Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Pysznica. Warsztaty “Dbamy o naszą tradycję” czyli o dożynkowe wieńce

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Do budowy wieńców dożynkowych używa się jak najwięcej naturalnych roślin i nasion
Do budowy wieńców dożynkowych używa się jak najwięcej naturalnych roślin i nasion Gmina Pysznica
“Dbamy o naszą tradycję” – to hasło warsztatów, które odbyły się w Domu Ludowym w Jastkowicach w gminie Pysznica.

W trakcie ich trwania blisko 40 pań z powiatu stalowowolskiego poznawało techniki tworzenia ozdób do wieńców dożynkowych. Warsztaty prowadziła Grażyna Swara.

Szkolenie otworzył zastępca wójta gminy Pysznica Witold Pietroniec, który powitał wszystkich zebranych i zapewnił o wsparciu przez władze takich inicjatyw, które pielęgnują rodzimą tradycję. Szkolenie skierowane było do kół gospodyń wiejskich oraz osób i organizacji działających w sferze kultywowania lokalnych tradycji z terenu powiatu stalowowolskiego.

Podczas spotkania prowadząca je instruktorka Grażyna Swara omówiła najpopularniejsze techniki i materiały wykorzystywane podczas robienia wieńców dożynkowych. Zajęcia praktyczne prowadzone były w grupach. Był także nagrywany film instruktażowy związany z tradycyjnymi technikami robienia wieńców dożynkowych. Podczas warsztatów powstały dwa wieńce dożynkowe.

Organizacja szkolenia została wsparta pomocą finansową z budżetu województwa podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020 na realizację II etapu koncepcji “Uniwersytetu Samorządności”.

Michał Adam Pająk – etnografem i członek Komisji Prezydenckiej, która wybiera najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, powiedział: – Piękny wieniec dożynkowy wykonany jest w kształcie proporcjonalnej korony, z czterech, sześciu bądź ośmioma ramionami. Wykonany z podstawowych czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Czasem z lnu, w zależności od regionu. Udekorowany kwiatami polnymi i ogrodowymi oraz owocami – jabłkami i orzechami symbolizujących dobrobyt i bogactwo. Zwieńczony krzyżykiem wykonanym również ze zboża.

Na dożynkach ważnym składnikiem prezentacji wieńca jest występ zespołu, który obśpiewywał wieniec dożynkowy. Są to pieśni tradycyjne przypisane danemu regionowi lub zaczerpnięte z literatury etnograficznej, czy rymy częstochowskie ułożone na dożynki pod znane wszystkim melodie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie