Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekopielgrzymi zajechali do Tarnobrzega elektrycznymi pojazdami. Wyprawa upamiętnia Jana Pawła II i rocznicę Bitwy Warszawskiej (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Tarnobrzeg odwiedzili w środę uczestnicy Ekosztafety Stulecia, którzy pojazdami elektrycznymi przemierzają trasę z Wadowic do Radzymina. Na placu Bartosza Głowackiego można było wypróbować elektryczne hulajnogi. Był także ekologiczny kącik dla dzieci oraz punkt przybliżający „ekologiczne dziedzictwo” jakie po sobie pozostawił święty Jan Paweł II.

Sztafeta odbywa się w ramach projektu „ Klimat jest dobrem wspólnym. Ekologiczne dziedzictwo Jana Pawła II”. Projekt zakłada przygotowanie i organizację serii wydarzeń i wypraw z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II i 100 rocznicy Cudu nad Wisłą, który miał miejsce właśnie w Radzyminie.

- Jan Paweł II w kwestiach ekologii był pierwowzorem, na którym wzorują się kolejni duchowni, dlatego chcemy włączyć się w tę misję i promować ekologiczne rozwiązania - mówi Marcin Piaskowski z Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi, który organizuje projekt wraz ze sponsorem strategicznym ENEA SA, sponsorem GAZ SYSTEM oraz partnerem głównym LW Bogdanka. Wydarzenie odbywa się pod patronatem ministra klimatu Michała Kurtyki.

W sztafecie biorą udział tylko pojazdy elektryczne: hulajnogi elektryczne i samochody elektryczne, w tym polski Sokół. Jej uczestnicy wyruszyli 10 sierpnia z Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Trasa Ekosztafety prowadzi przez prawie 100 miejscowości położonych nad Wisłą. Znalazł się na niej także Tarnobrzeg i Sandomierz, skąd w czwartek ekopielgrzymi ruszą w dalszą drogę.

Celem ekosztafety jest ukazanie związku Karola Wojtyły z wydarzeniami Bitwy Warszawskiej. Jan Paweł II o Cudzie nad Wisłą mówił wielokrotnie. Osobiście odwiedził miejsce pamięci Bitwy Warszawskiej w Radzyminie w 1999, gdzie powiedział: „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.”

Papież przypomniał również historię Piusa XI - który w 1920 będąc nuncjuszem apostolskim w Polsce ( Achille Ratti) - pozostał w Warszawie w czasie wojny, a następnie już jako papież w prywatnej kaplicy w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo umieścił obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a na bocznych ścianach zlecił wykonanie fresków przedstawiających Bitwę Warszawską i Obronę Jasnej Góry.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie