Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie czas zaczynać! Zbieraj z głową! Pomocą służą specjaliści

Grzegorz LIPIEC
sxc.hu
Wytrawni grzybiarze radują się, a służby sanitarne ostrzegają, bo niedoświadczony grzybiarz może popełnić błąd, który okaże się tragiczny w skutkach.

Szczepan Jędral, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie:

Szczepan Jędral, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie:

- Rozpoczyna się okres grzybobrania, w związku z tym zarówno w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, jak i w powiatowych oddziałach dyżurują grzyboznawcy. Specjaliści pomogą nam określić gatunek zebranych grzybów. Dyżury trwają od godziny 8 do 15.

Sezon na grzyby powoli się rozpoczyna. Służby sanitarne radzą, aby zbierać je "z głową". Kiedy nie wiemy, co to za gatunek, to najlepiej, abyśmy się poradzili specjalistów.

OSTROŻNOŚCI NIGDY ZA WIELE

Idąc do lasu warto jest się zaopatrzyć w atlas grzybów. Należy zbierać tylko te grzyby, których jesteśmy pewni. Najbezpieczniej jest zbierać grzyby z tak zwaną gąbką pod kapeluszem, wśród takich gatunków niebezpieczny jest borowik szatański, ale to bardzo rzadki grzyb.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, jak i w powiatowych stacjach dyżurują grzyboznawcy, do których zawsze możemy się wybrać z prośbą o poradę. - Podkarpackie lasy są bogate w grzyby, ale kiedy je zbieramy, to wcześniej zapoznajmy się z ich rodzajami. Idąc na grzybobranie warto wiedzieć, które z grzybów są trujące, a które jadalne - wyjaśnia Szczepan Jędral, podkarpacki państwowy inspektor sanitarny w Rzeszowie. - Jeśli nie jesteśmy czegoś pewnie, to zawsze nasi specjaliści mogą udzielić porady.

JAK PRZYRZĄDZIĆ?

Dietetycy zauważają, że grzyby tak naprawdę nie są aż tak istotne w naszym żywieniu. Są ciężkostrawnym i małowartościowym produktem. Dodatkowo możemy mieć pokarmowe niespodzianki, kiedy je źle przyrządzimy.

Specjaliści radzą, aby grzyby obierać i przetwarzać jeszcze tego samego dnia, kiedy zostały zebrane. Zebrane grzyby można przechowywać przez 48 godzin w temperaturze 10 stopni, ale już w postaci gotowej potrawy tylko 24 godziny.

ZATRUCIA

Przebieg zatrucia zależy od gatunku, ilości spożytych grzybów, a także indywidualnej wrażliwości na toksyny spożytego grzyba. Najniebezpieczniejsze są zatrucia muchomorem sromotnikowym i jego odmianami: muchomorem wiosennym i jadowitym. Zatrucie przebiega etapami. Pierwszy, to okres utajenia (bezobjawowy) trwający średnio od 8 do 12 godziny, od chwili spożycia grzybów do wystąpienia pierwszych objawów. Następny, to okres ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Po nim następuje okres uszkodzeń narządowych, co może zakończyć się śmiercią.

W przypadku wystąpienia objawów zatrucia w postaci bólów brzucha, nudności, wymiotów i biegunki należy się zwrócić do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. - W tym roku jeszcze nie mieliśmy zgłoszeń o zatruciach grzybami - dodaje Szczepan Jędral.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie