Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu Józefowi Iwulskiemu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu Józefowi Iwulskiemu
Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu Józefowi Iwulskiemu fot marek szawdyn/polska press
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefowi Iwulskiemu. Decyzja Izby jest nieprawomocna. Zdaniem obrońców sędziego sprawa jest motywowana politycznie.

W piątek rano Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego uchyliła immunitet prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefowi Iwulskiemu oraz wraziła zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Izba zawiesiła sędziego w obowiązkach orzeczniczych i obniżyła jego wynagrodzenie o 25 proc.

Decyzja nie była jednogłośna. Zdanie odrębne złożył sędzia Adam Roch.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Wyrok w stanie wojennym

Uchylenia immunitetu Iwulskiemu domagała oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Śledczy IPN wskazywali, że w 1982 r. Iwulski zasiadał w składzie sądu, który skazał młodego robotnika z Oświęcimia na trzy lata więzienia za roznoszenie ulotek uderzających we władze PRL.

Zeznania świadka

W czwartek zeznania w charakterze świadka złożył były I prezes SN Adam Strzembosz.

Wskazał, że podczas stanu wojennego sędziowie „stanęli przed niezwykle trudnymi dylematami moralnymi”. Dodał, że delegacja sędziów zwróciła się o radę do jednego z arcybiskupów, który poradził, aby orzekali tak długo, na ile im pozwoli sumienie.

Mówił, że wśród strategii minimalizacji konsekwencji dla oskarżonych, które stosowali w stanie wojennym sędziowie, było m.in. przedłużanie postępowania od wyroków uniewinniających zdecydowanie częściej stosowano rewizje - w których nierzadko orzekano surowe wyroki. (w sprawach opozycjonistów często orzekano kary w zawieszeniu).

Były I prezes SN wskazał, ze w tamtych czasach ze sędziowie spotykali się z ogromnymi naciskami, z zwłaszcza ci, którzy byli oddelegowani do sądów wojskowych, tak jak Józef Iwulski.

Strzembosz dodał, że jego zdaniem ówczesne środowisko sędziów z Solidarności nie potępiłoby Iwulskiego za działania w czasie stanu wojennego.

Obrona: Sprawa motywowana politycznie

Sędzia Iwulski nie uczestniczył w posiedzeniu Izby. Reprezentowało go troje obrońców: sędzia SN Włodzimierz Wróbel, mec. Agnieszka Helsztyńska i mec. Sylwia Gregorczyk-Abram.

W czasie rozprawy skierowali liczne wnioski dowodowe. Te jednak zostały przez sąd oddalone lub pozostawione bez rozpoznania.

Obrońcy przekonywali, że sprawa jest motywowana politycznie, a sam sędzia Iwulski jest osobą niezwykle niewygodną dla obecnej władzy. - Moim zdaniem prokurator nawet nie uprawdopodobnił tezy, że wydanie wyroku było przekroczeniem uprawnień; że było takim przekroczeniem uprawnień, które było zbrodnią sądową – stwierdził sędzia Włodzimierz Wróbel.

Dodał, że nie przedstawiono żadnego dowodu, który wskazywałby na to, że prezes Iwulski głosował za wyrokiem skazującym robotnika w stanie wojennym.

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu Józefowi Iwulskiemu - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie