Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotografie ze spływu ulanowskich flisaków w Urzędzie Marszałkowskim

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Bractwo Flisackie zostało reaktywowane w 1991 roku na podwalinach Cechu Retmańskiego i Sternickiego z 1763 roku
Bractwo Flisackie zostało reaktywowane w 1991 roku na podwalinach Cechu Retmańskiego i Sternickiego z 1763 roku Bractwo Flisackie
Bractwo Flisackie pod wezwaniem Świętej Barbary w Ulanowie zaprasza w poniedziałek 25 marca na godzinę 10.30 do budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przy Alejach Łukasza Cieplińskiego 4, gdzie w holu zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady.

Większość zdjęć powstała podczas Flisu Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017 oraz różnych uroczystości, w których brali udział członkowie Bractwa Flisackiego.

Zdjęcia z wystawy są w albumie dokumentalnym „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady, którego premiera odbyła się 4 grudnia 2018 podczas uroczystości barbórkowych w Ulanowie. Album jest elementem dokumentacji wpisu tradycji flisackich w Ulanowie na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Obecnie wystawę można oglądać do 23 marca w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wcześniej prezentowana była w gmachu Sejmu oraz ratuszu w Serocku w województwie mazowieckim

Bractwo Flisackie od wielu lat stara się promować dziedzictwo kulturowe naszego regionu jakim niewątpliwe są tradycje flisackie. Można wysnuć tezę, że zwód flisacki w okresie od XVI do XIX wieku napędzał polską gospodarkę. Największy rozwój flisactwa przypada na XVII wiek, kiedy rzekami w Polsce transportowano największe ilości towarów, np. w 1618 roku do Gdańska drogą wodną dostarczono 250 tys. ton zboża, a ponadto wielkie ilości drzewa czy potaż. Przez wieki Wisła była najważniejszą gospodarczo rzeką świata. Aby dokładniej zobrazować potęgę żeglugi śródlądowej w Polsce warto odnotować fakt, że Krzysztof Kolumb odkrywając Amerykę w 1492 roku płynąc trzema statkami, największy – Santa Maria miał długość 21 metrów. Wtedy po Wiśle pływało tysiące statków, w tym 35-cio metrowe szkuty budowane, m.in. w Ulanowie. Miasteczko położone nad ujściem Tanwi do Sanu na przestrzeni wieków stanowił ważne centrum handlu i transportu wodnego Sanem i Wisłą do Warszawy i Gdańska. Dlatego zwano go „Galicyjskim Gdańskiem” lub „Małym Gdańskiem”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie