Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola pokazała wojskowym imponujący potencja produkcyjny

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdalnie Sterowany System Wieżowy (ZSSW-30) zintegrowany z kołowym transporterem opancerzonym „Rosomak”
Zdalnie Sterowany System Wieżowy (ZSSW-30) zintegrowany z kołowym transporterem opancerzonym „Rosomak” Zdzisław Surowaniec
W Hucie Stalowa Wola gościła delegacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej z generałem dywizji pilotem Dariuszem Malinowskim, zastępcą dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wizyta była okazją do omówienia programów realizowanych w HSW na rzecz Sił Zbrojnych RP.

Spotkanie rozpoczęło się na poligonie w Nowej Dębie od pokazu dynamicznego Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego (ZSSW-30) zintegrowanego z kołowym transporterem opancerzonym „Rosomak” oraz Nowym Bojowym Pływającym Wozem Piechoty Borsuk.

Zdalnie Sterowany System Wieżowy to obecnie jeden z najważniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie projektów prowadzonych przez polski przemysł obronny. Pod koniec 2020 r. system przeszedł kluczowe badania, a w połowie tego roku HSW zakończy pracę rozwojową, co otworzy drogę do rozpoczęcia produkcji i dostaw do Sił Zbrojnych RP.

– Cieszymy się, że po raz kolejny mamy możliwość zaprezentować specjalistom z Wojska Polskiego nowe kierunki naszych badań rozwojowych oraz przedstawić zaangażowanie HSW w rozwój zdolności wojsk rakietowych i artylerii oraz wojsk pancernych i zmechanizowanych – powiedział Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola.

Zdalnie Sterowany System Wieżowy to jeden z najnowocześniejszych na świecie bezzałogowych systemów w swojej klasie. Przeznaczony jest do zwalczania celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnika, w tym jego infrastruktury oraz do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzonych działań bojowych. Dzięki zaawansowanemu systemowi kierowania ogniem oraz optoelektronice, Zdalnie Sterowany System Wieżowy jest przystosowany do działania w różnych warunkach klimatycznych, niezależnie od pory dnia. Projekt powstał przy dominującym zaangażowaniu polskiego przemysłu obronnego, jest efektem współpracy Huty Stalowa Wola z prywatnym przemysłem zbrojeniowym.

Jak powiedział prezes Bartłomiej Zając dla portalu Polska Zbrojna, program pod kryptonimem „Borsuk” ma na celu opracowanie nowego bojowego pływającego wozu piechoty, następcy wozów bojowego wozu piechoty BWP-1. To sprzęt bardzo oczekiwany przez wojsko, chociażby dlatego, że w wyposażeniu armii znajduje się wciąż około tysiąca starych BWP-1, które powinny być zastąpione nowym pojazdem.

Borsuk jest niezwykle istotny również dlatego, że ma duży potencjał produkcyjny i to przynajmniej na 30 lat. Jest też ciekawym wyzwaniem dla środowisk naukowych. Wojsko postawiło bowiem wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o wymagania techniczne, takie jak np. możliwość pływania z zachowaniem odpowiedniej odporności przeciwminowej. Ten ambitny projekt przyczynia się więc do rozwoju krajowej myśli technicznej. Wiele badań, które obejmuje, jest w Polsce prowadzonych po raz pierwszy. I co bardzo istotne, to program realizowany przez rodzimy przemysł, dzięki czemu tzw. know-how pozostanie w polskich rękach. Słowem, nie tylko budujemy nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego, lecz także zdobywamy wiedzę, którą w przyszłości, jako polski przemysł i polska nauka, wykorzystamy do realizacji innych przedsięwzięć.

W tym roku przeprowadzone będą badania kwalifikacyjne Borsuka, natomiast termin zakończenia pracy rozwojowej jest wyznaczony na 2022 rok. Pierwsze egzemplarze Borsuka mogą zjechać z linii produkcyjnej w 2023 roku, choć bardziej realny wydaje się rok 2024.

Część druga wizyty przedstawicieli Wojska Polskiego obejmowała prezentację potencjału produkcyjnego zakładu. Prezes HSW omówił również udział Huty Stalowa Wola S.A. w programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie