Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

Artykuł sponsorowany
Muzea są coraz bardziej cenione. Można w nich obejrzeć eksponaty, które zostały zgromadzone przez lata, a dziś budzą ciekawość oraz stymulują zainteresowanie historią i eksploracją otaczającego środowiska. Ponadto eksponaty muzealne pomagają zrozumieć przeszłość regionu, jego kulturę i przyrodę. Tym razem wybraliśmy kilka opcji do odwiedzenia i odkrycia podczas podróży po południowej Litwie. Można je znaleźć w przewodniku po muzeach poniżej.

MUZEUM CZIURLIONISA W DRUSKIENNIKACH.

Jak żył i tworzył najwybitniejszy litewski artysta?

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

Muzeum pamięci kompozytora i artysty M. K. Czurlanisa jest ekspozycją mieszczącą się w odrestaurowanym domostwie rodzinnym Czurlanisów, które pozwala lepiej poznać codzienne życie artysty. „Każdy odwiedzający jest zaproszony do spacerów szlakami Czurlanisa, odwiedzenia chat i wzbogacenia wiedzy o tym wyjątkowym artyście” - mówi Viktorija Purviniene, kustosz zbiorów muzeum.

Ekspozycje muzeum są rozłożone na przestrzeni 4 zagród, które osobno przedstawiają biografię M. K. Czurlanisa, autentyczne domy rodzinne z odrestaurowanym wnętrzem i dzieła artysty. Tutaj można nie tylko zobaczyć jego rysunki, ale także posłuchać jego muzyki w niekonwencjonalnym otoczeniu.

● Dlaczego warto odwiedzić: to wyjątkowa okazja, aby spojrzeć w przeszłość i zobaczyć, jak żył jeden z najwybitniejszych artystów litewskich.
● Czas trwania wizyty: do 1 godziny.
● W muzeum można zobaczyć: odrestaurowane autentyczne wnętrze domu Czurlanisów z przełomu XIX i XX wieku, spojrzeć na ocalałe rzeczy rodzinne i zapoznać się z przestrzeniami, które inspirowały M.K Czurlanisa.
● Usługa przewodnika: dostępna. Wycieczki są dostępne w języku angielskim i rosyjskim.

MUZEUM MIASTA DRUSKIENNIKI
Od historii kurortu po magiczne właściwości soli

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

Ci, którzy naprawdę chcą poznać ten litewski kurort, powinni odwiedzić Muzeum Miejskie w Druskiennikach. Według pracownika muzeum, jest to miejsce, które zapewnia niezwykle spójny przegląd historii kurortu, chronionych wartości i miasta z drugiej, historycznej strony.

W muzeum dominuje kilka ekspozycji z różnych okresów, ale główną atrakcją są organizowane tam integracyjne programy edukacyjne. Odwiedzający, którzy dokonują wstępnej rezerwacji zajęć edukacyjnych, mogą tworzyć własne magiczne torby z solą, odkryć uzdrawiającą moc soli i błota oraz zalety lasów sosnowych i wód mineralnych. Ponadto wiele osób stosuje również zabawną terapię malarską, znaną również jako malowanie wodne Ebru.

● Dlaczego warto odwiedzić: miejsce wzbogaca o nową wiedzę i niekonwencjonalne doświadczenia.
● Czas trwania wizyty: do 1 godziny.
● Można: zobaczyć historyczne archiwa miasta, odkryć moc wód mineralnych i soli oraz zrozumieć korzyści płynące z zasobów naturalnych.
● Usługa przewodnika: dostępna. Wycieczki można zarezerwować w języku rosyjskim.

MUZEUM RUCHU OPORU I DEPORTACJI W DRUSKIENNIKACH
Historia, edukacja i prawdziwe doświadczenia.

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

Muzeum Ruchu Oporu i Deportacji w Druskiennikach, według Głównego Dyrektora Muzeum, jest przede wszystkim „muzeum ludowym”, stworzonym przez ludzi ocalałych z tego okresu i będzie istnieć tak długo, jak długo ten temat pozostanie istotny. Odwiedzający muzeum to młodzi ludzie, uczniowie, żołnierze i ocalali z wygnania, którzy opowiadają swoją historię.

Ekspozycje są podzielone na kilka różnych tematów - wygnanie, okupacja i ruch partyzancki - a liczba eksponatów przekracza 2000, w tym osobiste zdjęcia, rękodzieła wykonane na emigracji i zachowane dokumenty ukazujące ten okres. Muzeum organizuje coroczny festiwal pieśni partyzanckich, Muzeum Nocne i wędrówki mające na celu przyciągnięcie młodych ludzi, promowanie patriotyzmu i świętowanie wydarzeń ważnych dla litewskich sił zbrojnych.

● Dlaczego warto odwiedzić: to wyjątkowe doświadczenie i okazja, aby zrozumieć i poznać jeden z najtrudniejszych okresów w historii Litwy.
● Czas wizyty: 1 - 2 godziny
● Można: zobaczyć jak wyglądały bunkry partyzanckie, usłyszeć prawdziwe historie o przetrwaniu, zobaczyć rękodzieła stworzone na emigracji, które zachowały się do ​​dziś.
● Usługa przewodnika: dostępna. Wycieczki są dostępne w języku rosyjskim.

MUZEUM LASU „GIRIOS AIDAS”
Życie lasu z bliska – na ziemi i pod nią.

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

„To miejsce, w którym wkraczamy do świata przyrody. Nadchodzi spokój i zapomina się o swoich zmartwieniach.” Według kierownika centrum informacji Muzeum Lasu, każdy znajdzie tu coś ciekawego, nowego i nieznanego. „Jednym z etapów zwiedzania jest chodzenie po lesie w celu poznania otaczającej nas przyrody”.

W Muzeum Leśnym odwiedzający znajdą wyjątkowe dioramy, które pozwolą spojrzeć na leśne życie w inny sposób: zobacz, jak wyglądają bobry, jak żyją wilki zimą i przyjrzyj się ptakom. Ponadto muzeum ma jedyną na Litwie dioramę przedstawiającą życie leśne pod ziemią: zobaczysz, jak wygląda nora lisa, jakie korytarze budują krety i myszy. Interaktywne programy edukacyjne i filmy poszerzą wiedzę o lesie i pobudzą ciekawość nie tylko u młodych odwiedzających, ale także u dorosłych.

● Dlaczego warto odwiedzić: jest to okazja, aby zobaczyć to, czego zwykle nie widzimy lub nie zauważamy i wzbogacić wiedzę na temat zwierząt leśnych i ptaków.
● Czas zwiedzania: 30-40 minut
● Poznaj leśną faunę i florę, usłysz różne odgłosy ptaków i weź udział w interaktywnych grach na temat lasu, zwierząt i ptaków.
● Usługa przewodnika: dostępna.

CENTRUM TURYSTYCZNE PARKU REGIONALNEGO WIEJSIEJE
Odrestaurowane pokoje szlachty, stare piwnice i poznanie przyrody Dzukii

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

Wiejsieje to małe miasteczko między leżące między jeziorami, które szczyci się imponującą przyrodą i bogatą historią. Centrum turystyczne mieści się w najstarszym budynku w mieście, w dawnym dworze Wiejsieje. Tu historia miasta przeplata się z wciągającymi grami i łamigłówkami. Odwiedzając to Centrum, można zobaczyć ekspozycję 37 jezior otaczających miasto Wiejsieje oraz oczywiście obejrzeć, jak wyglądały pokoje szlacheckiego dworu. Są tam zabytkowe barokowe meble, przywrócono wzory podłóg i kominek z czasów szlacheckich. Można też odwiedzić stare piwnice oraz poznać przyrodę i kulturę Dzukii podczas grania w gry i rozwiązywania zagadek.

● Dlaczego warto odwiedzić: Centrum Parku Regionalnego Wiejsieje ma nowoczesne wystawy, które pozwalają poznać historię, przyrodę i kulturę poprzez zabawę. To jedna z ciekawostek tego muzeum.
● Czas trwania wizyty: do 1 godziny
● Tutaj można zobaczyć eksponaty znalezisk archeologów i stare piwnice dawnego dworu.
● Usługa przewodnika: dostępna. Istnieje również możliwość wcześniejszej rezerwacji wycieczek, wybierając dogodny czas zwiedzania.

MUZEUM REGIONALNE W ŁOŹDZIEJACH
Od znalezisk archeologicznych, po gęsie pióro do pisania.

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

Muzeum Regionalne w Łoździejach jest jednym z największych w Dzukii. Składa się z 5 działów poświęconych różnym tematom, z maksymalnie 16 różnymi ekspozycjami. „Biorąc udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych w tym Muzeum, można pisać gęsim piórem, zrobić pocztówkę, wstążkę lub otrzymać kwestionariusze i szukać odpowiedzi na wystawach” - mówi pracownik muzeum, który dodaje, że nie ma znaczenia, w którym dziale muzeum rozpocznie się zwiedzanie.

Muzeum Regionalne w Łoździejach poświęcone jest zapoznaniu się z historią edukacji i pomocy dydaktycznych w regionie. Muzeum Emilii Pliater w Kopciowie (lit. Kapčiamiestis) przedstawia zarówno lokalną kulturę i tradycje, jak i historię litewskiej Jeanny d'Ark. W etnograficznym domostwie Pranasa Dzukasa można bliżej zapoznać się z życiem w dzukijskiej wsi na początku XX wieku. Muzeum walk o wolność zgromadziło znaczną ilość pamiątek i materialnych świadectw więźniów, partyzantów i ich współpracowników, a Muzeum Regionalne w Łoździejach przedstawia przyrodę miasta i stare wiejskie tradycje.

● Dlaczego warto: nie tylko poznasz historię regionu Łoździeje, ale także wypróbujesz stare przyrządy do pisania i zobaczysz, jak kiedyś wyglądały domostwa i instytucje edukacyjne.
● Czas zwiedzania: 30 minut - 1 godzina.
● Tutaj zobaczysz: narzędzia używane w rolnictwie, dawne pomoce dydaktyczne, ławki szkolne, popróbujesz pisać gęsim piórem.
● Usługa przewodnika: dostępna.

CENTRUM TURYSTYCZNE METELSKIEGO PARKU REGIONALNEGO
Interaktywne wystawy i inne przedstawiające przyrodę Dzukii

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie

Centrum dla odwiedzających Park Regionalny w Metelach znajduje się na brzegu największego jeziora Dzukii – Duś i przyciąga zarówno małych, jak i dużych. Organizowane są tu wycieczki rowerowe wokół jeziora, a także wydarzenia edukacyjne, które zwiększają wiedzę na temat fauny i flory lasów i mokradeł Dzukii.

W Centrum dla zwiedzających poznasz żółwie żyjące jeszcze na Litwie, a podczas wiosennej migracji będziesz mógł obserwować ptaki za pomocą profesjonalnego sprzętu optycznego. Interaktywne mapy i puzzle na ścianach przyciągną zarówno młodych, jak i dorosłych turystów.

● Dlaczego warto: jest to wyjątkowa okazja, aby obserwować migrujące ptaki, poznać przyrodę Dzukii i wzbogacić swoją wiedzę o nowe doświadczenia.
● Czas trwania wizyty: około 30 minut.
● Tutaj znajdziesz oryginalne i wciągające ekspozycje przedstawiające przyrodę Dzukii, poszerzysz swoją wiedzę i poznasz przyrodnicze i kulturowe wartości tego regionu podczas zabawy.
● Usługa przewodnika: dotyczy większych grup odwiedzających.

Archiwa muzeów historycznych i wystawy, które otwierają drzwi dla zwiedzających, to coś więcej niż poznawanie kultury i wartości kraju. Muzea wzbogacają wiedzę, budzą ciekawość i inspirują. Dotyczy to nie tylko dzieci odkrywających świat, ale także dorosłych, którzy zapomnieli, jak przyjemnie jest odkrywać i doświadczać. Muzea stają się nie tylko kluczem do zapoznania się z historią regionu Dzukii, ale także kolejną okazją do pobudzenia kreatywności i ciekawości. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej atraskdzukija.lt/pl.

Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, gminę Druskienniki i gminę powiatową Łoździeje.

Historia jest żywa w muzeach, czyli czego nie przegapić podczas wycieczki po połudnowej Litwie
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3