Góry jak magnes przyciągają rzesze turystów. Jak przygotować się do wędrówki?

Materiał powstał we współpracy z Carlsberg Polska
W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym tatrzańskie szlaki odwiedziło blisko 1,7 mln miłośników pieszych wędrówek. Kogo spotkamy w górach? Pasjonatów zdobywających kolejne szczyty, turystów odkrywających nowe miejsca, ale też osoby, które po latach powracają na szlaki lub wręcz stawiają na nich swoje pierwsze kroki. Jak przygotować się do wędrówki, aby była przyjemnością lub początkiem wieloletniej przygody z górami, podpowiada Joanna Stępińska, wysokogórski przewodnik tatrzański SWPT.

Chodzenie po górach jest coraz popularniejszą formą aktywnego wypoczynku. Bliskość natury, malownicze krajobrazy i emocje towarzyszące podejmowaniu coraz ambitniejszych wyzwań rozbudzają wyobraźnię turystów. Joanna Stępińska, wysokogórski przewodnik tatrzański SWPT i ambasadorka kampanii „Trzeźwo myślę” przekonuje, że górskie wyprawy nie są zarezerwowane wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy. To ciekawa forma spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi pod warunkiem, że do wyjścia w góry odpowiednio się przygotujemy.

Przed wyjazdem

Pierwszy etap to praca nad kondycją i organizacja wyprawy. Planując wycieczkę w góry, powinniśmy zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Wchodzenie po schodach zamiast windy, kilkunastominutowy spacer w drodze do pracy zamiast ostatniego przystanku w komunikacji miejskiej pomoże zwiększyć wydolność organizmu oraz wzmocnić mięśnie. Wybierajmy aktywności poprawiające ogólną sprawność i wytrzymałość organizmu. Najważniejsza jest regularność i stopniowe zwiększanie czasu trwania oraz intensywności treningów. W ten sposób unikniemy zadyszki czy bólu nóg już po kilku kilometrach wędrówki.

Kolejną istotną sprawą jest skompletowanie podstawowego ekwipunku.

Najważniejsze są odpowiednie buty, czyli takie, które są wygodne, sznurowane, z solidną antypoślizgową podeszwą dobrze, gdy osłaniają kostkę i są nieprzemakalne. Do tego przydadzą się wyższe, nieco grubsze skarpetki. Zanim wyjdziemy na szlak, powinniśmy nowe buty rozchodzić, aby wędrówka nie skończyła się bolesnymi otarciami i pęcherzami. Przyszykujmy ubranie wygodne, szybkoschnące i wiatroszczelne, a przede wszystkim niekrępujące ruchów np. wykonane z tkanin syntetycznych. Na wycieczkę w góry najlepiej ubrać się na cebulkę tj. warstwowo. Koniecznie zabierzmy też ze sobą nakrycie głowy, które latem chroni przed słońcem. Warto mieć w plecaku również cieplejszą czapkę i rękawiczki. Pogoda zmienia się w górach gwałtownie. Rano może być upalnie, a po południu przyjdzie ochłodzenie – podpowiada Joanna Stępińska.

Latem na górską wędrówkę zabierzmy plecak, w którym powinny znaleźć się:

  • woda i prowiant,
  • mapa,
  • naładowany telefon komórkowy,
  • latarka i zapałki,
  • dokument tożsamości,
  • mini apteczka,
  • krem z filtrem UV,
  • wodoszczelna kurtka przeciwwiatrowa,
  • czapka,
  • dodatkowa koszulka i para skarpetek na zmianę.

Jak zaplanować wyprawę w góry?

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności, od łatwych po bardzo trudne, wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry czy drabinki. Przygotowując plan wycieczki, bierzemy pod uwagę długość dnia i aktualne warunki pogodowe – zawsze sprawdźmy prognozę pogody, wychodząc z bazy.

Górskie wędrówki trzeba dostosować do umiejętności i możliwości wszystkich uczestników. Na początek dobrze sprawdzą się niewymagające szlaki o niewielkim nachyleniu.

Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z poziomem trudności trasy, długością oraz planowanym czasem przejścia wybranego szlaku. Ważne jest, aby racjonalnie oceniać swoje możliwości. Turyści często wyruszają w góry wprost z kanapy, co szybko ulega weryfikacji. Zdarza się, że przeceniają swoje siły, co może zniechęcić do dalszych wędrówek nie tylko dzieci, ale też być bardzo niebezpieczne – mówi Joanna Stępińska, ambasadorka kampanii „Trzeźwo myślę”.

Na szlaku należy poruszać się w zwartej grupie, utrzymywać równe tempo dostosowane do osoby najwolniejszej. Powinniśmy bezwzględnie przestrzegać zasady: razem wychodzimy – razem wracamy. Pamiętajmy też o krótkich przerwach, regularnych posiłkach i nawadnianiu organizmu. Wejście na szczyt to dopiero połowa drogi, dlatego trzeba jeszcze mieć siłę na powrót – podkreśla przewodniczka.

Przed wyjściem na szlak należy poinformować swoich bliskich, znajomych lub recepcję hotelu o trasie swojej wędrówki i planowanej godzinie powrotu. Każdy turysta wybierający się w góry powinien też znać, a najlepiej wpisać do swojego telefonu numer alarmowy GOPR/TOPR 985 lub 601 100 300. Na terenie Tatr, Podtatrza i Pogórza Spisko-Gubałowskiego można także korzystać z bezpłatnej aplikacji „Ratunek”, która w razie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej.

W górach z dzieckiem

Góry to doskonały kierunek na wakacje z dziećmi. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym i rozważnie zaplanować każdy odcinek trasy. Warto pamiętać, że od pierwszych doświadczeń na szlaku zależy to, czy dzieci będą chętnie tam wracać w przyszłości. – Często słyszę historie dorosłych osób, które w dzieciństwie zraziły się do wędrówki po górach np. podczas wycieczki szkolnej lub kolonii. Zwykle problemem była zbyt wymagająca trasa czy też brak przygotowania dzieci i opiekunówmówi Joanna Stępińska. Ambasadorka kampanii „Trzeźwo myślę” podkreśla, że wybierając się z dzieckiem w góry, powinniśmy skupić się na jego możliwościach, potrzebach i przede wszystkim bezpieczeństwie. – Najważniejsze to dobrze zaplanować wyprawę. Rodzinom z dziećmi polecam łagodne szlaki prowadzące szeroką drogą lub ścieżką bez wystających korzeni i kamieni, gdzie bez problemu można wjechać wózkiem na większych kołach. W przypadku młodszych dzieci dobrze sprawdza się też chusta lub nosidełko turystyczne. Trzeba pamiętać, że dzieci szybko się męczą i nudzą, dlatego warto zadbać o to, aby po drodze były miejsca na odpoczynek oraz atrakcje takie jak tablice informacyjne ze zdjęciami czy ciekawe punkty widokoweradzi przewodniczka.

Jak zachować się w górach?

W górach trzeba stosować się do zaleceń i ostrzeżeń wydawanych przez odpowiednie służby oraz przestrzegać zasad obowiązujących na szlakach czy w schroniskach. Należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Nie wolno niszczyć infrastruktury, oznaczeń oraz urządzeń asekuracyjnych. Ważne jest uważne obserwowanie warunków atmosferycznych, a także bycie na nie odpowiednio przygotowanym np. pod względem ubioru. Należy też zachować trzeźwe myślenie, co w praktyce oznacza m.in. umiejętność podjęcia decyzji o rezygnacji z dalszej wędrówki.

Joanna Stępińska apeluje o zachowanie ostrożności i przewidywanie niebezpiecznych sytuacji.

Powinniśmy pamiętać, że góry mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi o każdej porze roku. Większość groźnych sytuacji jest zwykle wynikiem błędu lub nierozwagi. Trzeba uważać na mokre i wystające kamienie oraz trudny teren, co stwarza ryzyko doznania kontuzji. Szczególnie latem bez odpowiedniego przygotowania łatwo też o poparzenia słoneczne czy udar cieplny. Lepiej unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Pamiętajmy, że nie wolno ich dokarmiać – przestrzega ambasadorka kampanii „Trzeźwo myślę”.

A co gdy na szlaku złapie nas burza?

Na szlaku z jednej strony nie wolno bagatelizować pojawiających się zagrożeń, z drugiej nie należy wpadać w panikę. Jedną z takich sytuacji jest burza. Jak się wtedy zachować? – Będąc w górach, trzeba obserwować pogodę, aby móc rozpoznać pierwsze oznaki nadchodzącej burzy. Jeśli jest to możliwe, należy zejść w niższe partie gór, a w ostateczności przykucnąć, usiąść na plecaku i podkurczając nogi zwinąć się „w kłębek" lub położyć się płasko na ziemi. Podczas wyładowań nie powinniśmy zbliżać się do zbiorników wodnych, rzek i strumieni, a także grani, odsłoniętych grzbietów, wzniesień czy wierzchołków gór oraz samotnych drzew. Ze względu na ryzyko porażenia piorunem należy też odsunąć się od łańcuchów, metalowych barierek, drabinek i krzyży – radzi przewodniczka wysokogórska.

Ambasadorka kampanii „Trzeźwo myślę” zwraca też uwagę na odpowiedzialne podejście do alkoholu w górach. – Nietrzeźwość turystów jest częstą przyczyną wypadków na szlaku. Alkohol przyczynia się do zaburzeń koncentracji, zmniejsza ostrość widzenia, sprawia, że jesteśmy odważniejsi i nie zauważymy niepokojących symptomów np. zmiany pogody. Pod wpływem procentów przestajemy również zwracać uwagę na osoby, które znajdują się wokół. Nie dostrzegamy tego, że gorzej się czują i zostają w tyleprzestrzega Joanna Stępińska. – Zgubna bywa też chęć uwiecznienia wyprawy, czy zrobienia zdjęcia do mediów społecznościowych. Poszukiwanie wyjątkowego ujęcia przysłania czujność. Pamiętajmy, że środek potoku, wielka wanta, czyli skała nie są odpowiednimi miejscami na sesję fotograficzną – zaznacza przewodniczka.

Trzeźwo myślę w górach

Joanna Stępińska jest ambasadorką kampanii edukacyjnej „Trzeźwo myślę”, w której Carlsberg Polska propaguje odpowiedzialne podejście do konsumpcji alkoholu zarówno na co dzień, jak i podczas wakacyjnego wypoczynku. Celem programu jest pokazanie, jak ważne jest w życiu racjonalne myślenie oraz umiejętność przewidywania następstw swoich czynów. Eksperci zaangażowani w akcję przypominają również o odpowiedzialności za siebie i innych.

Wideo

Materiał oryginalny: Góry jak magnes przyciągają rzesze turystów. Jak przygotować się do wędrówki? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie