Gdzie jest burza? IMGW ostrzega: Mogą być burze z gradem!...

  Gdzie jest burza? IMGW ostrzega: Mogą być burze z gradem! Zobacz radar burzowy LIVE [14 sierpnia 2018]

  redakcja

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Gdzie jest burza? RADAR BURZOWY ONLINE. BURZOWA MAPA POLSKI -SPRAWDŹ. Codziennie informacja, gdzie jest burza w Polsce.
  1/6
  przejdź do galerii

  Gdzie jest burza? RADAR BURZOWY ONLINE. BURZOWA MAPA POLSKI -SPRAWDŹ. Codziennie informacja, gdzie jest burza w Polsce. ©123RF

  Gdzie jest burza? Sprawdź prognozy pogody dla całego kraju. Jak zachować się podczas burzy z wyładowaniami atmosferycznymi? Sprawdź prognozę na najbliższe godziny. IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem.

  AKTUALNA MAPA POGODOWA - SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA DZIŚ  Oto mapa serwisu blitzortung.org, pokazująca prawdopodobne miejsca wystąpienia burz oraz burz z gradem:

  Radar burzowy online


  Dzięki serwisowi blitzortung.org zobaczysz, w jakich regionach Polski występują burze. Jeśli są wyładowania atmosferyczne, zobaczysz je na tej mapie.

  (źródło: blitzortung.org)

  Oto burzowa prognoza serwisu windy.com.


  Gdzie jest burza? Burzowy radar na żywo online dostępny dla wszystkich. Już nie musisz nasłuchiwać grzmotów z oddali, gdy wyglądasz przez okno. Wystarczy zobaczyć burzową mapę Polski.

  Upały 2018 w Polsce. Gdzie grzeje najbardziej? - ZOBACZ WIĘCEJ

  BURZA W POLSCE - GDZIE? JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY? NA CO UWAŻAĆ?  O zasadach bezpieczeństwa podczas burzy mówi kapitan Michał Świąder, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. - Przede wszystkim należy unikać schronienia pod drzewami i obiektami wysokimi, ze względu na ryzyko trafienia w nie pioruna. Poza tym, jeśli chodzi o drzewa, to silne wiatry mogą je połamać stwarzając dodatkowe zagrożenie dla życia i zdrowia - mówi.

  BURZA - GDZIE JEST? JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY I WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH  Wyładowania atmosferyczne są bardzo niebezpieczne również dlatego, że... nigdy nie wiadomo, gdzie uderzą. - Pamiętajmy też, że spacery i bieganie w trakcie burzy mogą być bardzo groźne. Piorun uderzający w jakiś punkt w pobliżu powoduje, że ładunki elektryczne rozprzestrzeniają się także w powietrzu w pewnym obszarze. Te ładunki mogą nagromadzić się na ciele ludzkim. W wyniku postawienia kroku może dojść do różnicy potencjałów elektrycznych, a w efekcie - do powstania łuku elektrycznego, czyli tak zwanego napięcia krokowego, co grozi porażeniem prądem elektrycznym. Dlatego, gdy burza nas zaskoczy, ważne jest trzymanie stóp blisko siebie, lub nawet złączonych - mówi kapitan Michał Świąder.

  BURZOWA MAPA POLSKI - SPRAWDŹ, GDZIE JEST TERAZ BURZA  Czy korzystanie z telefonów komórkowych podczas burzy jest bezpieczne? - Nie spotkałem się z wynikami badań bezpośrednio potwierdzających zwiększone ryzyko rażenia piorunem podczas burzy. Jednak należy pamiętać, że technologia komórkowa jest odmianą radiowej, istnieje więc hipotetyczna możliwość przeniesienia ładunków elektrycznych - opowiada Michał Świąder.

  Według niego podczas burzy duże znaczenie ma w szczególności unikanie wszelkich trakcji tramwajowych, kolejowych, przewodów wysokiego napięcia. Dlaczego? - Nawet, jeśli do wyładowania atmosferycznego dojdzie w odległym miejscu, takie urządzenia mogą przenosić ładunki na znaczną odległość - mówi Michał Świąder.

  BURZA, GRADOBICIE, DESZCZU - BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE  Podczas burzy należy zwrócić także uwagę na... latające przedmioty. - W wyniku często występujących podczas burzy silnych podmuchów wiatru może dochodzić do przenoszenia przedmiotów, niekiedy nawet na znaczne odległości. Pamiętajmy, by usuwać wszystkie takie przedmioty z balkonów i tarasów, gdyż mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi - mówi Michał Świąder.

  Sugerowane zachowania dla obywateli wymieniło na swojej stroni internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oto one:

  BEZPIECZNE ZACHOWANIA
  • Słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów,
  • Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku,
  • Jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie),
  • Jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska,
  • Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz),
  • Zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części. Unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami,
  • Nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji,
  • Zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu,
  • Na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź z wody, łódki lub kajaka na brzeg.
  • W mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna; z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia należy usunąć (lub zabezpieczyć) przedmioty, Które mogłyby zostać porwane przez wiatr (parasole, donice, suszarki do prania itp.), wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.
  POLSKA MAPA BURZOWA. RADAR BURZ LIVE ONLINE NA ŻYWO


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo