Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Holandia jako ostatnia w Unii zaczęła szczepienia przeciwko Covid-19. Skąd te opóźnienia?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Robin Utrecht/Sipa USA/East News
Bogata Holandia z dobrze zorganizowaną służbą zdrowia jako ostatnia a unijnych krajów rozpoczęła akcję szczepień przeciwko koronawirusowi. Dlatego tak zrobiła?

Wojsko pomaga szpitalom w Holandii, oddziały intensywnej terapii pożyczają łóżka od innych oddziałów, pacjenci są wysyłani do Niemiec na leczenie, rutynowe operacje są odkładane, obowiązuje ogólnokrajowa blokada - i dopiero teraz ruszyły szczepienia.

W dobrze zorganizowanej Holandii, z dobrze finansowaną służbą zdrowia, dopiero w środę pierwsi obywatele dostali szczepionkę przeciwko koronawirusowi - dziesięć dni po europejskich sąsiadach i miesiąc po Wielkiej Brytanii. Pierwszą zaszczepioną Holenderką była Sanna Elkadiri, 39-letnia pielęgniarka z domu opieki. Siedemnaście ze 124 mieszkańców jej placówki zmarło w ciągu miesiąca. Elkadiri otrzymała szczepionkę w Veghel, jednym z trzech miejsc, w których rozpoczęły się szczepienia.

Rząd Holandii jest ostro krytykowany. Jeden z byłych szefów służby zdrowia, Roel Coutinho, ostrzegł, że haniebna strategia szczepień będzie kosztować życie. Podczas nadzwyczajnej debaty w parlamencie opozycja nazwała działania rządu „chaotycznymi i zagmatwanymi”. - Było dużo czasu na planowanie, organizację logistyki i aktualizację oprogramowania. Ale wszystko robi się ostatniej chwili. Żenujące - ubolewał Arjen Joosse, onkolog.

Jedno z głównych opóźnień wywołał system informatyczny, który wymagał modernizacji, aby umożliwić służbie zdrowia śledzenie wizyt i sprawdzanie, jaką szczepionkę otrzymał każdy pacjent. Covid-19 ujawnił, że działania służby zdrowia były powolne, w sytuacji, gdy potrzebna była reakcja na szybko zmieniającą się rzeczywistość. - Brakuje dowódcy w sytuacji, która przypomina wojnę - mówi jeden z lekarzy.

Minister zdrowia Hugo de Jonge mówił, że Holendrzy stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i sugerował, że niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania, poszły na skróty, aby rozpocząć szczepienia wcześniej. Początkowo bronił on późnego startu szczepień i odrzucił krytykę, mówiąc to nie są zawody. Ostatecznie przyznał, że mógł działać szybciej.

Holandia założyła, że ​​szczepionka Oxford / AstraZeneca będzie gotowa do użycia jako pierwsza. W przeciwieństwie do Pfizera, nie musi być przechowywana w niskich temperaturach, dzięki czemu może być łatwiej podawana. Ale to oznaczało, że logistyka nie była przygotowana do dystrybucji leku Pfizer / BioNTech, gdy dotarł do Holandii 27 grudnia.

W kraju rośnie kampania antyszczepionkowców. Mieszkańcy Hagi znaleźli w skrzynkach pocztowych karty telefoniczne z linkiem do propagandy antyszczepionkowej. Grupy aktywistów, takie jak „Prawdziwy wirus”, regularnie organizują protesty przed parlamentem. Były lider skrajnie prawicowego Forum na rzecz Demokracji (FvD) Thierry Baudet, jest jednym z najbardziej zagorzałych i wpływowych sceptyków, jeśli chodzi o koronawirusa. Twierdzi, że Covid nie jest gorszy od grypy. Ale Covid-19 jest od pięciu do 25 razy bardziej śmiertelny niż wirus grypy.

Badania Ipsos wykazały, że ​​początkowa niechęć do przyjęcia szczepionki ustąpiła i 75 proc. Holendrów jest skłonna zaszczepić się.
Holandia wprowadziła spokojną, tzw. „inteligentną” blokadę w pierwszej fali Covid. Dziś boryka się z wysokimi wskaźnikami zakażeń i musiała wprowadzić rygorystyczne obostrzenia. Maski stały się obowiązkowe dopiero w zeszłym miesiącu w miejscach publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Holandia jako ostatnia w Unii zaczęła szczepienia przeciwko Covid-19. Skąd te opóźnienia? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie