Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fantastyczne barwne murale stały się atrakcją Zaklikowa [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jeden z fantastycznych ptaków jako mural na ogrodzeniu w Zaklikowie, ubarwił miasto i przyciąga wzrok
Jeden z fantastycznych ptaków jako mural na ogrodzeniu w Zaklikowie, ubarwił miasto i przyciąga wzrok Facebook Dariusz Toczyski
W Zaklikowie barwne murale zdobiły stare i kruszące się mury. Gdy pandemiczna jesień z miasteczka nad Sanną wygnała letników, ścienne malowidła stały się atrakcją miasta. Kto wie, czy nie większą, niż zalew w lecie.

- Jak pewnie już zauważyliście od pewnego czasu na fasadach zaklikowskich budynków czy też ogrodzeniach pojawiły się barwne, ekspresyjne murale. A to wszystko za sprawą naszego młodego artysty Mateusza Bartyzela (Aeromat) - poinformował na fecebooku burmistrz Zaklikowa Dariusz Toczyski.

Jak dodał, te fascynujące prace powstały w ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury projektu „Razem w kulturze” - „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2020”. Galeria murali stała się nową atrakcją Zaklikowa, idealnie wpisującą się w nurt street artu, czyli artystycznej twórczości ulicznej. - Gratuluję autorowi niezwykłego talentu i podjęcia tej inspirującej inicjatywy - napisał burmistrz. Podał adres https://youtu.be/CBr77uJ8fpg, na którym można obejrzeć filmik z powstania muralu promującego miejscowość .

Mieszkanka Zaklikowa Marta Gubała skomentowała: - Mamy w gminie Wspaniałego Artystę. Prosimy o więcej takich dzieł sztuki.

Murale są częścią większego projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie. Najważniejsza instytucja kulturalna w mieście weszła do ogólnopolskiego programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020” i dostała wsparcie z Narodowego Centrum Kultury. Niewielkie, bo tylko 22 tysięcy złotych i aż dziw, że za te pieniądze udało się tak wiele zrobić. Zaklikowianie zgłaszali najpierw swoje potrzeby kulturalne, a potem inni odpowiadali na nie swoimi pomysłami. Wybranych zostało 6 inicjatyw. To warsztaty bębniarskie, warsztaty fotograficzne, spektakl teatralny (już nagrany, wkrótce w sieci) i warsztaty rękodzieła prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipie. Wszystkie warsztaty w ramach programu były otwarte. Niektóre jeszcze są. – Cieszyły się i cieszą wielkim zainteresowaniem, i na pewno będą kontynuowane, nawet wtedy, gdy nie dostaniemy wsparcia – deklaruje Anna Krzyżanowska, dyrektor GOK w Zaklikowie.

Warsztaty malowania ścian były częścią składową realizowanego przez GOK projektu. Prowadzenia ich podjął się Mateusz Bartyzel. Zaklikowianin z urodzenia, czasami mieszkający gdzie indziej, specjalizuje się w wielkoformatowych malowidłach ściennych. Jego dzieła można podziwiać nie tylko w Polsce. Instruktor najpierw dał się artystycznie wyżyć uczestnikom warsztatów. Akuratnie GOK szykuje się do przebudowy i można było zająć ściany na artystyczne próby ze sprayami. Później Bartyzel ze swoimi uczniami wyszedł na ulice Zaklikowa. Tak na pustych ścianach powstał cykl „Na osi czasu”. Cykl niezwykły i z głębokim przesłaniem. Dla wgłębiających się w obraz, na niektórych muralach Aeromat 1 zamieścił podpowiedzi. Chociażby: 1P 5, 8-9. Chodzi o biblijne Napomnienia końcowe z pierwszego listu świętego Piotra: „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawiajcie się jemu! Wiecie, że te same cierpienia ponoszą wasi bracia na świecie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie