Ja radzić sobie z opieszałością komornika? Radzi prawnik

Marcin RADZIMOWSKI
Co zrobić, jeśli według nas komornik nieudolnie i opieszale prowadzi egzekucję? W takim przypadku mamy prawo wnieść skargę na przewlekłość postępowania.
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus: - Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego musi spełniać wymogi pisma procesowego. Należy pamiętać
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus: - Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego musi spełniać wymogi pisma procesowego. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze, należy poprzeć dowodami, najlepiej w formie odpowiednich dokumentów.


Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus: - Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego musi spełniać wymogi pisma procesowego. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze, należy poprzeć dowodami, najlepiej w formie odpowiednich dokumentów.

Zasady i przesłanki do wniesienia skargi reguluje ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Zasadniczym celem wprowadzenia ustawy, było zapewnienie stronie skutecznego środka ochrony prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie.

- Przewlekłość postępowania przede wszystkim podważa sens prowadzonego postępowania i osłabia zaufanie do skuteczności obowiązującego prawa - ocenia Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus w Tarnobrzegu.

JAK WNIEŚĆ SKARGĘ?
Skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego (komorniczego) wnosi się w toku postępowania, którego skarga dotyczy, do właściwego sądu okręgowego. Skarga musi spełniać standardowe wymogi pisma procesowego (oznaczenie sądu, stron procesu, podpisy) i zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie oraz uzasadnienie naszych żądań.

- Te elementy skargi są bardzo istotne, jeśli bowiem ich zabraknie, sąd odrzuci skargę, bez wzywania do uzupełnienia braków. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze należy poprzeć dowodami, najlepiej w formie odpowiednich dokumentów - zaznacza Jolanta Socha z Lexusa.

Warto pamiętać, iż w skardze można zawrzeć żądanie zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej. W wyniku takiej skargi sąd może zasądzić nawet do 10 tysięcy złotych od komornika za jego opieszałość, a nadto zobowiązać komornika do podjęcia określonych działań.

Skarga podlega stałej opłacie w wysokości 100 złotych. W razie uwzględnienia skargi, sąd z urzędu zwróci uiszczoną opłatę. Zgodnie z ustawą sąd ma dwa miesiące na rozpatrzenie skargi, licząc od daty jej złożenia. Jeśli skarga zostanie oddalona, można wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 6 miesięcy (od daty wydania przez sąd orzeczenia oddalającego skargę).
ODSZKODOWANIE ZA OPIESZAŁOŚĆ
Jeśli skarga zostanie uwzględniona, nie stoi to na przeszkodzie dochodzeniu w odrębnym postępowaniu naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości solidarnie od Skarbu Państwa i komornika.

- W tym wypadku brak jest ograniczeń co do wysokości dochodzonego odszkodowania. Dodatkową korzyścią płynącą z faktu uwzględnienia skargi, jest to, iż w tym postępowaniu nie będzie trzeba udowadniać przewlekłości postępowania egzekucyjnego, gdyż postanowienie uwzględniające skargę, będzie wiązało sąd, przed którym będzie się toczył ewentualny proces odszkodowawczy - dodaje Jolanta Socha.

Co zrobić jeśli komornik regularnie narusza przepisy? Może to świadczyć albo o niewiedzy, albo o złej woli komornika. I jedno, i drugie nie powinno mieć miejsca. Możemy w takiej sytuacji zawiadomić prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik, bądź właściwe organy samorządu komorniczego w celu pociągnięcia komornika do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Karami dyscyplinarnymi są nie tylko upomnienie bądź nagana, ale także kara pieniężna, a nawet wydalenie z zawodu.

Wideo

Materiał oryginalny: Ja radzić sobie z opieszałością komornika? Radzi prawnik - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie