Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Historycznej „Lasoviana” z wojskiem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Koncert ludowych utworów to była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki ludowej oraz tradycyjny element lasowiacki
Koncert ludowych utworów to była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki ludowej oraz tradycyjny element lasowiacki Urząd Gminy
Kolejna czwarta edycja Festiwalu Kultury Historycznej „Lasoviana” zorganizowana została w Jeżowem.

Tym razem organizatorzy zmodyfikowali nieco charakter imprezy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
To właśnie dla nich przygotowano najwięcej atrakcji w postaci Mega Parku dmuchańców, na różnorodnych zjeżdżalniach dzieci przez cała imprezę do godziny 20 mogły zjeżdżać do woli i co najważniejsze, za darmo. Zabawa cieszyła się niezwykłą popularnością. Dla dzieci przygotowano atrakcje w postaci animacyjnych zabaw i konkursów. O to zadbała grupa zawodowych animatorów The Best Party z Niska.
Ale największą atrakcją imprezy Lasowiana 2019 wpisującą się w historyczny charakter wydarzenia była niezwykle imponująca wystawa pojazdów i wyposażenia Wojska Polskiego. Nie były to co prawda pojazdy historyczne ale najnowszy nowoczesny sprzęt naszego wojska. Ekspozycja została zorganizowana dzięki uprzejmości i przychylności Dowódcy 3 Batalionu Inżynieryjnego podpułkownika Radosława Podolskiego. Organizatorzy imprezy oraz wójt gminy Jeżowe Marek Stępak złożyli serdeczne podziękowanie za włączenie się w organizację imprezy. Ta ekspozycja, pojazdów, sprzętu i wyposażenia była niezwykle ciekawą i wartościową częścią festiwalu. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci i jak i dorosłych. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za udział.
Ale to nie jedyny wojskowy akcent na naszym festiwalu. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przy wsparciu 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego zabezpieczyli bezpłatnie przepyszną, prawdziwą wojskową grochówkę. Nikomu jej nie zabrakło, a amatorów popróbowania wojskowego specjału nie brakowało.
Ochotnicza Straż Pożarna z Jeżowego zaprezentowała swój samochód bojowy Mercedes oraz wyposażenie ratownicze. - Dziękujemy bardzo zarówno Wam jak i gminnemu prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej Leszkowi Rogali, zawsze można na was liczyć - usłyszeli fajermeni od organizatorów. Na imprezie nie zabrakło występów zespołów działających przy Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem, takich jak zespół taneczny Sardjan, Mażoretki FortisS Jata i Cholewiana Góra, czy grupa tańca ludowego z Grobel. Zespoły przygotowały instruktorki: Dominika Piróg, Karolina Burek i Iwona Zaguła. Wystąpiła także Kapela Ludowa Jeżowianie pod kierunkiem Marii Kopacz. Koncert ludowych utworów to była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki ludowej oraz tradycyjny element lasowiacki na naszej imprezie.
Świetny koncert dała Samorządowa Szkoła Muzyczna z Jeżowego. Chór dziecięcy przygotowała do występu, a także dyrygowała nim Agnieszka Tomaszek przy akompaniamencie nauczycieli i muzyków z naszej szkoły muzycznej.
- Dziękuję dyrektorowi Samorządowej Szkoły Muzycznej z Jeżowego Markowi Sękielowi za włączenie się w naszą imprezę - powiedział Zbigniew Bednarz, dyrektor Gminnego Centrum Kultury.
Obsługę konferansjerską imprezy poprowadził, zawsze niezawodny Jerzy Horodecki. Tegoroczna Lasowiana zakończyła się około godzinie 20 i mimo upału i komarów, cieszyła się dużą popularnością, spora frekwencja, dużo bezpłatnych atrakcji pozwoliły mieszkańcom miłe i pożyteczne spędzenie niedzieli.

Teren zamieszkały przez Lasowiaków to obszar w widłach Wisły i Sanu z miastami: Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Mielec, Nisko, Leżajsk, Kolbuszowa, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski. Pod względem kulturowym odnajdujemy tu takie cechy, które - zwłaszcza w nieodległej przeszłości - dobitnie świadczyły o izolacjonizmie i zachowawczości Lasowiaków, tak w obrębie materii jak i kultury duchowej. To co wyróżnia Lasowiaków to cechy stroju, gwary i budownictwa. Dorzucić śmiało można bogatą sferę obrzędowości i wierzeń oraz związaną z nimi ciekawą religijność ludową w charakterystyczny sposób podkreślaną też wyjątkowo malowniczą sakralizacją przestrzeni (krzyże przydrożne i kapliczki). Wszystko to tworzy interesujący obraz tradycyjnej ludowej kultury lasowiackiej, dodajmy obraz przeszły w czasie, bo ledwie w szczątkach zachowany w swej pierwotnej postaci.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Najczęściej kupujemy w Biedronce, ale to Lidl jest naszym ulubionym sklepem

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie