim skrzydle zamku i jest uzupełnieniem historycznych ekspozycji.

  Tworząc centrum władze Tarnobrzega zdobyły pieniądze na zagospodarowanie zamkowych pomieszczeń, których nie można było wyremontować z wykorzystaniem innego źródła dofinansowania. Na utworzenie centrum miasto przeznaczyło milion złotych, z czego 85 procent to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

  - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, aby wypromować rośliny, zwierzęta z Tarnobrzeskiej Doliny Wisły - wyjaśniła Joanna Kobuz, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Tarnobrzega.

  - Wykorzystaliśmy przestrzeń we wschodnim skrzydle w Zamku Dzikowskim. W ramach tego programu powstało Centrum Obszaru Natura 2000 oraz punkt widokowy na skarpie wiślanej, gdzie zamontowano także ekologiczne tablice. Jest tam lornetka i można podziwiać panoramę Wisły. Ponadto wzdłuż Wisły stanęły tablice informacyjne opisujące rośliny i żyjące tam zwierzęta.

  BOGATE SIEDLISKO PRZYRODY

  Tarnobrzeska Dolina Wisły to międzywale Wisły od ujścia Wisłoki z okolicy Połańca, aż po Sandomierz. To powierzchnia zajmująca cztery tysiące hektarów. Konrad Niedźwiedź, kierownik placówki zapewnił, że centrum będzie zajmowało się promocją obszaru Natura 2000. - To konferencje, sympozja i wystawy o tematyce przyrodniczej - mówił Konrad Niedźwiedź. - Naszą ofertę kierujemy do najmłodszych, ale i starszych mieszkańców naszego regionu. W przyszłości zamierzamy stworzyć bibliotekę.

  Obecnie w centrum prezentowana jest wystawa fotografii. W drugiej sali można obejrzeć przyrodnicze ciekawostki, kolekcje przekroju drzew i wiele eksponatów związanych z korytarzem ekologicznym biegnącym przez Tarnobrzeską Dolinę Wisły. W planach są dwie ekspozycje poświęcone gatunkom zwierząt objętych ochroną. - Będziemy dysponowali także modelami tych gatunków. Będą to preparowane zwierzęta, które pozyskamy w legalny sposób. Na przykład będą to ofiary wypadków drogowych.

  KOLEJNA ATRAKCJA

  Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega otwierając centrum przypomniał, że jego lokalizacja, w jednym z zamkowych skrzydeł będzie nawiązywała do zwyczajów hrabiego Tarnowskiego, który myśliwskie trofea eksponował w zamkowych pomieszczeniach. Z kolei tarnobrzeski starosta Krzysztof Pitra, zauważył, że centrum będzie kolejnym atutem dla miasta, które wzbogaci swoją turystyczną ofertę.

  Otwarcie centrum połączono z podsumowaniem i wręczenie nagród w konkursie plastycznym o tematyce przyrodniczej. Spotkanie umilił występ dzieci z Przedszkola numer 4 w Tarnobrzegu, które zaprezentowały ekologiczny repertuar.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]