Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Zaleszany. Zwielokrotnili pomoc na odbudowę zabytkowego dworu w Kotowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podtrzymujemy nasze marzenie, aby wszystkie prace budowlane zakończyć w 2024 roku, w 250. rocznicę wybudowania Dworu w Kotowej Woli - powiedział Stanisław Baska prezes Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny SMK
Podtrzymujemy nasze marzenie, aby wszystkie prace budowlane zakończyć w 2024 roku, w 250. rocznicę wybudowania Dworu w Kotowej Woli - powiedział Stanisław Baska prezes Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny SMK Zdzisław Surowaniec
30 grudnia minie rok jak Fundacja Fundusz Lokalny SMK otrzymała w drodze darowizny zabytkowy Dwór Kotowa Wola w gminie Zaleszany. I chociaż rok wydaje się małą kroplą w 250-letniej historii Dworu, to z perspektywy Fundacji i ludzi z nią związanych ten rok stał się podróżą w przeszłość i przyszłość.

Jako pierwsze zadanie przyjęto zabezpieczenie i odbudowanie stropów ceglano - kopulastych nad piwnicami, które w znacznej części zawalone lub uszkodzone nie pozwalały na jakiekolwiek inne prace wewnątrz budynku, a koszt prac naprawczych oszacowany na blisko 140 tysięcy złotych.

Z licznie złożonych wniosków o dotację dla Dworu Fundacja w połowie roku otrzymała 30 tysięcy złotych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i 26 tysięcy złotych od gminy Zaleszany. Znacznie mniej i na znacznie mniejszy zakres prac. Mimo to, 17 sierpnia Dwór Kotowa Wola ożył - rozpoczęła się odbudowa części ze zniszczonych i zawalonych stropów.

- Dziś możemy uznać, iż etap pierwszy naszego planu został zrealizowany w nadmiarze - oceniają członkowie Funduszu.

Udało się odbudować wszystkie stropy kopulaste nad piwnicami, które dodatkowo zostały wzmocnione płytą żelbetonową, przywrócić w kilku pomieszczeniach historyczne ciągi komunikacyjne, zabezpieczyć fragmenty murów przed ich całkowitym zawaleniem, udrożnić kanały w kominie „południowym”, sporządzić wstępną koncepcję dla projektów zamiennych związanych z przyszłą lokalizacją toalet i pomieszczeń technicznych, uzgodnić pomysł jak zapewnić komunikację między kondygnacjami budynku z dostosowaniem jej do potrzeb i ograniczeń osób starszych i niepełnosprawnych, zorganizować wokół Dworu Kotowa Wola grupę osób mu przyjaznych i wspierających Fundację w jego odbudowie.

Mając więc do dyspozycji 56 tysięcy złotych wsparcia publicznego i 5 tysięcy złotych na koncie udało się zrealizować prace budowlane o wartości ponad 136 tysięcy złotych. Wszystko to dzięki nieformalnemu „klubowi przyjaciół Dworu Kotowa Wola”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie