Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadowite pająki z tropikalnego świata na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wszystkie okazy prezentowane na wystawie są zamknięte w szczelnych terrariach, co umożliwia fotografowanie z bliska
Wszystkie okazy prezentowane na wystawie są zamknięte w szczelnych terrariach, co umożliwia fotografowanie z bliska Muzeum Regionalne
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza od 15 lutego na kolejną wspaniałą przyrodniczą wystawę edukacyjną pod tytułem „Świat pająków”. Tym razem jest to ekspozycja, na której możemy zobaczyć kilkadziesiąt żywych okazów z grupy zwierząt wzbudzających chyba najsilniejsze skrajne emocje: pająki, skorpiony i wije.

Mają nadzwyczajne zdolności adaptacyjne. Żyją wszędzie – opanowały wszystkie środowiska na Ziemi – nie spotkamy ich tylko na biegunach. Znamy już ponad 42 tysiące gatunków tych zwierząt, a wciąż odkrywane są kolejne.

To oczywiście pająki. Gdziekolwiek jesteśmy możemy być pewni, że są w pobliżu. Mimo iż często je spotykamy, to ich widok wywołuje głównie „gęsią skórkę” lub obrzydzenie, a czasami nawet poważne fobie. Pająki to zwierzęta tyleż tajemnicze co interesujące, wyzwalające często strach ale i nieuzasadnioną agresję. Aby pokonać te bariery i uprzedzenia należy przede wszystkim lepiej je poznać.

Muzeum zaprasza na kolejną przyrodniczą wspaniałą wystawę edukacyjną „Świat pająków”. Tym razem jest to ekspozycja, na której możemy zobaczyć kilkadziesiąt żywych okazów z grupy zwierząt wzbudzających chyba najsilniejsze skrajne emocje: pająki, skorpiony i wije.

Przed trzema laty blisko 200 okazów stawonogów zostało zaprezentowanych na ekspozycji w Stalowej Woli, udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. W tym bogatym zbiorze znalazły się zarówno okazy i modele prehistoryczne, jak i współczesne przykłady tych zwierząt. Muzeum po raz pierwszy prezentowało wówczas także żywe zwierzęta, które stanowiły wielką atrakcję.

Obecna wystawa zachwyca bogactwem żywych pająków i skorpionów pochodzących z obu Ameryk, Azji, Australii i Afryki. Wśród prezentowanych okazów znajdują się między innymi Ptasznik królewski, Ptasznik cytrusowy, Czarna wdowa czy Skorpion cesarski. Na ekspozycji nie brakuje także elementów skierowanych do najmłodszych odbiorców, które ułatwiają poznanie a nawet pokochanie pająków. To wyjątkowa okazja, by przenieść się w kolorowy, tropikalny świat, poznać lepiej środowisko w jakim żyją, a przede wszystkim obalić powielane stereotypy o nich. Każdy może się tu przekonać, że pająki to jednak bardzo pożyteczna dla środowiska grupa zwierząt, która zadziwia i zachwyca swoimi nadzwyczajnymi umiejętnościami i zdolnościami. Naukowców intryguje pajęcza nić 30 razy cieńsza od włosa i proporcjonalnie mocniejsza od stali. Niektóre z nich potrafią latać, inne żyją w wykopanych przez siebie norkach; produkują paraliżujący jad i mają znakomity wzrok. Są niezwykle skutecznymi myśliwymi polującymi często na zdobycz większą od siebie.

Zapraszamy wszystkich, którzy fascynują się tymi niesamowitymi zwierzętami lub chcieliby przełamać własne bariery. Spotkanie z żywymi pająkami, skorpionami czy wijami może stać się wielką przyrodniczą przygodą, a wiedza jaką wystawa przekazuje pozwoli lepiej poznać i zrozumieć te niesamowite zwierzęta.

Wszystkie okazy prezentowane na wystawie są zamknięte w szczelnych terrariach, co umożliwia filmowanie i fotografowanie z odległości kilku centymetrów, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo zwiedzającym.Wystawie towarzyszy ciekawa i urozmaicona oferta edukacyjna dla wszystkich grup odbiorców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju. Jeden zlecił, drugi zabił. Poszło o kobietę

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie