Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć „łokieć tenisisty” - konferencja w Szpitalu „Sanus” w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wykłady na kursie dla lekarzy i i osób prowadzących obrót produktami leczniczymi poprowadzili naukowcy
Wykłady na kursie dla lekarzy i i osób prowadzących obrót produktami leczniczymi poprowadzili naukowcy Zdzisław Surowaniec
Szpital Specjalistyczny „Sanus” w Stalowej Woli, od 22 lat specjalizujący się w leczeniu chorób ruchu, zorganizował w czwartek i piątek dwudniowy bezpłatny kurs medyczny dla lekarzy i osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Szpital, kierowany przed doktora Zbigniewa Golę, ma doskonałe warunki do przeprowadzenia kursu medycznego, któremu nadano tytuł „Stop enthesitis 2020 – od diagnostyki do terapii SPA”. Placówka ma europejski certyfikat potwierdzający wysoki poziom usług leczenia osteoporozy i chorób ruchu. Obok przychodni, jest tu szpital i świetnie wyposażone gabinety do rehabilitacji, łącznie z basenem i solankowym jacuzzi (skrót SpA to rozwinięciu „Sanus per Aqua” czyli zdrowie przez wodę).

Jest także najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny: najnowocześniejszy w regionie tomograf komputerowy Optima amerykańskiej firmy GE oraz rezonans magnetyczny Magneton Skyra firmy Siemens, generujący pole o indukcyjności 3 Tesli. Dzięki temu pod względem dokładności przewyższa od dwóch do piętnastu razy większość stosowanych w Polsce urządzeń. Są także utrasonografy, dzięki którym wykładowcy pokazali na przykładzie pacjentów jak należy diagnozować stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Wykłady poprowadzili naukowcy z renomowanych ośrodków, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytułowe „enthesitis” to entezopatie. Nieraz zdarza się, że słyszymy o dolegliwościach stawów określających różne stany chorobowe, typu: łokieć tenisisty lub golfisty, kolano skoczka czy palec trzaskający. Są to obecnie bardzo powszechne schorzenia, spotykane zazwyczaj u informatyków, osób pracujących na taśmach produkcyjnych czy sportowców. Mają one związek z przeciążaniem niektórych mięśni, zwłaszcza w miejscu ich przyczepu do kości.

Określa się je właśnie entezopatiami. Entezopatia obejmuje zmiany mogące pojawić się przy wielu chorobach kostno-stawowych. Wynika ze stanu zapalnego, któremu towarzyszy ból zlokalizowany w obszarze zajętego chorobowo przyczepu oraz osłabienie całej struktury.

Kolejny wykład był na temat spondyloartropatii. To grupa chorób, których głównymi objawami są zapalenie stawów kręgosłupa i zapalenie stawów obwodowych, to jest stawów kończyn (dolnych i górnych). Objawami są zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów będące skutkiem lub powikłaniem niektórych infekcji, zapalenie stawów związane ze stanami zapalnymi jelit, na przykład przy chorobie Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Przeprowadzenie takiego szkolenia w Sanusie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i dzięki partnerowi Novartis, świadczy o wysokiej randzie stalowowolskiego ośrodka medycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie