Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja teatralna i bieg dla uczczenia żołnierzy niezłomnych w Jeżowem [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Bieg był na dystansie 1963 metrów - start i meta obok budynku Gminnego Centrum Kultury
Bieg był na dystansie 1963 metrów - start i meta obok budynku Gminnego Centrum Kultury Gminne Centrum Kultury
W Jeżowem odbyły się po raz szósty Uroczyste Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Rzeszowa w osobach: major Stefan Michalczak, kapitan Edward Sarna, porucznik Władysław Koziarz, porucznik Antoni Barnat, Wanda Tarnawska, Bogusław Soboń oraz przedstawiciele Jednostek Wojskowych z Niska.

W uroczystościach wzięli udział także: starosta powiatu niżańskiego Robert Bednarz, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Jeżowe Roman Łyko, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy szkół.

Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przez Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem, skąd Poczty Sztandarowe, harcerze, zaproszeni goście, kombatanci w asyście Orkiestry Dętej przemaszerowali do kościoła parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem. Tu została odprawiona Msza święta za Ojczyznę przez księdza Łukasza Malińskiego.

Po przejściu do remizy OSP Jeżowe odbyła się dalsza cześć uroczystości akademia poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po odegraniu hymnu i wykonaniu krótkiego koncertu pieśni patriotycznych przez Orkiestrę Dętą Gminy Jeżowe, została zaprezentowana inscenizacja teatralna przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Marii Kopacz poświęcona jednej z najbardziej znanych bohaterek antykomunistycznego podziemia – Danucie Siedzikównej pseudonim „Inka”.

Wójt gminy Marek Stępak w swoim przemówieniu oddał hołd bohaterom, którzy nie złożyli broni i walczyli z sowieckim i rodzimym, komunistycznym okupantem. Podziękował także za obecność kombatantom Światowego Związku Żołnierzy AK z Rzeszowa, którzy już po raz szósty zaszczycają swoja obecnością gminne obchody w Jeżowem. Głos także zabrali kombatanci, żołnierze AK dziękując za zaproszenie i dzieląc się swoimi wspomnieniami z czasów wojny i okupacji sowieckiej.

Drugą częścią uroczystości był organizowany po raz kolejny bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Na biegu zapisało się 130 biegaczy z naszej gminy i terenu województwa podkarpackiego. Trasa biegu o długości 1963 m i przebiegła trasą jak w poprzednich latach. W związku z opadami deszczu trasa była nieco błotnista.

Wyniki biegu przedstawiają się następująco:

Kategoria mężczyzn

1 miejsce Piotr Stasiowski z Brzózy Królewskiej (5:57:31)
2 miejsce Grzegorz Piędel z Cholewianej Góry (6:11:00)
3 miejsce Patryk Kołodziej z Zalesia (6:12:13)
Kategoria kobiet
1 miejsce Patrycja Szot z Jaty (8:33:23)
2 miejsce Wiktoria Bochenek z Rudnika nad Sanem (8:54:50)
3 miejsce Agata Olko z Grobel (9:08:72)
Najstarsi biegacze: Mieczysław Żurawski ze Stalowej Woli oraz Wanda Błądek z Jeżowego. Najmłodsi biegacze: Maksymilian Bajek z Jeżowego i Magdalena Bajek z Jeżowego.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok. Dziękujemy za pomoc przy organizacji biegu nauczycielom WF Piotrowi Błądek i Jackowi Dąbek oraz Jerzemu Horodeckiemu za prowadzenie konferansjerki. Słowa podziękowania należą się Strażakom OSP Jeżowe za zabezpieczenie trasy biegu oraz pracownikom GCK za organizację uroczystości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie