Gorzyce. Wały Łęgu będą wyższe i szersze. Ruszyła ważna inwestycja przeciwpowodziowa (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Rozpoczął się ostatni etap modernizacji wałów przeciwpowodziowych w gminie Gorzyce, dotkniętej w 2010 roku klęską powodzi. Wody Polskie przystąpiły do rozbudowy 10 kilometrów obwałowań rzeki Łęg od ujścia do Wisły po Orliska. Inwestycja zabezpieczy przed wodą tereny powiatu tarnobrzeskiego i częściowo stalowowolskiego.

Zadanie Łęg IV to kolejny projekt polegający na rozbudowie i zabezpieczeniu przed filtracją obwałowań przeciwpowodziowych, jaki Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie sukcesywnie realizuje od 2018 roku. Nowy etap obejmuje podwyższenie i wzmocnienie korony wałów przeciwpowodziowych, przebudowę przepompowni wody, a także podniesienie dwóch linii wysokiego napięcia, które przebiegają nad rzeką.

Wartość inwestycji prowadzonej w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły to ponad 65,5 miliona złotych. Finansowana jest przez Bank Światowy, Bank Rozwoju Rady Europy i budżet państwa.

Prace zainaugurowano 17 maja w Pączku Gorzyckim. Łopaty pod nową inwestycję wbili: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, Piotr Kędrek - dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Wód Polskich na czele z prezesem Przemysławem Dacą i dyrektor regionalną Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzatą Wajdą, dyrektor Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Wojciech Skowyrski, dyrektor projektu Wiktor Jurkiewicz oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych - wicestarosta tarnobrzeski Jacek Rożek i wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

To kolejne bardzo istotne wydarzenie z punktu widzenia zwiększania bezpieczeństwa przeciwpowodziowego powiatu tarnobrzeskiego

- mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Wody Polskie realizują swoje inwestycje, aby zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe, bo pamiętamy trudne i dramatyczne wydarzenia z przeszłości, które miały miejsce właśnie tutaj, we Wrzawach i w innych miejscowościach gminy Gorzyce. Musimy robić wszystko, by do tych dramatów po raz kolejny nie doszło. Nie szczędzimy ani środków, ani instrumentów, by realizować te najpilniejsze inwestycje, które zapewnią wszystkim spokój, przewidywalność, stabilizację i dadzą gwarancję, że żadna woda nie zmusi nikogo do emigracji.

Zapewniam, ten obszar jest dla nas niezwykle ważny. To w tym regionie wydajemy najwięcej pieniędzy na inwestycje, wszystko po to, by zagwarantować państwu jak największe bezpieczeństwo powodziowe, by nie powtórzyły się dramaty z lat ubiegłych

– powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Zmodernizowana infrastruktura przeciwpowodziowa ma ochronić blisko 7 tysięcy hektarów gminy Gorzyce. Obszar ten zamieszkuje 13 480 osób.

Jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ chroni nie tylko gminę Gorzyce, ale częściowo gminę Zaleszany w powiecie stalowowolskim. Przede wszystkim, co dla nas kluczowe, chroni podstrefę ekonomiczną

– podkreśla wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

Prace będą prowadzone w przyjazny sposób dla ludzi i środowiska, dzięki zastosowanym rozwiązaniom. Wał lewy zostanie rozbudowany od strony odpowietrznej, co pozwoli uniknąć konieczności wycinki drzew i znacznie ograniczy ingerencję w zlokalizowane w międzywalu siedliska przyrodnicze.

Wał prawy zostanie poszerzony w kierunku strony odwodnej, dzięki czemu teren zawala pozostanie w stanie niezmienionym, co pozwoli uniknąć konieczności wysiedleń i wyburzeń zlokalizowanych tam obiektów mieszkalnych. Pojemność retencji dolinowej międzywala nie ulegnie zmniejszeniu. Dodatkowo w ramach inwestycji zostanie przebudowana towarzysząca infrastruktura techniczna: śluzy i przejazdy wałowe, drogi przywałowe.

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie