Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie do lekarza w środku nocy na Podkarpaciu? Od niedzieli będą nowe punkty

Marcin Radzimowski, (MŻ)
123RF
Z końcem września wygasną obowiązują dotychczas umowy na świadczenie nocnej i świątecznej opieki medycznej (tak zwanej wieczorynki). Zmiana, która nastąpi 1 października, wynika z wejścia w życie ustawy o tak zwanej sieci szpitali.

32 punkty w regionie

Według nowych przepisów placówki, które znalazły się w sieci (I, II, III stopnia oraz pediatryczne), muszą zapewnić swoim pacjentom dostęp do lekarza pierwszego kontaktu w dni robocze po godzinie 18 (do godziny 8 następnego dnia) a także w soboty, niedziele i święta.

Podkarpacki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował już wykaz placówek, w których mieszkańcy naszego regionu będą mogli skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej. W sumie w całym regionie będą 32 takie punkty, obsługiwane przez 27 placówek.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina jednocześnie, że z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać jedynie w określonych przypadkach: nagłe zachorowanie, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. W takim przypadku pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza oraz pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.
„Wieczorynki” głównie w szpitalach Na Podkarpaciu „wieczorynki” będą działać głównie w szpitalach obok szpitalnych oddziałów ratunkowych, do których pacjenci trafiają w stanach zagrożenia życia lub zdrowia. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wykonując badanie pacjenta stwierdzi, że jego życie może być zagrożone, ma możliwość szybszego skierowania go na badania szczegółowe.

W tym roku 1 października przypada w niedzielę. To niezbyt fortunny dzień na wprowadzanie istotnych zmian w organizacji ochrony zdrowia. Teoretycznie dotychczasowe umowy powinny obowiązywać do soboty do godziny 24.
Aby uniknąć zamieszania, placówki medyczne, którym 30 września wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będą czynne do godziny 8 rano w niedzielę. Osoby, które będą potrzebowały pomocy po tym czasie, muszą udać się do nowych punktów nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej.

Tu nocą do lekarza

Placówki w północnej części Podkarpacia świadczące pomoc medyczną w dni robocze po godzinie 18 (do godziny 8 następnego dnia), w święta i dni wolne:

Nisko. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku, ulica Kościuszki 1, telefon (15) 841 67 92 lub 500 870 983 lub 500 870 448.

Nowa Dęba. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie, ulica Skłodowskiej 1 a, telefon (15) 846 23 51.

Stalowa Wola. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Powiotowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, ulica Staszica 4, telefon (15) 843 32 40, 501847549, 501847546.

Tarnobrzeg. Wojewódzki Szpital imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, ulica Szpitalna 1, telefon (15) 812 33 83.
Wykaz wszystkich placówek w regionie na stronie Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie: www.nfz-rzeszow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie