Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Stalowej Woli

Gerard STAŃCZYK [email protected]
Indeksy nowym studentom wręczył rektor KUL, ksiądz Stanisław Wilk.
Indeksy nowym studentom wręczył rektor KUL, ksiądz Stanisław Wilk. fot. Gerarf Stańczyk
Na I roku w wydziałach zamiejscowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli naukę rozpoczęło ponad 700 studentów. Wczoraj odbyła się uroczysta inauguracja z udziałem rektora uniwersytetu, profesora Stanisława Wilka.

Ten rok akademicki będzie dla stalowowolskiego KUL szczególny. Dotychczasowe agendy lubelskiego uniwersytetu, czyli Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie oraz Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Gospodarce uzyskają status Filii KUL. Pozostają do załatwienia pewne kwestie formalne, jak regulamin filii, który musi zatwierdzić kolegium rektorskie.

- Żeby było ciekawiej, ilekroć otrzymujemy urzędowe pisma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy też ostatnie pisma od księdza rektora, to zawsze jest mowa o Filii KUL w Stalowej Woli, za co dziękujemy i przyjmujemy to z wielką radością - zauważył z uśmiechem składający sprawozdanie za zeszły rok akademicki, ksiądz Jan Zimny, dziekan Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Gospodarce w Stalowej Woli.

W ubiegłym roku na studiach dziennych i zaocznych studiowało na obu wydziałach przeszło dwa tysiące studentów. Liczba zaś absolwentów wyniosła 529, z czego mury wydziałów opuściło 53 magistrów ekonomii, 141 pedagogiki i 60 socjologii oraz 154 licencjatów pedagogiki i 121 socjologii. Piąty z kierunków, inżynieria środowiska jest prowadzony dopiero od roku.

BOGATE PLANY

W planach jest otwarcie trzech kolejnych kierunków studiów: edukacji techniczno-informatycznej, grafiki i klasy socjalnej.
- Kształcenie na tych kierunkach rozpocznie się od kolejnego roku akademickiego - zapowiedział ksiądz Zimny.

KUL w Stalowej Woli będzie się powiększał. Już w tym miesiącu ma się rozpocząć budowa budynku dydaktycznego dla inżynierii środowiska. Uczelnia ma też nadzieję pozyskać działkę od miasta przy ulicy Kwiatkowskiego na następny budynek dydaktyczny. Poza tym zamierza zbudować dom asystenta, który ma zapewnić zwłaszcza młodym pracownikom naukowym dach nad głową. Jakoś trzeba ich przy uczelni zatrzymać, a kilku niestety zakończyło niedawno współpracę z uczelnią z powodu braku mieszkania. Poza tym KUL liczy na otrzymanie budynków dydaktycznych od Fundacji Uniwersyteckiej na własność. Mając je tylko w użyczeniu nie może liczyć na ministerialne dofinansowanie. Z tego powodu ministerstwo nie dało pieniędzy na remont budynków przy ulicy Popiełuszki.

Sala wideokonferencyjna, kosztowna, bo za półtora miliona złotych, oraz dwuletni Uniwersytet Trzeciego Wieku, na który choć go jeszcze nie ma zapisało się już 120 osób, to kolejne punkty z "listy życzeń" stalowowolskiego KUL.

Najnowocześniejsza, multimedialna

Ciekawą informacją podaną na inauguracji była kwestia bardzo nowoczesnej sali multimedialnej, jaką KUL utworzył w budynku przy ulicy Popiełuszki. Ma być najnowocześniejszą w kraju. Innym dokonaniem w ostatnim roku akademickim było powołanie Akademickiego Biura Prawnego przy Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Gospodarce. Udziela ono porad prawnych za darmo. Lokum ma w budynku parafii pw. św. Floriana.

Na koniec uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego wykład inauguracyjny na temat relacji sumienia z prawem wygłosiła Alicja Grześkowiak, była marszałek Senatu. Jest ona doktorem prawa karnego i profesorem na KUL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie