Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola weszła do Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Zdzisław SUROWANIEC
Produkowany w HSW samobieżny moździerz rak jest najnowszą bronią, jaka trafiła do wojska.
Produkowany w HSW samobieżny moździerz rak jest najnowszą bronią, jaka trafiła do wojska. Zdzisław Surowaniec
Po wtorkowej decyzji rządu, ruszyło grupowanie spółek przemysłu obronnego w Polską Grupę Zbrojeniową. Jednym z pierwszych przyjętych do PGZ jest Huta Stalowa Wola. HSW, która sprzeciwiała się wejściu do Bumaru, do Grupy wchodzi ochoczo.

- HSW jest kluczowym ogniwem projektu, który dopasowuje polski przemysł obronny do dynamicznych przeobrażeń związanych z międzynarodowym bezpieczeństwem - powiedział w środę pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto.

SILNA HUTA

- Jesteśmy przekonani, że tworzymy bardzo ważny dla Polski projekt. Ważny zarówno pod względem gospodarczym, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. A wszystko dzieje się z zachowaniem dużego potencjału, jaki HSW wypracowała w ostatnich latach - dodał pełnomocnik.

We wtorek rząd zdecydował o wniesieniu do grupy akcji 12 spółek z sektora obronnego. To akcje 11 spółek wojskowych nadzorowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej i akcje Huty Stalowa Wola - producenta sprzętu pancernego i artyleryjskiego podległego ministrowi skarbu. Na koncentrację potrzebna jest jeszcze zgoda UOKiK.

SILNI W GRUPIE

W grupie znalazły się między innymi Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich produkujące słynne opancerzone wozy bojowe rosomak, do których blachy pancerne dostarcza Huta Stali Jakościowych ze Stalowej Woli. W dalszej kolejności do Grupy wejdzie także większość spółek wchodzących w skład dawnego Bumaru, przemianowanego na Polski Holding Obronny, między innymi OBR Centrum Techniki Morskiej. W połowie roku będzie już można ocenić, jaka jest wartość PGZ.

Po skompletowaniu Grupa na początku ma mieć około 30 spółek, o szacunkowej wartości ponad 5 miliardów złotych. Zatrudniać będzie bezpośrednio 14 tysięcy pracowników, a pośrednio nawet 50 tysięcy. Nawet takie zgrupowanie sprawi, że Grupa będzie gdzieś na dwudziestym miejscu wśród europejskich firm zbrojeniowych. To pokazuje, jak mizerny jest potencjał pojedynczych zakładów w stosunku do europejskich kolosów.

MODERNIZACJA ARMII

Połączenie zakładów zbrojeniowych pozwoli naszemu przemysłowi skorzystać na planach modernizacji Wojska Polskiego i startować z sukcesem w przetargach na dostawy broni, wygrywając konkurencję z zachodnimi kolosami. Mają temu służyć zawiązywane konsorcja, które pozwolą uniknąć morderczego wycinania się polskich firm.

Spółka Polska Grupa Zbrojeniowa została zarejestrowana 5 grudnia 2013 roku. Jej siedzibą będzie Radom. Spółki skupione w PGZ będą mogły wspólnie realizować zamówienia dla Ministerstwa Obrony Narodowej. W ciągu najbliższej dekady na modernizację polskiej armii trafi 130 miliardów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie