Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Jana Pawła II

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II ks. Stanisław Gurba
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II ks. Stanisław Gurba Muzeum Jana Pawłą II
Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli już po raz drugi bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, największym w Europie projekcie społeczno-edukacyjnym, obchodzonych w tym roku pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

W niedzielę, 10 września, odbyły się pierwsze zajęcia, skierowane głównie do osób niesłyszący i słabosłyszących, a przeprowadzone zostały w języku migowym.

Warsztaty „Bez barier: o patriotyzmie w języku migowym” były okazją do przybliżenia osobom niepełnosprawnym zagadnień związanych z działalnością niepodległościową i społeczną Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Uczestnicy wysłuchali historii powstania i patriotycznej działalności stalowowolskiej „Solidarności”, ze szczególnym uwzględnieniem sierpniowych strajków w Hucie Stalowa Wola (1988), obrad Okrągłego Stołu i wyborów w czerwcu 1989 roku. W trzydziestą rocznicę strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola od 31 sierpnia do 2 września na terenie miasta odbywały się imprezy o charakterze patriotycznym i sportowo-rekreacyjnym. - 30 lat temu odbyły się strajki w Hucie Stalowa Wola. Chcielibyśmy o tych wydarzeniach przypomnieć szczególnie ludiom młodym - mówił Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Druga część spotkania była okazją do podzielenia się przez osoby niesłyszące osobistymi doświadczeniami, wspomnieniami z czasów komunistycznych. Przesłuchania, represje, aresztowania były bowiem szczególnie dotkliwie odczuwane i przeżywane przez osoby niepełnosprawne, które nie miały pełnego dostępu do informacji, a zatrzymywanym nikt nie zapewniał tłumacza. - Raczej byli podejrzewani, że udają osoby głuchonieme - dowiedzieli sie zebrani.

Kolejny weekend zarezerwowany jest dla młodzieży, a w programie spotkania „Mała grafika. Wielka sprawa” jest zwiedzanie wystawy „A jutro jest nieznane... Stalowowolska podziemna Solidarność 1982-89” ze zwróceniem uwagi na techniki druku biuletynów, prasy podziemnej, pocztówek „Solidarności”. Następnie w ramach warsztatów z linorytu uczestnicy przygotują projekt pocztówki solidarnościowej, matrycę i odbitkę. Własnoręcznie wykonane place plastyczne będą pamiątką dla uczestników zajęć. Warsztaty odbędą się w niedzielę, 16 września w godzinach 15 - 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie