Po koncercie zwiedzanie
Uczestnicy zjazdu w Sali Sejmowej Zamku w Dzikowie.
(fot. Klaudia Tajs )
Po koncercie zwiedzanie
Po koncercie uczniów i absolwentów wszyscy przeszli do siedziby szkoły, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Michała Chacasia. Był czas na zwiedzanie szkoły i wieczorny bal absolwentów.
- I Zjazd Absolwentów Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu Miechocinie jest okazją do spotkania, wspomnień i przywołania w pamięci ludzi, którzy tworzyli historię naszej szkoły - powiedziała podczas sobotnich uroczystości w Zamku Dzikowskim Wilhelmina Kropornicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Tarnobrzegu. - Dziś świętujemy razem rocznicę ważnych wydarzeń dla szkoły. To VI wieków edukacji w Miechocinie, 150 rocznica przekazania gminie przez parafię budynku na działalność oświatową oraz 10 rocznica nadania imienia szkole i poświęcenia sztandaru.
Kontynuatorka Akademii
Szóstka, to kontynuatorka Akademii Miechocińskiej, co jak podkreśliła dyrektor placówki
zobowiązuje. Najwcześniejsza wzmianka o przykościelnej szkole parafialnej pochodzi z XV wieku z kronik Jana Długosza, który pisał o grupie służby kościelnej rekrutującej się spośród personelu i uczniów tej szkoły. Miechocińska szkoła parafialna miała swój okres świetności w XV i XVII wieku. Ścisły związek z Akademią Krakowską i jej bezpośredni nadzór oraz wysoki poziom nauczania i system wykładów uniwersyteckich sprawiły, że szkołę w Miechocinie nazywano Alma Academia Michocinesis.
Akademia zaprzestała swojej działalności przed rokiem 1791. Od 1901 roku działa jako jedno, dwu i czteroklasowa szkoła podstawowa. W 2002 roku szkoła przeniosła się do obecnego budynku, a od listopada 2004 roku nosi nazwę Akademii Miechocińskiej i posiada swój sztandar.
Szkoła z klimatem
Obchody jubileuszu podzielono na dwie części. Pierwszą zorganizowano w Sali Wielkiej Dzikowskiego Zamku. Po wręczeniu nagród zwycięzcom Miejskiego Konkursu Plastycznego pt. "Tak będzie moja szkoła", głos zabrali licznie zaproszeni goście.
Refleksją na temat organizowania zjazdów absolwentów podzielił się tarnobrzeski poseł Mirosław Pluta. - Kiedy spotykam kolegów z podstawówki albo liceum nie ma między nami żadnych barier - mówił poseł Pluta. - Podchodzi do mnie kolega i mówi słuchaj, pamiętasz jak ci przyłożyłem. Uważam, że tej bezpośredniości brakuje nam w życiu codziennym.
Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega przyznał, że niewiele szkół podstawowych organizuje zjazd swoich absolwentów. - Mamy trzy niezwykłe sposobności do spotkania w miejscu, w którym zapisano pierwsze targi w historii naszego miasta - powiedział prezydent.
- W kolebce naszej państwowości, odbywa się coś wyjątkowego. Każda społeczność szkoły podstawowej może pochwalić się swoimi uczniami, absolwentami i dorobkiem. Tak jest również w przypadku Szkoły Podstawowej nr 6 w Tarnobrzegu.
Tarnobrzeski starosta Krzysztof Pitra, zakochał się w szóstce, kiedy przyprowadził do niej swojego syna. - W tej szkle panuje wspaniały klimat, który przekłada się na codzienne życie - mówił starosta. - Uczniowie mogą tu realizować swoje pasje i zainteresowania.
SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO
Wilhelmina Kropornicka, dyrektor szkoły przyjmuje gratulacje od prezydenta miasta Norberta Mastalerza.
(fot. Klaudia Tajs )
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?