Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Helios w Stalowej Woli zaprasza na Maraton Wakacyjnych Strachów i na premierę filmu „Zieja” (zdjęcia, wideo)

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Program kina od piątku, 28 sierpnia, do czwartku, 3 września.

WAKACYJNY MARATON STRACHÓW, piątek – godzina 23:

„Ekstaza” USA, dozwolony od lat 15, horror. Znana z makabrycznej twórczości malarka Deezy Donahue (Dora Madison) jest profesjonalistką w każdym calu. Nie mogąc ukończyć najnowszego dzieła, szuka inspiracji, sięgając po wszelkie dostępne środki odurzające. W pogoni za natchnieniem wpada w wir hipnotycznych tripów, spędzanych na dzikich domówkach i w heavy metalowych barach. Po kilku nocach spędzonych z rozmiłowanymi w rozpuście przyjaciółmi Courtney (Tru Collins) i Ronniem (Rhys Wakefield), Deezy zauważa w swoim organizmie pewne zmiany. Z jednej strony odzyskuje wenę i może dalej pracować nad obrazem, z drugiej – zaczyna odczuwać niezdrowy i coraz silniejszy pociąg do krwi.

„Dziewczyna z trzeciego piętra” USA, dozwolony od lat 15, horror. Pękające rury, gnijące ściany i niezidentyfikowany szlam. Nie tego spodziewał się Don Koch (C.M. Punk), gdy przekonywał swoją żonę Liz (Trieste Kelly Dunn), że samodzielnie odremontuje nowo zakupiony, wiktoriański dom. Pracując pod presją czasu i będąc kuszonym przez wewnętrzne demony, Don szybko odkrywa, że nowe lokum ma swoją mroczną, okrutną historię i łatwo nie podda się jego remontowym planom.

„Mroczna pieśń” Irlandia/Wielka Brytania, dozwolony od lat 15, horror/dramat. Sophia jest pogrążona w żalu i przytłoczona smutkiem po przedwczesnej śmierci dziecka. Chce za wszelką cenę osiągnąć wewnętrzny spokój. W akcie desperacji zwraca się o pomoc do Solomona– okultysty, który ma doświadczenie w starożytnych rytuałach zaklinania. Kobieta wierzy, że to pomoże jej nawiązać kontakt ze zmarłym synkiem.

„Męczennicy” USA, dozwolony od lat 15, horror/dramat. Lucie wraz ze swoją przyjaciółką szuka zemsty na swoich oprawcach, którzy torturowali ją w dzieciństwie.

„Scooby-Doo!” USA, bez ograniczeń, dubbing, animowany, piątek, sobota i niedziela – godzina 11.15, poniedziałek i czwartek – godzina 11, wtorek – godzina 10.15, środa – godzina 10. W pierwszej kinowej animacji ze Scooby-Doo w roli głównej poznamy nowe wątki, dotyczące pochodzenia uroczego psiaka. Zobaczymy też najbardziej zawiłe śledztwo w historii Tajemniczej Spółki. Film pokazuje początki wieloletniej przyjaźni Scooby’ego i Kudłatego. Dowiemy się, jak wspólnie z Fredem, Velmą i Daphne założyli oni słynną Tajemniczą Spółkę. Teraz, po setkach śledztw i przygód, Scooby i jego gang stają w obliczu największego i najtrudniejszego wyzwania. Ktoś chce uwolnić psa z zaświatów, Cerbera. Młodzi detektywi starają się powstrzymać globalną apsokalipsę. Jednocześnie odkrywają sekrety z przeszłości Scooby’ego i poznają jego przeznaczenie – wspanialsze, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

„O czym marzą zwierzęta” Australia, bez ograniczeń, dubbing, animowany/przygodowy, piątek, sobota, poniedziałek i czwartek – godziny 10, 16.30, niedziela – godziny 10.15, 16.30, wtorek – godziny 10, 12.30, środa – godziny 11, 16.30. W odległym zakątku Ziemi, z dala od oczu ciekawskich ludzi, leży Sanktuarium. To miejsce, gdzie zagrożone gatunki zwierząt znajdują schronienie, a źródłem szczęścia i dobrobytu jest magiczne drzewo, które spełnia życzenia. W krainie tej mieszka mała oposica Klara, której największym marzeniem jest zobaczyć śnieg, lepić bałwany i rzucać się śnieżkami z przyjaciółmi. Kiedy nadchodzi dzień, w którym mieszkańcy Sanktuarium zbierają się pod konarami magicznego drzewa, Klara zrywa ostatni liść i wypowiada na głos swe mroźne pragnienie. Niestety w efekcie niefortunnej zachcianki cała sekretna kraina zostaje zamrożona. Teraz Klara, wraz z siostrą Paulą i mądrym jaszczurem Yarrą, musi wyruszyć na długą i pełną niebezpieczeństw wędrówkę, aby przywrócić dawny blask Sanktuarium. Czasu jest jednak niewiele, bowiem mieszkańcom krainy grozi wyginięcie, a nad światem zwierząt gromadzą się niepokojące ciemne chmury.

„Nowi mutanci” USA, dozwolony od lat 15, horror/Sci-Fi, piątek – godziny 15.30, 18, 20.30, sobota i środa – godziny 15.30, 18, 21.45, niedziela – godziny 15.40, 18, 21.45, poniedziałek i czwartek – godziny 15.30, 19, 21.30, wtorek – godziny 14.30, 17, 21.15. Rahne Sinclair, Illyana Rasputin, Sam Guthrie i Roberto da Costa to czwórka nastoletnich mutantów przetrzymywanych pod obserwacją psychiatryczną w odizolowanym od świata szpitalu. Dr Cecilia Reyes uważa, że stanowią oni zagrożenie tak dla siebie, jak i dla całego społeczeństwa, dlatego bacznie ich pilnuje, a jednocześnie stara się ich nauczyć panowania nad mutancimi zdolnościami. Kiedy do pozostałych pensjonariuszy dołącza Danielle „Dani" Moonstar, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Pacjentów nawiedzają halucynacje i wspomnienia dawnych doznań, a ich nowe mutancie zdolności – podobnie jak przyjaźń – zostaną poddane próbie w walce o przetrwanie.

„Tenet” Kanada/USA/Wielka Brytania, dozwolony od lat 15, thriller/akcja/Sci-Fi, piątek – godziny 10.30, 12.30, 14, 16, 17.30, 19.30, 21, 21.45, sobota, niedziela i środa – godziny 10.30, 14, 16, 17.30, 19.30, 20.30, 21, poniedziałek i czwartek – godziny 10.30, 12.30 14, 16, 17.30, 19.30, 21, wtorek – godziny 10.30, 14, 16.30, 17.30, 19.30, 21. Epicka akcja tocząca się wokół międzynarodowego szpiegostwa, podróży w czasie i ewolucji. Być może o człowieku, który próbuje zapobiec trzeciej wojnie światowej poprzez podróże w czasie i odrodzenie. W rolach głównych występują John David Washington, Robert Pattison, Elizabeth Debicki.

„Zieja” Polska, dozwolony od lat 15, biograficzny/dramat, piątek, sobota i niedziela – godziny 13.45, 19, poniedziałek – godziny 13.30, 20, wtorek – godziny 15, 20, środa – godziny 13.30, 19, czwartek – godziny 10.15, 20.30. Lata siedemdziesiąte XX wieku. Major SB chce „kupić” naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach trzydziestych, była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni, w latach dwudziestych ubiegłego wieku, to sprzeciw wobec kościelnych reguł. Głoszenie hasła „nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów” w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne. Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Film wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka. W rolach głównych występują Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Mateusz Więcławek, Sonia Bohosiewicz.

„Był sobie pies” USA, dozwolony od lat 7, dubbing, familijny, sobota i niedziela – godziny 11, 13.30. Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy. Gdy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę – wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę.

„Czarny mercedes” Polska, dozwolony od lat 15, kryminał, czwartek – godziny 13, 18. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (Maria Dębska) – piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński), funkcjonariusz współpracującej podczas okupacji z Niemcami Granatowej Policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS (Aleksandar Milićević). Wśród podejrzanych znajduje się także nieco ekscentryczny hrabia Leon Przewiedzki (Andrzej Seweryn), który ma w zwyczaju podglądanie osób obecnych w mieszkaniu adwokata, szczególnie kobiet. W toku śledztwa, nadkomisarz Król znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie radcy niemieckiej policji kryminalnej – Ernsta Kluge (Bogusław Linda). Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni.

„Harry Potter i Zakon Feniksa” USA/Wielka Brytania, dozwolony od lat 10, przygodowy/fantasy, dubbing, piątek, poniedziałek i środa – godzina 12, sobota – godzina 12.15, niedziela – godzina 12.30, wtorek – godzina 11.15, czwartek – godzina 13.30. Harry Potter tym razem nie może mieć spokojnych wakacji. Lord Voldemort powrócił, a prasa czarodziejska milczy na ten temat. Na mugolskim osiedlu Little Whinging pojawiają się Dementorzy, a zbzikowana sąsiadka Dursley'ów pani Figg jest charłakiem! W dodatku Harry staje przed całym Wizengamotem za użycie czarów przez nieletniego, a Straż Przednia zabiera go do kwatery głównej Zakonu Feniksa - organizacji powołanej przez Dumbledora do walki z Sam-Wiesz-Kim. Tymczasem w Hogwarcie rządy przejmuje sprzymierzeniec Korneliusza Knota i nauczycielka obrony przed czarną magią profesor Umbridge. Wygląda na to, że nikt nie wierzy Harry'emu i Dumbledorowi, że Lord Voldemort odrodził się na nowo. Kiedy zaatakuje wszystko wyjdzie na jaw, ale czy wtedy nie będzie już za późno?

„Powitanie Słońca” Francja, dozwolony od lat 15, dokumentalny, poniedziałek – godzina 18. Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą jogi. Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. Stopniowo ból, zniechęcenie i brak cierpliwości zastępowała coraz większa wiara oraz empatia w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los podobnie jak reżyser. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi. By go w pełni zrozumieć, Haskell wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam w tym kontekście do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie