Environmental, Social, Governance – ESG – czyli nowa rewolucja w sektorze finansowym

Partnerem cyklu jest Pekao S.A.
Udostępnij:
Odpowiedzialność społeczna to już za mało. Dzisiaj na świecie liczy się ESG. Nieuchronnie, wcześniej czy później, pozycję każdej dużej firmy będzie wyznaczał skrót, oznaczający czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji, E = dbałość o środowisko naturalne, S = społeczna odpowiedzialność, dobre relacje z otoczeniem oraz G = transparentny ład korporacyjny i dbałość o pracowników. Ma to także fundamentalne znaczenie dla instytucji finansowych i ich działalności.

Co standardy ESG oznaczają dla portfeli polskich instytucji finansowych? Jak polski sektor finansowy przygotowany jest do implementacji zasad ESG? Co zasady zrównoważonego rozwoju oznaczają dla relacji instytucji z klientami? To główne zagadnienia debaty pt. Przyspieszenie – ESG jako nowa rewolucja w sektorze finansowym, która odbyła się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

W dyskusji udział wzięli: Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA, nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw, Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów wartościowych SA; Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski SA; Przemysław Paprotny, partner i lider sektora finansowego w PwC Polska; Robert Kubin, prezes zarządu PZU TFI SA oraz Mario Zamarripa, dyrektor obszaru zrównoważonego rozwoju Grupa ERGO Hestia.

- ESG nie jest dla nas zaskoczeniem, od dawna je realizujemy – mówiła Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA. - Jako bank od lat finansujemy zielone projekty i rozwój firm w tym obszarze. Teraz chodzi o to, aby być jeszcze lepszym, aby zrobić jeszcze więcej, żeby zostawić planetę w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków. To jest nasza odpowiedzialność. Jeżeli, jako banki, mamy możliwość decydowania o tym, w co inwestujemy, to w naszych wyborach powinniśmy kierować się przyszłością długoterminową.

Trzy priorytety

Przyszłość niesie tymczasem gruntowne zmiany dla całych gałęzi gospodarki w skali globalnej. Zmiany dotkną także branżę finansową. Diametralnie zmienią się portfele inwestycyjne i kredytowe oraz relacje banków i firm finansowych z klientami i regulatorami. Katalizatorem tych zmian jest właśnie polityka ESG.

Standardy ESG oraz dojście do nich powinny być obecnie priorytetem dla firm. Unia Europejska chce być światowym liderem we wdrażaniu tych standardów. Każda firma, która będzie chciała utrzymać się na rynku, będzie musiała w raportach udowodnić, że działa w sposób zrównoważony lub przedstawić ścieżkę dojścia do ESG. Inaczej wypadnie poza obszar zainteresowania inwestorów, straci kontrahentów i szanse na pozyskanie finansowania, w konsekwencji dosłownie zniknie. Instytucje finansowe muszą natomiast przeanalizować swoje portfele i politykę inwestycyjną pod kątem posiadania ”zielonych” i ”brunatnych” aktywów.

- Unia Europejska stawia sobie za cel bycie liderem we wszystkich trzech obszarach ESG – mówił Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski SA. - W założeniach UE to ma być rewolucja.

Rewolucja przyniesie stopniowe przebudowanie portfeli kredytowych banków, które będą ograniczać udział finansowania wysokoemisyjnego, na rzecz finansowania zrównoważonego mającego na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu lub wspieranie działań w kierunku osiągnięcia tego celu. Banki będą dążyć do jak największego wsparcia klientów w transformacji energetycznej i ich przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Rewolucja ma sprawić, że w roku 2050 Europa stanie się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym wobec klimatu.

Raportowanie, raportowanie i jeszcze raz raportowanie

ESG oznaczać będzie dla coraz większej grupy firm, które dotychczas nie uczestniczyły w raportowaniu pozafinansowym, praktycznie pełną transparentność. Jak się przypuszcza, najpierw będą musiały pokazać m.in., jak oddziałują na środowisko naturalne w tym klimat, bo na nie kładziony jest największy nacisk. Potem ujawnić, jak współpracują z otoczeniem i innymi firmami oraz jak budują wartości w obrębie ładu korporacyjnego i relacji z pracownikami. Nie tylko one same, ale także ich kontrahenci. Pokazać łańcuchy dostaw, źródła finansowania, udział zasobów OZE w źródłach zużycia energii etc. Takie kompleksowe informacje będzie należało ujawnić na rynku.

- Klienci nie wiedzą jeszcze, jakiego typu raportowania banki będą wymagać – mówiła Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao SA. - Wiedzą natomiast, że muszą podjąć działania np. prośrodowiskowe, do czego skłania ich m.in. sytuacja na rynku energii i rosnące jej ceny. Rośnie zatem świadomość znaczenia obszaru "E" w ESG, czyli obszaru środowiskowego. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Rolą banków jest pomoc klientom w ich transformacji i przygotowanie się do nowych standardów i regulacji – dodawała.

Prelegenci zwrócili uwagę, że podmioty gospodarcze muszą przejść głęboką transformację. Jeśli tego nie dokonają, nie będą miały dokąd pójść po finansowanie działalności. Problemem dla nich może być wspomniany czas na transformację. - Dostosowanie do nowych wymogów pod względem emisji w transporcie, budownictwie czy energetyce powinno odbywać się w jakimś rozsądnym czasie – mówiła Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao SA.

- ESG to tak naprawdę walka z czasem – zauważył Mario Zamarripa, dyrektor obszaru zrównoważonego rozwoju Grupa ERGO Hestia. - Klienci często nie zdają sobie sprawy, jakie znaczenie dla nich może mieć zaniechanie działań w zakresie ESG. Naszą rolą jest przedstawienie im, jakie zagrożenia się z tym wiążą. To tak zwane ryzyko transformacji, wynikające z niedostosowania np. technologii przed wejściem w życie regulacji - wyjaśniał.

Już obecnie duże korporacje, zatrudniające ponad 500 pracowników, o konkretnym progu dochodów, w tym obowiązkowo spółki giełdowe oraz instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, podlegają obowiązkowi publikowania raportów pozafinansowych ukazujących wpływ danej organizacje na środowisko, otoczenie społeczne, a także prezentujących ją w roli pracodawcy i podmiotu odpowiedzialnego za ład korporacyjny. Wkrótce obowiązek ten dotknie kolejnych grup firm. Będzie dla nich testem wiarygodności dla coraz bardziej świadomych konsumentów, inwestorów i partnerów. Brak wiarygodności oznaczać może wypadnięcie z rynku.

Strategia ESG

Instytucje finansowe muszą powiązać strategie biznesowe z ESG oraz uwzględnić ryzyko ESG w zarządzaniu portfelem kredytowym. Strategia uwzględniająca politykę zrównoważonego rozwoju, ESG, pakiet Fit for 55 i jej wdrożenie stanie się przewagą konkurencyjną i rynkowym atutem.

- W czerwcu tego roku ogłosiliśmy strategię ESG do 2024 roku i jesteśmy jednym z nielicznych banków, który to już zrobił - dodała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao SA. – W strategii ESG „Odpowiedzialny Bank wspierający zrównoważony rozwój” bank wyraźnie zaadresował kwestie ESG w odniesieniu do swoich interesariuszy: klientów, inwestorów, pracowników, otoczenia społecznego.

Strategia ESG Pekao SA jest oparta na trzech filarach: środowisko, zaangażowanie i ład. W każdym z obszarów postawiliśmy sobie konkretne i mierzalne cele, które chcemy konsekwentnie realizować. W pierwszym z nich bank przewiduje m.in. zwiększenie zaangażowania w finansowanie projektów zrównoważonych, wsparcie transformacji energetycznej i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną klientów. Bank zakłada, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych, obejmujących projekty zielone i społeczne, oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł. Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao (względem 3,2 proc. w 2020 r.). Udział finansowania wysokoemisyjnego będzie mniejszy niż 1 proc. Pekao deklaruje zmniejszenie emisji własnych do 2024. W perspektywie 2030 roku Pekao planuje osiągnąć własną neutralność klimatyczną (w zakresie 1,2 standardu GHG Protocol) i znacząco ograniczyć wysokość emisji w łańcuchu dostaw. Filar drugi Strategii to zaangażowanie w zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, działalność edukacyjną, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wsparcie innowacyjności. Cele w obszarze ładu korporacyjnego koncentrują się na uwzględnianiu celów ESG we wszystkich kluczowych procesach funkcjonowania Pekao, utrzymaniu wysokich standardów ładu korporacyjnego i etycznego podejścia do biznesu oraz dbałości o satysfakcję i zaangażowanie pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Environmental, Social, Governance – ESG – czyli nowa rewolucja w sektorze finansowym - Polska Times

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie