Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imponujące organy piszczałkowe w Tarnobrzeskim Domu Kultury obejrzał wicepremier Gliński (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Organy piszczałkowe, nowy nabytek Tarnobrzeskiego Domu Kultury, zakupione dzięki wsparciu ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zabrzmiały podczas wtorkowej wizyty szefa tego resortu Piotra Glińskiego w Tarnobrzegu. Możliwości instrumentu zaprezentował ministrowi wicedyrektor placówki, muzykolog, organista Mariusz Ryś.

Tarnobrzeski magistrat poinformował, że wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński po przekazaniu grantu na zakup Kolekcji Dzikowskiej odwiedził Tarnobrzeski Dom Kultury, gdzie na własne oczy i uszy przekonał się, na jaki cel wydatkowano resortową dotację.

W sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury dobiegł właśnie końca montaż organów, których zakup współfinansowany był w ramach programu „Infrastruktura domów kultury” przy wsparciu mecenasów: Fundacji ORLEN, spółek Siarkopol Tarnobrzeg, Pilkington Atomotive Poland i Fenix Metals. Przedsięwzięciu patronowali posłowie Rafał Weber i Krzysztof Sobolewski oraz prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Organy powstały w 1954 roku w warsztacie organmistrzowskim renomowanej, szwajcarskiej firmy KUHN, która budowała organy do najznakomitszych sal i wnętrz sakralnych na całym świecie, między innymi ufundowane przez sir Eltona Johna do sali koncertowej Royal Academy of Music w Londynie. Te, które znajdują się w sali kameralnej TDK zostały zmontowane przez firmę organmistrzowską Grzegorza Stawowego.

Jak informuje dyrekcja, zainstalowanie organów piszczałkowych w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury umożliwi prezentację nowych form muzycznych dotychczas niedostępnych w przypadku korzystania z takiego instrumentu jedynie w kościołach. Dotyczy to zarówno określonych stylów muzycznych jak jazz, blues oraz niektórych składów kameralnych na przykład organy i fortepian, organy i perkusja, organy i orkiestra kameralna, formy improwizacyjne i eksperymentalne wzbogacone o projekcje multimedialne (np. improwizowana muzyka do filmów niemych) i efekty świetlne.

Występ artysty muzyka na scenie gwarantuje lepszy kontakt z publicznością będącą niemal na „wyciągnięcie ręki”, a możliwość obserwowania artysty grającego na organach zawsze wzbudza wśród słuchaczy wielkie zainteresowanie – wszak organista gra rękami i nogami (!).

Warto zaznaczyć, że także organizowany przez Tarnobrzeski Dom Kultury od 1993 roku festiwal organowy zyska nowy wymiar poprzez wykorzystanie instrumentu, a tym samy pozyskaniu dodatkowego miejsca sprzyjającego uprawianiu sztuki muzycznej. Ponadto studio nagrań TDK daje możliwość nagrywania koncertów, jak też organizowanie sesji nagraniowych z wykorzystaniem organów. Planowane są także audycje uczniów klas organów szkół muzycznych z Krakowa, Mielca, Rzeszowa, czy Kielc z udziałem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu, promujące sztukę gry organowej.

- informuje wicedyrektor domu kultury Mariusz Ryś.

Z kolei dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przewiduje się specjalne audycje i koncerty edukacyjne. Dzieci w przystępnej dla nich formie będą zapoznawały się ze specyfiką i ciekawostkami budowy organów zwanych „królem instrumentów” oraz poznawały najpopularniejsze utwory literatury organowej. Będą mogły zajrzeć do wnętrza instrumentu i zobaczyć jak pracują poszczególne mechanizmy.

Organy to instrument największy, najbardziej skomplikowany i imponujący możliwościami brzmieniowymi. Składają się z tysięcy elementów, na które składają się między innymi piszczałki metalowe i drewniane różnych wielkości od 2,5 metra do 0,5 centymetra, których w tarnobrzeskich organach jest ponad 1500 sztuk.

Całość waży blisko 2,5 tony. Organy w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury mają 21 głosów – czyli 21 grup piszczałek z których każda wydaje dźwięki o innej barwie i wysokości, 2 manuały, czyli dwie klawiatury ręczne i pedał, czyli klawiaturę nożną. Są to jedyne organy w mieście o trakturze mechanicznej – najbardziej cenionej przez wykonawców – jest to system cięgieł i kątowników otwierających wloty powietrza do odpowiednich piszczałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie