Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Humus to ziemia, która jest cenna w ogrodzie! Sprawdź, jak samemu zrobić ziemię próchniczą i na co zwrócić uwagę

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, by nasze rośliny dobrze rosły, zapewnijmy im próchniczą ziemię. Możemy ją przygotować samodzielnie.
Jeśli chcemy, by nasze rośliny dobrze rosły, zapewnijmy im próchniczą ziemię. Możemy ją przygotować samodzielnie. jokevanderleij8/pixabay.com
Próchnica, określana też jako humus, nie bez powodu nazywana jest „złotem ogrodnika”, gdyż to jedno z najlepszych podłoży do uprawy roślin. Możemy ją uzyskać samodzielnie, wykorzystując kompost. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by próchnica powstała szybko i była wartościowa. Wyjaśniamy, jak uzyskać tę żyzną ziemię.

Spis treści

Co to jest humus, czyli próchnica?

Próchnica to w uproszczeniu substancja składająca się z materii organicznej (głównie roślinnej) będącej w różnym stopniu rozkładu. Jej głównym składnikiem są kwasy humusowe, czyli związki organiczne, które:

  • wspomagają rozkład martwej materii organicznej,
  • stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych,
  • poprawiają strukturę gleby (wspomagają tworzenie się struktury gruzełkowatej),
  • polepszają jej właściwości wodno-powietrze i zwiększają dostępność składników pokarmowych.

Ziemia próchnicza w ogrodzie

Próchnica jest podstawowym składnikiem gleby w lasach, gdzie jednak tworzy się powoli i przez długie lata. Chcąc uzyskać próchnicę we własnym ogrodzie, też trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale z pewnością można otrzymać ją znacznie szybciej niż w naturze. Musimy jednak wiedzieć, co sprzyja jej powstawaniu i wykorzystać różne metody wspomagające jej tworzenie.

Jak uzyskać próchnicę w ogrodzie? Wykorzystaj kompost!

Ziemię próchniczą najłatwiej uzyskać dzięki kompostowi, który jest niczym innym jak masą martwych resztek organicznych, głównie pochodzenia roślinnego. Jeśli przez cały sezon będziemy w odpowiedni sposób je składować na luźnej pryzmie, mającej dostęp do wody i powietrza (jest to ważny czynnik, wspomagający prawidłowy przebieg procesu rozkładu), już po roku możemy spodziewać się pierwszych efektów naszej pracy, gdyż w dolnych partiach pryzmy znajdziemy dobrze przetworzoną, przyjemną w dotyku, pulchną ziemię o ciemnym kolorze i specyficznym, ziemistym zapachu, przypominającym nieco zapach lasu po deszczu. Otrzymane podłoże będzie zasobne w substancje pokarmowe, które wytworzyły się w trakcie rozkładu materii organicznej i będzie miało lekką, chłonna strukturę. Doskonale sprawdzi się jak uszlachetniacz każdej ziemi ogrodowej, z jednym wyjątkiem.

Zwykły kompost nie dla wszystkich roślin

Ziemia kompostowa może posiadać odczyn od lekko zasadowego po lekko kwaśny, dlatego przed jej zastosowaniem trzeba sprawdzić odczyn, bo jeśli będzie zbyt wysoki, podłoże nie będzie odpowiednie dla roślin kwasolubnych. Dla nich należy przygotować osobny kompost, składający się głównie z resztek pochodzących z roślin iglastych, który wprawdzie tworzy się wolniej i zawiera mniej substancji odżywczych, ale doskonale poprawia strukturę gleby i posiada kwaśny odczyn pH (stąd dowiesz się, które rośliny użytkowe i ozdobne muszą mieć kwaśną ziemię)

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Chcąc przyspieszyć i ułatwić procesy zachodzące w pryzmie kompostowej i prowadzące do powstania bogatej w próchnicę ziemi kompostowej, możemy zastosować kilka środków, przyspieszających kompostowanie materii organicznej. Należy do nich między innymi:

  • podlewanie pryzmy gnojówkami roślinnymi (np. z mniszka, pokrzywy, skrzypu, krwawnika),
  • dodawanie do kompostu kawałków naturalnego kartonu, który zwabia dżdżownice,
  • a także zastosowanie szczepionek kompostowych lub bioaktywatorów (zwykle zawierają mikroorganizmy i bakterie przyspieszające rozkład materii organicznej) oraz nawozów z dodatkiem azotu, przyspieszających kompostowanie.

Polecamy też: Ściółkowanie kartonami jako sposób na żyzną ziemię. Jak to się robi?

O tym pamiętaj, jeśli chcesz mieć próchniczą ziemię kompostową

Aby jednak otrzymać dobrą, próchniczą ziemię kompostową, musimy przestrzegać wszystkich zasad tworzenia kompostu, bo wbrew pozorom nie jest to łatwe. Jeśli przykładowo będziemy pryzmę zgniatać i ubijać, odcinając do niej dostęp powietrza, procesy zostaną zaburzone i pryzma może zgnić zamiast przekształcać się w cenną próchnicę. Nie otrzymamy też w pełni wartościowej ziemi kompostowej, jeśli będziemy składować na pryzmie nieodpowiedni materiał np. mięsne resztki kuchenne, chwasty z nasionami, części roślin z objawami chorób czy trwałe chwasty z korzeniami, które wcześniej nie zostały poduszone na słońcu. Nie przestrzegając tych zasad możemy uzyskać materiał, który nie tylko będzie zawierał mnóstwo aktywnych nasion chwastów, ale też może stać się źródłem wtórnego zakażenia roślin chorobami.

Sposób na próchnicę na rabatach

Warstwę próchniczy możemy też uzyskać bezpośrednio na rabatach w ogrodzie, ale to proces długotrwały i powolny, gdyż trudno jest zgromadzić na rabacie tak różnorodną i skoncentrowaną materię organiczną, jak na kompoście. Mimo to warto stosować zabiegi, które poprawią strukturę gleby i będą sprzyjały tworzeniu się w niej próchnicy. Wpłynie na to m.in.

  • ściółkowanie rabat materią organiczną (np. skoszoną trawą, trocinami, liśćmi itp.),
  • podlewanie roślin gnojówkami roślinnymi (np. ze skrzypu, pokrzywy, żywokostu),
  • stosowanie nawozów organicznych (biohumusu, kompostu, obornika),
  • ściółkowanie podłoża kartonami,
  • stosowanie efektywnych mikroorganizmów (EM-y np. ProBios Plus, Emfarma).

Dowiedz się: Jak zrobić gnojówkę ze skrzypu i do czego ją wykorzystać

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Humus to ziemia, która jest cenna w ogrodzie! Sprawdź, jak samemu zrobić ziemię próchniczą i na co zwrócić uwagę - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie