Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola pewnie wzbudzi zachwyt na salonie przemysłu obronnego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Niszczyciel czołgów, jaki Huta Stalowa Wola pokaże na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego
Niszczyciel czołgów, jaki Huta Stalowa Wola pokaże na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Zdzisław Surowaniec
Na rozpoczynającym się we wtorek 3 września Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Huta Stalowa Wola nie pokaże nowych pojazdów. Ale znawcy techniki zbrojeniowej nie będą rozczarowani. Huta zaprezentuje unowocześnione wersje pojazdów.

Na salonie huta po raz kolejny zaprezentuje nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty „Borsuk”, opracowywany przez kierowane przez siebie konsorcjum.

W tym roku Borsuk po raz pierwszy zostanie zaprezentowany zwiedzającym z możliwością zapoznania się z wnętrzem wozu. Można będzie poznać konfigurację i wyposażenie przedziału desantowego oraz, po raz pierwszy zaprezentowane publiczności cywilnej, stanowiska bojowe dowódcy wozu i celowniczego systemów bojowych przystosowanym do pracy z podwoziem, zdalnie sterowanym systemie wieżowym. Wieża uzbrojona jest w armatę Bushmaster II kalibru 30/40 mm, podwójną wyrzutnię rakiet przeciwpancernych oraz karabin maszynowy i wyrzutnie granatów dymnych. Zawiera wiele rozwiązań niespotykanych dotychczas w polskim przemyśle obronnym.

Następnym sprzętem ze znakiem firmowym HSW, który wzbudzi zainteresowanie, jest kolejna wersja znanego już dobrze samobieżnego moździeża Rak. Wojsko otrzymało już sprzęt dla siedmiu z ośmiu zakontraktowanych Kompanijnych Modułów Ogniowych M120K, uzbrojonych w moździerz Rak. Jest to już czwarty wariant Raka, różniący się konstrukcją nośnika systemu wieżowego. Poza, zakupionymi już przez Siły Zbrojne w liczbie 64 egzemplarzy, moździerzami M120K Rak w wersji kołowej na podwoziu transportera opancerzonego Rosomak, HSW opracowała kilka wariantów integracji autonomicznego systemu wieżowego z podwoziem gąsienicowym, między innymi na własnej konstrukcji podwoziu gąsienicowym LPG i podwoziu znanego w wielu krajach niemieckiego BWP Marder. Najnowszy został oparty na podwoziu gąsienicowym z rodziny Opal, także opracowanym w HSW.

Warta odnotowania jest także publiczna prezentacja koncepcji HSW zmierzającym do zbudowania rakietowego niszczyciela czołgów. HSW prezentuje po raz pierwszy, i to na tej rangi imprezie jak Międzynarodowy Salon, swoją koncepcję niszczyciela czołgów. Zakłada ona wykorzystanie licencyjnego podwozia typu K9PL, przeznaczonego głównie dla samobieżnej haubicy 155 mm Krab – w charakterze nośnika dla niedoprecyzowanego systemu rakiet przeciwpancernych. HSW deklaruje, że taki system może być wyposażony w dowolny, wybrany przez MON, typ rakietowych pocisków przeciwpancernych. Partnerem Huty Stalowa Wola w tym projekcie są Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA. Na kieleckim salonie spodziewane jest pojawienie się kilku konkurencyjnych wobec tego projektu ofert z Izraela i Wielkiej Brytanii.

Po raz kolejny Huta Stalowa Wola zaprezentuje Pojazd Minowania Narzutowego (PMN) Baobab na podwoziu kołowym Jelcz. On sam jako taki jest już znany bywalcom kieleckiego salonu. Oferta jest dedykowana potencjalnym zagranicznym nabywcom, ale jest także przypomnieniem, iż od ostatnich dni 2018 roku konsorcjum pod kierownictwem HSW realizuje zleconą przez resort obrony pracę rozwojową Baobab-K. Jej celem jest zaprezentowanie do 2021 roku prototypu oraz dokumentacji PMN Baobab-K, zbudowanego według określonych przez wojsko założeń, różniących się w zasadniczych szczegółach od tych, jakie przyjęto dla projektu Baobab.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie