Finał zawodów szybowcowych w Turbi

Zdzisław Surowaniec
Start szybowca.
Start szybowca. Zdzisław Surowaniec
Na lotnisku w Turbi zakończyły się w sobotę wieczorem Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie otwartej oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Standard, zorganizowane przez Aeroklub Stalowa Wola.

Szybowiec ląduje.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Zawody rozpoczęły się 17 maja, ale deszcze tak rozmiękczyły trawiastą płytę, że nie można było rozpocząć konkurencji. Na dodatek w regionie przechodziły gwałtowne fronty atmosferyczne. Dopiero po dwóch dniach słonecznej pogody samoloty rozpoczęły wynoszenie szybowców w powietrze w poniedziałek. Wśród zawodników był Maruyama Takeshi z Japonii.

W Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w klasie Otwartej ścigało się na szybowcach 32 zawodników. W sobotę wieczorem rozdano nagrody. Zwyciężył Andrzej Śmielkiewicz z Aeroklubu Leszczyńskiego, drugi był Krzysztof Łuniewski z Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, trzeci Tomasz Dul z Aeroklubu Wrocławskiego. Maruyama Takeshi zajął 22 miejsce.

W Krajowych Zawodach Szybowcowych w klasie standard o puchar walczyło 46 zawodników, w tym czterech z Aeroklubu Stalowowolskiego. Wśród gospodarzy najlepszy okazał się Karol Pawlicki, który zajął 14 pozycję. Dalsze miejsca zajęli Paweł Homa (22), Łukasz Pantuła (33), Henryk Magoń (42). Pierwsze miejsce i złoty medal zdobył Łukasz Błaszczyk z Aeroklubu Ostrowskiego, za nim srebrem ucieszył się Tomasz Rubaj z Aeroklubu Gliwickiego, a brązem Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt - Dęblin. Pierwsze nazwisko kobiety pojawiło się na dziesiątym miejscu, wywalczonym przez Judytę Czyż z Aeroklubu Bielsko Bialskiego.

Zdobywcy czołowych miejsc otrzymali medale, grawerowane statuetki, nagrody pieniężne od 1 tysiąca do 3 tysięcy złotych, pamiątkowe dyplomy oraz album "Tradycje lotnicze Gminy Zaleszany, lotnisko aeroklubu stalowowolskiego w Turbi". Nagrody wręczali prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, radny sejmiku wojewódzkiego Zygmunt Cholewiński, Wójt Gminy Zaleszany Andrzej Karaś i szefowie Aeroklubu Stalowowolskiego.