Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus + w jeżowskim Zespole Szkół

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jak widać humory gościom dopisywały
Jak widać humory gościom dopisywały archiwum
Kolejne spotkanie szkół partnerskich programu Erasmus + odbyło się w jeżowskim Zespole Szkół. To trzecie spotkanie z objętych projektem „Nić Ariadny - jak wybrać najlepszą drogę z europejskiego labiryntu wielorakich możliwości kształcenia”.

Poprzednie odbyły się w niemieckim mieście Lehrte i węgierskim Kecskemét. Teraz do Jeżowego dotarła młodzież z Niemiec, Węgier i Łotwy z opiekunami. Wszyscy zostali rozlokowani u rodzin na terenie gminy Jeżowe. Nad przebiegiem wymiany czuwały germanistki Zespołu Szkół: Elżbieta Łagocka-Mękal i Marta Kossak-Dec, a wspierał je anglistka Agnieszka Kołodziej.

Pierwszym wyjazdowym miejscem był pobliski Rudnik nad Sanem, w nim młodzież odwiedziła zlokalizowane w odnowionym XIX-wiecznym budynku Centrum Wikliniarstwa. Uczestnicy obejrzeli nie tylko atrakcyjne wystawy, ale także mieli okazję wziąć udział w wikliniarskich zajęciach praktycznych. Erasmusowy dzień to także degustacja polskich specjałów, tradycyjnych potraw, jak pierogi, bigos czy sernik. Zwieńczeniem tintensywnego i ciekawego dnia stały się różne wróżby andrzejkowe oraz zabawy taneczne.

Kolejny dzień zaczął się od wyjazdu z opiekunami do Rzeszowa. Uczestnicy Erasmusa + zobaczyli bibliotekę oraz wzięli udział w prezentacji symulatora lotów, która została przeprowadzona w języku angielskim. Młodzież mogła przetestować swoje umiejętności na symulatorze prowadzenia samolotu oraz ciężarówki. Ponadto odwiedziła laboratorium kryminalistyczne, kampus Politechniki oraz jej halę sportową i ścianki wspinaczkowe. Kolejną atrakcją była wizyta w znakomicie funkcjonującej firmie IT PGS Software. Tam uczestnicy projektu obejrzeli prezentację firmy oraz zwiedzili jej wnętrze, zapoznali się z pracą poszczególnych działów. Następnie wzięli udział w targach pracy i praktykach w ramach programu Absolvent Talent Days na Uniwersytecie Rzeszowskim – tu zapoznali się z bogatą ofertą pracodawców. Atrakcją stał się pokaz łazika na Legendary Rower Team – na Politechnice Rzeszowskiej. Można było się dowiedzieć jak on funkcjonuje, jak jest zbudowany i do czego może służyć.

W jeżowskiej szkole młodzież zobaczyła prezentację warsztatów i praktykach szkolnych, następnie obserwowała praktyczne pokazy uczniów. Uczestnicy nawet skorzystali z usług fryzjerskich. Po obiedzie wszyscy wyjechali do Rzeszowa – tym razem odwiedzili Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania. Mieli tam możliwość wysłuchania wykładu o rynku pracy w naszym regionie, poznali także ofertę studiów w języku angielskim. Kolejnymi elementami zajęć była ciekawa lekcja pokazowa po angielsku i testy kompetencji zawodowych. Po tych propozycjach o charakterze naukowym przyszła pora na rozrywkę: zajęcia ruchowo-sportowe w Parku Trampolin Happy Jump.

Kolejnego dnia młodzież wyjechała do Krakowa zwiedzić stolicę Małopolski. Zwiedzanie odbyło się z przewodnikami – w języku polskim i niemieckim. Uczestnicy zwiedzili Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu i kościół archikatedralny, gdzie pochowani są biskupi krakowscy i polscy królowie, Stare Miasto, Rynek Główny oraz inne znane krakowskie miejsca i zabytki. Mieli też trochę czasu wolnego, by na własną rękę pochodzić sobie po mieście.

Kolejnym miastem, które odwiedzili była Bochnia. Udali się do kopalni soli – poza zwiedzaniem mieli tu zaplanowany także obiad – taki wyjątkowy posiłek pod ziemią sam w sobie był atrakcją. Później wszyscy mieli trochę wolnego czasu. Po tym bogatym we wrażenia wycieczkowym dniu mogli udać się w drogę powrotną do Jeżowego. Dotarli tu wieczorem – czekał na nich ostatni „Erasmusowy” dzień, który miał przynieść z sobą podsumowanie projektu i imprezę pożegnalną.

Ostatni dzień wymiany zaczął się w auli Zespołu Szkół w Jeżowem od wystąpienia dyrektora szkoły Stanisława Haducha, który podziękował wszystkim za przyjazd do naszego kraju i Zespołu Szkół w Jeżowem oraz zaprosił gości do ponownych odwiedzin. Odwiedził ich starosta niżański Robert Bednarz. Skierował on ciepłe słowa do wszystkich uczestników wymiany w ramach Erasmusa + i obdarował ich upominkami.

Potem wszyscy udali się firmy KOBEX w Kamieniu, która produkuje konstrukcje stalowe. Młodzież dowiedziała się wielu rzeczy o firmie. Po obiedzie w sali gimnastycznej jeżowskiego Zespołu Szkół wzięli udział w grach i relaksowych zabawach. Następnie nastąpiło podsumowanie całego tygodnia zajęć. Zaprezentowane zostały wyniki prac poszczególnych grup, uczestnicy projektu pokazali przygotowane przez siebie prezentacje i filmy. Każda grupa musiała przygotować jedną prezentację na temat tego, gdzie była i co robiła w czasie tej tury wymiany. Pozostał już tylko finalny akcent wymiany międzynarodowej. Był to wieczór pożegnalny, zorganizowany przez polskich uczestników projektu. Młodzież z każdego kraju śpiewała piosenkę w swoim języku (jako karaoke), była degustacja szarlotki i częstowanie się pizzą. Ostatni dzień był dniem odjazdu (grupa z Węgier i Łotwy) lub odlotu (grupa z Niemiec) – co oznaczało zakończenie kolejnego, polskiego etapu wymiany. Pozostała jeszcze jedna tura Erasmusa +, która odbędzie się na Łotwie, i podsumowanie projektu w Brukseli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie